GWARANTOWANE TERMINY
Jesteś tutaj: strona głównastrefa wiedzyAsertywność - skutki i przyczyny braku postawy asertywnej
MENU

Asertywność - skutki i przyczyny braku postawy asertywnej


Kategoria: Kompetencje miękkie w pracy
2Dec

Asertywność to umiejętność trudna i wymagająca pewności siebie. Osoby, którym jej brakuje, tracą poczucie własnej wartości i zdolność do wyrażania pragnień czy uczuć. Towarzyszy im nieustanne poczucie winy i często zamykają się w sobie. Brak postawy asertywnej skutecznie obniża motywację do działania i pracy.

Choroby cywilizacyjne XXI wieku: brak asertywności

Długotrwałe skrywanie i tłumienie w sobie emocji z powodu braku asertywności wpływa niekorzystnie na zdrowie – zarówno psychiczne, jak i fizyczne. Osoba, która nie wykształciła w sobie postawy asertywnej, częściej niż inne, popada w stany depresyjne, lękowe lub nerwicowe. W pracy staje się mniej kreatywna, a w kontaktach międzyludzkich pozostaje wstydliwa i nieśmiała. Brak asertywności dotyka w XXI wieku na masową skalę, dlatego zalicza się do nowych chorób cywilizacyjnych.

Unikanie vs. agresja

W praktyce wyróżnić można dwa główne rodzaje zachowań nieasertywnych. Są to: unikanie oraz agresja

Pierwszy z nich powoduje, że osoba pozbawiona asertywności odczuwa nieustanny lęk przed reakcją otoczenia. Pozostaje wciąż niezdecydowana i uległa, przez co staje się łatwym obiektem manipulacji. Wewnętrznie boi się rywalizacji, krytyki oraz ewentualnego konfliktu.

Agresja rodzi się z tłumionych negatywnych emocji, których wybuch jest dla jednostki całkowicie pozbawiony kontroli. Osoba nieasertywna nie potrafi na co dzień cieszyć się życiem i czerpać satysfakcji z wykonywanej pracy czy podejmowanych działań. Nieustanna gorycz i strach przed podejmowaniem ryzyka w końcowym efekcie wywołują nieoczekiwaną złość oraz agresję. Są one skierowane bezpośrednio w kierunku tych osób, którym jednostka nie potrafi się przeciwstawić, z którymi nie chce rywalizować lub które dopuszczały się w stosunku do niej manipulacji. 

Skrajny brak asertywności

Brak postawy asertywnej niejednokrotnie zaburza funkcjonowanie jednostki w społeczeństwie. Osoba ta, będąc jednocześnie katem i ofiarą, wycofuje się i izoluje od otoczenia. Skrajny brak postawy asertywnej w perspektywie czasu prowadzi do licznych dolegliwości i chorób takich, jak migrena, zaburzenia snu, choroba wrzodowa przewodu pokarmowego i nadciśnienie tętnicze.

Twój wybór – asertywny czy nie?

Wyrażanie własnych uczuć, opinii i pragnień nie jest umiejętnością łatwą. Być asertywnym oznacza umieć jasno wytyczać granice i pilnować swoich praw. Brak asertywności ma głębokie korzenie w przeszłości jednostki, ponieważ niektóre przyzwyczajenia wynosi się z domu. Nawet, jeśli nie każdy rodzi się pewny siebie, asertywności może zawsze się nauczyć. Bez wątpienia jest to umiejętność kluczowa w poznawaniu własnej wartości i staniu na straży swoich niezbywalnych praw. 

 

Licencja Creative Commons
Asertywność - skutki i przyczyny braku postawy asertywnej by Cognity is licensed under a Creative Commons Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne 4.0 Międzynarodowe License.

Wybrani Klienci:

Ten serwis używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.
Więcej informacji o plikach cookies znajdziesz tutaj
Kliknij ZGADZAM SIĘ, aby ta informacja nie wyświetlała się ponownie
Cognity.pl