10 trików w arkuszu kalkulacyjnym MS Excel
Kategoria: Kurs Excel, Samouczek Excel

Większość ludzi nie docenia roli, jaką odgrywa Excel w codziennym życiu. Jest ważny nie tylko na poziomie edukacji, kariery zawodowej, ale także może być niezbędny w prostych zadaniach domowych. Bez względu na to czy dopiero rozpoczynamy swoją przygodę z arkuszami kalkulacyjnymi czy osiągnęliśmy poziom zaawansowany w obsłudze, Excel nadal potrafi zaskoczyć nas. Przedstawiamy 10 trików, które sprawią, że praca z Excelem stanie się przyjemnością.
MS Excel: zmiana nazwy arkusza
Większość z nas korzysta ze sprawdzonego sposobu – kliknięcie prawym przyciskiem i wybranie opcji „Zmień nazwę”. Jednak istnieje szybsza i prostsza metoda. Wystarczy dwukrotne kliknięcie myszą na nazwie arkusza. Zmiana, Enter i gotowe.
MS Excel: wartość z zerem na początku
Za każdym razem, gdy wpisujemy wartość rozpoczynającą się od zera, program wyrzuca nam zera i traktuje jak błąd. Rozwiązaniem problemu jest wstawienie przed wartością pojedynczy cudzysłów.
MS Excel: zaznaczanie wszystkich komórek arkusza
Ctrl + A jest dobrym sposobem, ale czy nie zajmuje trochę więcej czasu niż służący do tego, specjalny przycisk „Zaznacz wszystko”?
MS Excel: ustawianie własnego menu
Pasek szybkiego dostępu oferuje nam trzy skróty: Zapisz, Cofnij i Powtórz. Jednak sam możesz zdecydować, które opcje tam się znajdą. Wszystko, co trzeba zrobić to kliknąć na małą strzałeczkę po prawej stronie i wybrać „Więcej poleceń”.
MS Excel: dodawanie wierszy lub kolumn
Niekiedy zadanie wymaga od nas dodania więcej niż jednej kolumny czy wiersza. Może to być monotonne klikanie „Dodaj” i „Dodaj” lub o wiele skuteczniejsze rozwiązanie. Jeżeli wybieramy drugą opcję, wystarczy zaznaczyć ilość kolumn/wierszy, którą chcemy dodać, a następnie prawym przyciskiem wybrać „Wstaw komórki”.
MS Excel: klawisze nawigacji
Jeśli klikniemy Ctrl + dowolny klawisz strzałek na klawiaturze, przeniesiemy się na wskazaną krawędź arkusza przez wybraną strzałkę.
MS Excel: usuwanie pustych komórek
Czasami z różnych przyczyn arkusz zawiera puste komórki. Mogą być one sporym problemem, jeśli chcemy wykonaćliczne czynności, np. obliczenie średniej, która nie będzie dokładną i prawdziwą wartością. Jeśli komórka jest pusta, formuła zwraca wartość zero.Aby pozbyć się zbędnych komórek należy wybrać kolumnę, którą będziemy filtrować, włączyć przycisk filtrowania (Filter) oraz kliknąć strzałkę w nagłówku kolumny, żeby wybrać filtr. Zostawiamy tylko ostatnią opcję „Blanks”. Wracamy do arkusza i usuwamy wszystkie puste komórki jednocześnie.
1. Kopiowanie danych w komórkach
Jeśli chcemy skopiować dane w arkuszu kalkulacyjnym, musimy przeciągnąć wybrany obszar, trzymając przy tym klawisz Ctrl. Tym samym otrzymujemy dwa identyczne zbiory danych.
2. Zbiorowe otwieranie plików
Złą metodą jest otwieranie pojedynczych plików, jeśli musimy działać na kilku. Jest na to wygodny sposób, który pozwoli otworzyć je wszystkie pojedynczym kliknięciem. Za pomocą klawisza Ctrl wybieramy pliki, a następnie klikamy przycisk Enter. Wszystkie arkusze wyświetlą się jednocześnie.
3. Operowanie na różnych plikach
Często konieczne jest operowanie na kilku różnych arkuszach, które wiążą się ze sobą. Jedno feralne kliknięcie, zły wybór i możemy zrujnować cały projekt. Używając Ctrl + Tab możemy przemieszczać się między arkuszami swobodnie.
Powyższy artykuł jest związany z kursami:
Powiązane artykuły:
10 trików w arkuszu kalkulacyjnym MS Excel by Cognity is licensed under a Creative Commons Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne 4.0 Międzynarodowe License.
Więcej informacji znajdziesz w artykułach:
Kurs VBA: instrukcja warunkowa If

Zainteresować Cię może również:
Jak odpowiednio krytykować innych?
