GWARANTOWANE TERMINY
Jesteś tutaj: strona głównastrefa wiedzyAmortyzacja liniowa, śledzenie zależności i poprzedników
MENU

Amortyzacja liniowa, śledzenie zależności i poprzedników


Kategoria: Analiza danych, Kurs Excel, Samouczek Excel
16Mar

Jedną z podstawowych czynności w pracy księgowej jest obliczanie amortyzacji np. pojazdu czy innego środka trwałego. Aby ułatwić ten proces, spróbujemy wykonać autorski szablon mający na celu obliczanie poszczególnych stawek metodą liniową, dzięki której możemy automatycznie założyć, że użytkowany sprzęt traci na wartości z każdym mijającym rokiem.

Jak policzyć amortyzację w Excelu?

W pierwszej kolejności musimy stworzyć standardową tabelę i odpowiednio podzielić kolumny na okres, wartość początkową, kwotę amortyzacji i wartość końcową. Same obliczenia nie wymagają zastosowania skomplikowanych funkcji, jednak kluczowej jest zablokowanie komórek za pomocą symbolu $ i doborze właściwego algorytmu obliczeń.

Przyjęta stawa amortyzacji i wartość początkowa samochodu musi być wprowadzona ręcznie (na rys. komórka D5 i D6). Do komórki D11 importujemy wartość kwoty początkowej wpisując =D6. Następnie w komórce E11 wyliczamy iloczyn stawki i wartości sprzętu wprowadzając formułę =$D$6*$D$5.

Symbole dolara są niezbędne, aby móc przeciągnąć obliczenia na pozostałe pola kolumny. Kolejnym elementem jest obliczenie wartości końcowej. W tym celu musimy od wartości początkowej odjąć wartość rocznej amortyzacji. Ostatni krok to zaciągnięcie danych do  wartości początkowej kolejnego kwartału wartość końcową z poprzedzającego okresu.

 

Jeżeli w stworzonej tabeli dane niezbędne do obliczeń rozlokowane są w różnych miejscach arkusza kalkulacyjnego, przydatna może okazać się funkcja śledzenia zależności i śledzenia poprzedników.

W tym celu zgodnie z poniższym przykładem wybieramy komórkę F11 i uruchamiamy jedną z  podanych opcji na wstążce FORMUŁY. Po użyciu opcji program samodzielnie wskaże za  pomocą strzałek kolejność obliczeń oraz poszczególne składniki, które są brane pod uwagę.

Po wykonaniu czynności program domalował strzałki pokazujące jak przebiega kolejność obliczeń i jakie składniki są brane do wzoru wykonywanych wyliczeń.

 

Zapraszamy na szkolenia:

Wybrani Klienci:

Ten serwis używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.
Więcej informacji o plikach cookies znajdziesz tutaj
Kliknij ZGADZAM SIĘ, aby ta informacja nie wyświetlała się ponownie
Cognity.pl