GWARANTOWANE TERMINY
Jesteś tutaj: strona głównastrefa wiedzyAnalityk danych – zawód przyszłości
MENU

Analityk danych – zawód przyszłości


Kategoria: Analiza danych, Kurs SQL
1Aug

Chcesz dowiedzieć się czym jest analityka danych, czym zajmuje się i ile zarabia analityk danych? Świetnie trafiłeś. Obecny rynek pracy poszukuje specjalistów od data science, gdyż jest to dosyć młoda dziedzina, a są oni niezbędni w dzisiejszym świecie przeładowanym danymi. Jeśli interesujesz się nowymi technologiami, informatyką, programowaniem, czy potrafisz skutecznie analizować informacje i tworzyć raporty – jest to zawód dla Ciebie.

Czym jest analityka danych?

Tak jak mówi nam nazwa – analityka danych (inaczej data science), to – prostymi słowami - dziedzina nauki zajmująca się odczytywaniem i interpretowaniem informacji, przetwarzaniem ich na wartości i uzyskaniem z tego wniosków i korzyści. Łączy ona statystykę, analizę danych, sztuczną inteligencję oraz kreatywne myślenie. Ich wykorzystanie pozwala tworzyć korzystne strategie biznesowe oraz plany marketingowe, a także pozyskiwać nowe, cenne informacje, które zostaną wykorzystane w biznesie. Dzięki temu firma która zatrudni dobrego inżyniera danych, może liczyć na większą produktywność i rozwój. 

Analityk danych – zarobki

Pierwszym pytaniem, jakie pojawi się w Twojej głowie, będzie pewnie – czy warto? Jasne, że warto. Zarobki analityka danych w Polsce wahają się od kilku tysięcy do  ponad 10 tysięcy złotych. Istotne jest tu na pewno miejsce zatrudnienia, doświadczenie i skuteczność. Niewykluczone, że przy dobrej znajomości języka obcego można rozejrzeć się za pracą dla firm zagranicznych, a wtedy zarobki będą większe. Zawsze warto stawiać na rozwój, a wtedy zyski przyjdą same.

Analityk danych praca – jak zacząć?

Początki bywają trudne, ale nie tym razem! Z racji, że analityk danych to stosunkowo nowy zawód, na rynku pracy nie ma zbyt wielu specjalistów, a co za tym idzie – znajdzie się też zatrudnienie dla nowicjuszy w temacie data science. Ta ścieżka kariery będzie odpowiednia dla absolwentów informatyki, inżynierii baz danych, czy też telekomunikacji. Warto jednak zaznaczyć, że w tym przypadku studia nie są koniecznością. Kluczem jest logiczne myślenie i znajomość pakietu Microsoft Office (szczególnie Excel), a także SQL’a, Phyton’a i R. Przyda się też znajomość języka angielskiego. Obecnie rynek szkoleń jest tak bogaty, że z pewnością znajdziemy pomoc z nauczeniem się korzystania z tych narzędzi pracy, a także bezpośredni kurs analityk danych. Przyszły analityk danych musi nastawić się na udział w wielu kursach i szkoleniach – to jest podstawa.

SQL – język baz danych

Tak jak było wspomniane wcześniej – SQL jest ważnym kluczem do kariery analityka danych. Ale co to dokładnie jest? SQL to skrót od Structured Query Language, czyli strukturalnego języka zapytań. Pozwala on na tworzenie baz danych i tym samym na zarządzanie nimi i administrowanie ich. Ten komputerowy język zbliżony jest do języka angielskiego, dzięki temu staje się czytelny i przejrzysty. Każdy z programów wymaga przechowywania informacji, a tu właśnie wkracza SQL, który pomoże nam w tym i zapewni zrozumienie procesów zachodzących w programach. 

Przeczytaj koniecznie  – SQL podstawy składnia i zastosowanie

Phyton

Jest to kolejny ważny język programowania dla przyszłych analityków danych. To jeden z najpopularniejszych i najczęściej używanych języków, gdyż jest całkiem prosty w użyciu, ale wysoko zaawansowany. Jego funkcji jest bardzo wiele, ale nas najbardziej zainteresuje możliwość zarządzania ogromnymi bazami danych, a także ich replikacja i zwiększenie wydajności pracy nad nimi. Możemy też tworzyć programy i aplikacje, które zapewnią wychwytywanie informacji biznesowych, będą pomagać nam analizować te dane oraz je przetwarzać. Czy to nie brzmi jak idealny kompan w pracy analityka danych? Otóż to. 

Jeśli zainteresował Cię Phyton – Cognity oferuje kurs programowania w języku Phyton.

Podsumowując,  kariera analityka danych to dobre rozwiązanie dla osób dociekliwych, lubiący analizować uzyskane informacje oraz tych, które lubią widzieć efekty swojej pracy. Dzięki tej ścieżce kariery będziemy mieli możliwość stałego rozwoju i z pewnością nie spoczniemy na laurach. Dobre zarobki, wdrożenie się w języki programowania, a także wykorzystanie nowych technologii i wyciągnięcie z tego korzyści. Czy jest to zatem zawód przyszłości? Z pewnością. Dziękujemy za przeczytanie artykułu i życzymy owocnych postępów.

Powodzenia!

Zapraszamy na nasze szkolenia: 

Wybrani Klienci:

Ten serwis używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.
Więcej informacji o plikach cookies znajdziesz tutaj
Kliknij ZGADZAM SIĘ, aby ta informacja nie wyświetlała się ponownie
Cognity.pl