Autoprezentacja - strategie udzielania odpowiedzi na pytania podczas prezentacji
Kategoria: Kompetencje miękkie w pracy, Kurs PowerPoint

W dzisiejszych czasach z prezentacją i autoprezentacją spotykamy się bardzo często: w szkolenie, na studniach, pracy. Przestawianie siebie czy też wybranego tematu zawsze rodzi pytania ze strony naszych słuchaczy. Dlatego warto opracować strategie udzielania właściwych odpowiedzi podczas prezentacji.
Odpowiednia strategia udzielania właściwych odpowiedzi jest niezwykle istotna podczas prezentacji. Adekwatna odpowiedź na zadane pytanie postawi Cię – jako prezentera - w lepszym świetle bez względu na to czy jest to prezentacja biznesowa, autoprezentacja podczas rozmowy kwalifikacyjnej czy też zwykła konwersacja. Aby przygotować schemat właściwych odpowiedzi warto pamiętać o pewnych rzeczach.
Poprzyj słowa przykładami
Prowadząc konwersacje na dany temat nie próbuj konfabulować. Może to zostać z łatwością wykryte, po czym drugi rozmówca może poprosić Cię o udowodnienie swoich sów. W takim wypadku najlepiej mieć dobry przykład, który poświadczy o twojej prawdomówności. Potwierdzenie wiarygodności na samym starcie bardzo korzystnie wpływa na wzajemną interakcję. Drugi rozmówca zaczyna w jakimś stopniu postrzegać Cię jako osobę godną zaufania, aczkolwiek na pełne znaczenie tego słowa trzeba będzie jeszcze zasłużyć.
Mów prosto i zwięźle
Udzielaj krótkich, rzetelnych i jasnych odpowiedzi. Długie wypowiedzi są mniej efektywne, mogą wręcz wzbudzić podejrzenia odbiorcy. Zbyt wydłużone tłumaczenia, może świadczyć o tym, że zaczynasz się matać w swoich wypowiedziach. Możesz stosować długie, wyczerpujące odpowiedzi pod warunkiem, że widzisz, że drugi rozmówca tego od Ciebie oczekuje, konstruując w taki sposób swoje zapytanie. Jeśli czujesz, że mówisz zbyt długo spróbuj jak najszybciej zakończyć swoją wypowiedź, najlepiej kończąc taktownym pytaniem.
Pamiętaj o komunikacji
Warto na bieżąco upewniać się, czy w swoich odpowiedziach zamieściłeś wszystko, czego oczekiwał od Ciebie drugi rozmówca. Jeśli do końca nie jesteś tego pewny to nie obawiaj się pytać odbiorcy, czy chciałby na ten temat się dowiedzieć więcej. Usprawnia to wspólną relację, ponieważ dajesz mu do zrozumienia, że nie podchodzisz do tej rozmowy lekceważąco. Rozmówca doceni Twoją komunikatywność, dzięki czemu zyskasz u niej dodatkowe plusy.
Jeżeli nie jesteś pewny swoich umiejętności lomunikacyjnych, nie zniechęcaj się tym. Możesz przećwiczyć sam ze sobą lub poprosić o to bliską Ci osobę. „Trening czyni mistrza” – jedno stwierdzenie, a odnosi się do każdej dziedziny.
Autor : Grzegorz Kozłowski
Autoprezentacja - strategie udzielania odpowiedzi na pytania podczas prezentacji by Cognity is licensed under a Creative Commons Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne 4.0 Międzynarodowe License.
Cognity zaprasza Cię na praktyczne kursy i szkolenia:
Kurs PowerPoint Podstawowy - szkolenie z certyfikatem
Więcej informacji znajdziesz w artykułach:
Atmosfera w pracy a motywacja pracowników

Zainteresować Cię może również:
Numer tygodnia w Excelu
