GWARANTOWANE TERMINY
Jesteś tutaj: strona głównastrefa wiedzyBurza mózgów – jak wpaść na genialny pomysł?
MENU

Burza mózgów – jak wpaść na genialny pomysł?


Kategoria: Kompetencje miękkie w pracy
27Mar

Burza mózgów jest jedną z najpopularniejszych metod twórczego rozwiązywania problemów. Tego pojęcia używa się do nazwania prawie każdej dyskusji, w której wymyśla się nowe koncepcje. Jednak nie każde spotkanie poświęcone rozwiązaniu problemu lub stworzeniu nowej idei jest efektywne. Jak zorganizować i przeprowadzić sesję burzy mózgów, aby przyniosła spodziewane rezultaty?

Burza mózgów ma na celu doskonalenie decyzji grupowych i tworzenie wielu pomysłów rozwiązania problemu. Opiera się na prawie swobodnych skojarzeń. Jako metoda twórczego rozwiązywania problemów, nie powinna zawierać zbyt szczegółowych reguł i instrukcji. Jednak wieloletnie doświadczenie w stosowaniu tego narzędzia pozwoliło wytworzyć ogólne zasady i wskazówki dotyczące przeprowadzania sesji burzy mózgów.

Podstawowe zasady burzy mózgów

Obawa przed krytyką i ośmieszeniem hamuje kreatywność. Dlatego podstawową zasadą burzy mózgów jest wyłączenie jakiejkolwiek krytyki w sesji generowania pomysłów. Każdy pomysł uznaje się za równie cenny, a ich szczegółowa analiza odłożona jest w czasie. 

Kolejną zasadą jest akceptacja dla nieskrępowanej wyobraźni. Im pomysł jest bardziej ekstrawagancki i nieszablonowy, tym lepiej. W założeniach burzy mózgów „ilość przechodzi w jakość”. Oznacza to, że celem jest dążenie do wykreowania jak największej liczby możliwych rozwiązań. Wraz ze wzrostem liczby pomysłów, rośnie prawdopodobieństwo pojawienia się pomysłu optymalnego. Oprócz zgłaszania własnych pomysłów, niebagatelne znaczenie ma ulepszanie i rozwijanie wcześniej zgłoszonych propozycji

Organizacja zespołów

Do przeprowadzenia burzy mózgów potrzeba dwóch zespołów. Pierwszy bierze udział w sesji pomysłowości, drugi po pewnym czasie ocenia przedstawione pomysły

Optymalny skład pierwszego zespołu powinien liczyć około 12 osób (w tym osoba przewodnicząca sesji i sekretarz zapisujący pomysły). Struktura powinna być jak najbardziej zróżnicowana pod względem wieku, płci, doświadczenia zawodowego i wiedzy potrzebnej do rozwiązania problemów. Obecność laików pomaga w przełamywaniu stereotypów i wychodzeniu poza utarte schematy. W zespole tworzącym nowe rozwiązania nie powinno być przełożonych, ponieważ ich obecność osłabia nieograniczoną wyobraźnię uczestników. 

Zespół oceniający pomysły powinien liczyć od 3 do 5 osób. Powinni wśród nich znaleźć się eksperci w danej dziedzinie, posiadający jednocześnie bogate doświadczenie i wiedzę biznesową, dzięki której będą potrafili wybrać najlepsze, możliwe do zastosowania rozwiązania.

Przebieg burzy mózgów

Burza mózgów zaczyna się na długo przed spotkaniem zespołu. Wcześniej bowiem należy powiadomić wszystkich uczestników o czasie i miejscu spotkania. Przede wszystkim zaś trzeba przekazać temat sesji pomysłowości, czyli problem do rozwiązania. Taka informacja podana z tygodniowym wyprzedzeniem sprawia, że uczestnicy przychodzą na spotkanie z już przygotowanymi pomysłami.

Niezwykle ważne jest odpowiednie przygotowanie miejsca spotkania. Sala powinna być przewietrzona i odpowiednio oświetlona. Układ miejsc powinien wspierać wymianę pomysłów. Jeśli jest taka możliwość, należy przygotować miejsce, w którym członkowie oderwą się od codziennych zajęć.

Po rozpoczęciu spotkania, przewodniczący zapoznaje uczestników z zasadami burzy mózgów i procedurą przebiegu sesji.

Przewodniczący zapisuje problem do rozwiązania w widocznym dla wszystkich miejscu.

Następuje sesja pomysłowości. Przewodniczący prosi o podawanie pomysłów i udziela chętnym głosu. Za jednym razem uczestnik może podać tylko jeden pomysł. Sekretarz notuje wszystkie pomysły w kolejności, bez ich oceniania. Przewodniczący moderuje dyskusję, zadaje pobudzające pytania, dba o to, żeby każdy mógł zabrać głos, zwraca uwagę na tworzenie pomysłów kombinowanych.

Kiedy minie wyznaczony czas, przewodniczący zamyka sesję i dziękuje wszystkim za spotkanie. Lista pomysłów zostaje przekazana uczestnikom, by mogli oni nanieść jeszcze dodatkowe propozycje.

Sesja oceniająca pomysły dokonywana jest przez inny zespół. Jego zadaniem jest krytyka przedstawionych propozycji i eliminacja pomysłów nieużytecznych.

Najważniejszym czynnikiem gwarantującym sukces w burzy mózgów jest spontaniczność. Jednak żeby mogła ona w pełni zaistnieć konieczne jest stworzenie odpowiednich dla niej warunków. Stosowanie przedstawionych reguł sprzyja kreatywności. Burza mózgów może być stosowana do rozwiązywania zróżnicowanych problemów, może być realizowana przez różnie zespoły, w różnym czasie i warunkach. Jednak zawsze przy zastosowaniu wyżej omówionych zasad.

Autor: pl

 

Licencja Creative Commons
Burza mózgów – jak wpaść na genialny pomysł? by Cognity is licensed under a Creative Commons Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne 4.0 Międzynarodowe License.

Wybrani Klienci:

Ten serwis używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.
Więcej informacji o plikach cookies znajdziesz tutaj
Kliknij ZGADZAM SIĘ, aby ta informacja nie wyświetlała się ponownie
Cognity.pl