GWARANTOWANE TERMINY
Jesteś tutaj: strona głównastrefa wiedzy10 trików w arkuszu kalkulacyjnym MS Excel
MENU

10 trików w arkuszu kalkulacyjnym MS Excel


Kategoria: Kurs Excel, Samouczek Excel
6Oct

Większość ludzi nie docenia roli, jaką odgrywa Excel w codziennym życiu. Jest ważny nie tylko na poziomie edukacji, kariery zawodowej, ale także może być niezbędny w prostych zadaniach domowych. Bez względu na to czy dopiero rozpoczynamy swoją przygodę z arkuszami kalkulacyjnymi czy osiągnęliśmy poziom zaawansowany w obsłudze, Excel nadal potrafi zaskoczyć nas. Przedstawiamy 10 trików, które sprawią, że praca z Excelem stanie się przyjemnością.

 

MS Excel: zmiana nazwy arkusza

Większość z nas korzysta ze sprawdzonego sposobu – kliknięcie prawym przyciskiem i wybranie opcji „Zmień nazwę”. Jednak istnieje szybsza i prostsza metoda. Wystarczy dwukrotne kliknięcie myszą na nazwie arkusza. Zmiana, Enter i gotowe.

10 trików w Excelu

MS Excel: wartość z zerem na początku

Za każdym razem, gdy wpisujemy wartość rozpoczynającą się od zera, program wyrzuca nam zera i traktuje jak błąd. Rozwiązaniem problemu jest wstawienie przed wartością pojedynczy cudzysłów.  

10 trików w Excelu

MS Excel: zaznaczanie wszystkich komórek arkusza

Ctrl + A jest dobrym sposobem, ale czy nie zajmuje trochę więcej czasu niż służący do tego, specjalny przycisk „Zaznacz wszystko”?

10 trików w Excelu

MS Excel: ustawianie własnego menu

Pasek szybkiego dostępu oferuje nam trzy skróty: Zapisz, Cofnij i Powtórz. Jednak sam możesz zdecydować, które opcje tam się znajdą. Wszystko, co trzeba zrobić to kliknąć na małą strzałeczkę po prawej stronie i wybrać „Więcej poleceń”.

10 trików w Excelu

 

MS Excel: dodawanie wierszy lub kolumn

Niekiedy zadanie wymaga od nas dodania więcej niż jednej kolumny czy wiersza. Może to być monotonne klikanie „Dodaj” i „Dodaj” lub o wiele skuteczniejsze rozwiązanie. Jeżeli wybieramy drugą opcję, wystarczy zaznaczyć ilość kolumn/wierszy, którą chcemy dodać, a następnie prawym przyciskiem wybrać „Wstaw komórki”.

10 trików  w Excelu


MS Excel: klawisze nawigacji

Jeśli klikniemy Ctrl + dowolny klawisz strzałek na klawiaturze, przeniesiemy się na wskazaną krawędź arkusza przez wybraną strzałkę. 

10 trików w Excelu

MS Excel: usuwanie pustych komórek

Czasami z różnych przyczyn arkusz zawiera puste komórki. Mogą być one sporym problemem, jeśli chcemy wykonaćliczne czynności, np. obliczenie średniej, która nie będzie dokładną i prawdziwą wartością. Jeśli komórka jest pusta, formuła zwraca wartość zero.Aby pozbyć się zbędnych komórek należy wybrać kolumnę, którą będziemy filtrować, włączyć przycisk filtrowania (Filter) oraz kliknąć strzałkę w nagłówku kolumny, żeby wybrać filtr. Zostawiamy tylko ostatnią opcję „Blanks”. Wracamy do arkusza i usuwamy wszystkie puste komórki jednocześnie.

10 trików w Excelu

1. Kopiowanie danych w komórkach

Jeśli chcemy skopiować dane w arkuszu kalkulacyjnym, musimy przeciągnąć wybrany obszar, trzymając przy tym klawisz Ctrl. Tym samym otrzymujemy dwa identyczne zbiory danych. 

10 trików w Excelu

2. Zbiorowe otwieranie plików

Złą metodą jest otwieranie pojedynczych plików, jeśli musimy działać na kilku. Jest na to wygodny sposób, który pozwoli otworzyć je wszystkie pojedynczym kliknięciem. Za pomocą klawisza Ctrl wybieramy pliki, a następnie klikamy przycisk Enter. Wszystkie arkusze wyświetlą się jednocześnie.

10 trików w Excelu

3. Operowanie na różnych plikach 

Często konieczne jest operowanie na kilku różnych arkuszach, które wiążą się ze sobą. Jedno feralne kliknięcie, zły wybór i możemy zrujnować cały projekt. Używając Ctrl + Tab możemy przemieszczać się między arkuszami swobodnie. 

 

Powyższy artykuł jest związany z kursami:

 

Powiązane artykuły:

 

 

Licencja Creative Commons
10 trików w arkuszu kalkulacyjnym MS Excel by Cognity is licensed under a Creative Commons Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne 4.0 Międzynarodowe License.

Wybrani Klienci:

Ten serwis używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.
Więcej informacji o plikach cookies znajdziesz tutaj
Kliknij ZGADZAM SIĘ, aby ta informacja nie wyświetlała się ponownie
Cognity.pl