GWARANTOWANE TERMINY
Jesteś tutaj: strona głównastrefa wiedzyAsertywność, czyli sukces. Poznaj 4 powody dla których warto być asertywnym!
MENU

Asertywność, czyli sukces. Poznaj 4 powody dla których warto być asertywnym!


Kategoria: Kompetencje miękkie w pracy
3Dec

Egoistyczna natura człowieka nie zwraca uwagi na dobro innych. Każdy pragnie osiągnąć jak największe korzyści dla siebie, zapominając o altruizmie. Jak zatem zadbać o swój interes, aby nie skrzywdzić innych?

Najlepszą drogą do sukcesu w kontaktach międzyludzkich jest asertywność. Przydatna umiejętność, dzięki której w każdej sytuacji w domu, w pracy czy w świecie biznesu można skupić się na własnych priorytetach, nie raniąc przy tym innych.

Złota zasada

Do podstawowych umiejętności osoby asertywnej zalicza się m.in.: wytrwałość, sztukę negocjacji, spokój, uczciwość i szczerość. Postawa asertywna pozwala zarówno na wyrażanie konstruktywnej krytyki, jak i jej przyjmowanie. Asertywność to także życzliwość w stosunku do samego siebie, jak i innych. Wszystkie podejmowane przez osobę asertywną działania skupiają się bowiem na podstawowej zasadzie: Żyj w zgodzie ze sobą, nie krzywdząc przy tym innych.

Naucz się odmawiać

Pierwszym skojarzeniem z asertywnością jest odmawianie. Umiejętność powiedzenia „nie” jest zdolnością nabytą, dzięki której łatwiej wyznaczać i kontrolować granice godności osobistej. Nikt nie ma obowiązku ciągłego spełniania wymagań i zadowalania innych osób. Człowiek asertywny nie boi się odmawiać i jednocześnie potrafi zażądać tego, co mu się należy. Swobodnie i otwarcie wyraża swoje myśli, uczucia, opinie. Czyni to w sposób uczciwy, bezpośredni, stanowczy. Nigdy się nie wstydzi i nie udaje kogoś innego. 

Drogowskaz do sukcesu

Asertywność to także potężna wiara w samego siebie. Osoby, który wykształciły w sobie postawę asertywną są pewne siebie, a przy tym dalekie od zarozumiałości czy bezczelności. Poczucie własnej wartości jest tu oparte na sile, cierpliwości i konsekwentnym dążeniu do wyznaczonych celów. Osoby asertywne potrafią radzić sobie w trudnych sytuacjach, a popełnione błędy są dla nich nauką i drogowskazem w dalszych działaniach. 

Największe zyski w postawie asertywnej

Dzięki postawie asertywnej człowiek ma odwagę zachować własną indywidualność. Staje się także tolerancyjny wobec innych, co pozwala na umiejętne negocjacje i osiąganie zadowalających kompromisów. 

Asertywność to chęć odzyskania wewnętrznej harmonii i szacunku do siebie. Trzeba być asertywnym, aby żyć w zgodzie z samym sobą i własnymi przekonaniami. W postawie asertywnej mamy odwagę przyznać się do popełnionych błędów i pomyłek. Dzięki asertywności człowiek odzyskuje świadomość, że jest ważny i inni powinni liczyć się z jego zdaniem. To niekwestionowana pomoc w osiąganiu celów i realizacji potrzeb.

 

Licencja Creative Commons
Asertywność, czyli sukces. Poznaj 4 powodu dla których warto być asertywnym! by Cognity is licensed under a Creative Commons Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne 4.0 Międzynarodowe License.

Wybrani Klienci:

Ten serwis używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.
Więcej informacji o plikach cookies znajdziesz tutaj
Kliknij ZGADZAM SIĘ, aby ta informacja nie wyświetlała się ponownie
Cognity.pl