cognity

5 podstawowych zasad typografii - jak wpłynąć na formę tekstu?

Do tego, że pierwsze wrażenie jest ważne, nikogo nie trzeba przekonywać. To na jego podstawie podejmujemy decyzję: warto, czy nie warto angażować swój czas lub inne zasoby. Pierwsze wrażenie może powstać na podstawie wyglądu, zachowania, czy wyrażanych treści. Właśnie dlatego, tekst, jako nośnik treści, jest tak ważny kiedy to nim w pierwszej kolejności docieramy do odbiorcy. Pisząc tekst należy zadbać o jego formę w taki sposób, aby możliwie najbardziej ułatwiał czytelnikowi zapoznanie się z przekazem. 

03 października 2016
blog

W jaki sposób? Stosując się do zasad typografii.

Dobór czcionki

Pierwszym naszym krokiem powinien być wybór kroju pisma. Nie należy bawić się czcionkami, ponieważ niepotrzebnie odwraca to uwagę od treści, a nawet drażni czytelnika. Najlepszym rozwiązaniem jest użycie jednego rodzaju w całym tekście. Kroje szeryfowe uważane są od lat za lepsze do czytania. Rozmiar czcionki możemy zmieniać, jeśli uznamy to za konieczne, jednak trzeba pamiętać, że przejście z jednej wielkości na drugą - dużo mniejszą lub większą, może być męczące dla oka. Należy unikać także zbędnych udziwnień. Czcionki tego typu sprawią, że nasz tekst stanie się mało profesjonalny, nieczytelny, a sama treść niepoważna.

Wdowa, bękart, sierota

Zmora każdego korektora tekstu. Pojedyncze litery na końcu wiersza nie są rzadkością. Źle się czyta, estetyka tekstu jest zachwiana, ale co z tym w takim razie zrobić? Należy przenieść „sieroty” na początek kolejnego wiersza przez:

  • Ustawienie kursoraza pojedynczą literą i naciśnięcie klawisza Delete
  • Wstawienie „twardej spacji” wciskając kombinację klawiszy Ctrl, Shift, Spacja 

Ustawianie interlinii

Ustawiana automatycznie w edytorze tekstu, jednak nie zawsze spełnia swoje funkcje. 

Jeśli interlinia jest za mała, tekst jest nieczytelny, bo znaki zlewają się ze sobą. 

Jeśli interlinia jest za duża, tekst jest niewygodny do czytania.

Wyróżnianie tekstu– pogrubienie czy pochylenie tekstu

Niekiedy chcemy wyróżnić w tekście słowo lub ciąg słów, które według nas są ważne w danym fragmencie. Należy zrobić to tak, aby nie rozpraszać czytelnika podczas dalszego czytania. Jednym ze sposobów jest pogrubienie, niestety niezalecane. Lepszym rozwiązaniem będzie pochylenie, które jest mniej zauważalne dla oka człowieka w stosunku do grubości czcionki czy zmiany koloru.

Unikanie podwójnych wyróżnień

Zasada unikania podwójnych wyróżnień mówi, że jeżeli nie ma istotnej potrzeby, to nienależy wyróżnianego fragmentu tekstu wyróżniać więcej niż jedną metodą naraz. Dublowanie wyróżnień daje odbiorcy wrażenie ukrytego sensu i odwraca uwagę od samej istoty tekstu. Wyróżniać należy tylko to, co konieczne, i to w niezbędnym stopniu. Nadmiar wyróżnień może zepsuć całą estetykę tekstu, odbierając mu klasę.

Powyższe zasady pokazują jak bardzo oko ludzkie jest wrażliwe na drobne zmiany. Tworząc tekst i nadając mu wizualną formę, należy pamiętać o tym, aby nie przeszkodzić czytelnikowi w poprawnym odbiorze treści. Każdy element tekstu jest ważny, a pominięcie któregokolwiek potrafi zepsuć dobre wrażenie i estetykę nawet najlepiej i najstaranniej zaplanowanego projektu.

icon

Formularz kontaktowyContact form

Imię *Name
NazwiskoSurname
Adres e-mail *E-mail address
Telefon *Phone number
UwagiComments