GWARANTOWANE TERMINY
Jesteś tutaj: strona głównastrefa wiedzyDobre i złe strony pracy zdalnej - aspekty psychologiczne
MENU

Dobre i złe strony pracy zdalnej - aspekty psychologiczne


Kategoria: Zarządzanie Czasem, Perfekcyjna Asystentka, Kompetencje miękkie w pracy
4Feb

Obecnie coraz większa ilość pracodawców oferuje swoim pracownikom możliwość pracy zdalnej. Bardzo często jest to postrzegane przez kandydatów do pracy jako niewątpliwy plus. Jednak czy praca zdalna jest dla każdego? Aby odpowiedzieć na to pytanie spróbujmy przyjrzeć się psychologicznym aspektom takiej formy zatrudnienia.

Dobre strony pracy zdalnej

Swoboda działania. Słysząc o możliwości wykonywania pracy zdalnie, najczęściej czujemy ulgę. Nareszcie nikt nie będzie patrzył nam przez ramię, a my będziemy mogli swobodnie pracować. Taka autonomia może być szczególnie na rękę osobom wykonującym pracę kreatywną, wymagającą swobody myślenia i działania.

Mniejsze narażenie na stres. Praca zdalna może znacznie ograniczyć poziom odczuwanego przez nas stresu, związanego z pracą. Sam kontakt z kierownictwem, czy współpracownikami może być potencjalnym czynnikiem stresowym.

Większy komfort fizyczny i psychiczny. Zmęczenie wywołane tłokiem w komunikacji miejskiej lub korkami w drodze do pracy i domu zdecydowanie zachęcają do pracy zdanej. Większy komfort i poczucie bezpieczeństwa mogą szczególnie przemawiać za stanowiskiem pracy ulokowanym w przytulnym pokoju w naszym własnym mieszkaniu.

Rozwój nowych kompetencji. Praca zdalna wymaga od nas jeszcze lepszej organizacji własnego czasu i przestrzeni. W tej formie pracy, co prawda nikt nie patrzy nam na ręce, ale z drugiej strony tym bardziej sami musimy zadbać o naszą produktywność. Może okazać się to bardzo trudnym zadaniem, jednak nauczenie się skutecznej organizacji własnego czasu zdecydowanie będzie procentowało w przyszłości.

Złe strony pracy zdalnej

Problemy z organizacją czasu. Dla osób mających problemy ze skuteczną organizacją własnego czasu, brak zewnętrznej kontroli może się jednak okazać ogromnym wyzwaniem. Chodząc do biura, harmonogram naszego dnia jest usystematyzowany. Tymczasem pracując z domu, może się okazać, że pracę będziemy rozwlekali na cały dzień, co spowoduje, że będziemy pracowali jeszcze dłużej, niż gdybyśmy codziennie wychodzili do biura.

Trudności ze skupieniem uwagi. Nie bez powodu nie powinniśmy spać tam, gdzie pracujemy i pracować tam, gdzie śpimy. Nasz mózg uczy się kojarzenia konkretnych miejsc z określonymi zachowaniami. Jeżeli próbujemy pracować w miejscu, które zazwyczaj służy nam do odpoczynku, nasz organizm będzie dążył do uzyskania uczucia relaksu, odprężenia. Może to sprawić, że będziemy mieli poważne problemy z koncentracją.

Prokrastynacja. Obecność innych współpracowników może w jakimś stopniu wywoływać u nas stres, jednak może być także skuteczną motywacją do pracy. Sam widok naszych współpracowników pogrążonych w działaniu bywa dla nas zachętą do robienia tego samego, podczas gdy pracując zdalnie spada na nas większy ciężar związany z motywowaniem samych siebie.

Słabszy rozwój kompetencji społecznych. Dla tych osób, którym trudniej jest nawiązywać nowe znajomości, praca zdalna może okazać się czymś szczególnie niesprzyjającym. Ponieważ praca w siedzibie firmy może stanowić okazję do nawiązywania relacji ze współpracownikami oraz ćwiczenia własnych kompetencji społecznych. Może umożliwiać rozwój komunikatywności, współpracy, otwartości, śmiałości, asertywności. Tymczasem praca zdalna może uniemożliwiać nam rozwój specyficznych kompetencji, przynajmniej na płaszczyźnie zawodowej.

Trudno jest jednoznacznie rozstrzygnąć, czy praca zdalna jest dobrym, czy złym wyborem. Pewne jest, że będzie to zależało od indywidualnych predyspozycji i umiejętności. Ważne zatem, aby do tematu pracy zdalnej podchodzić indywidualnie i stopniowo rozeznawać co jest dla nas osobiście najlepszym wyborem.

Autor: Mariola Such

Wszystkich zainteresowanych rozpoczęciem pracy zdalnej oraz pracujących na codzień z domu zapraszamy na kursy związane z organizacją czasu pracy:

Wybrani Klienci:

Ten serwis używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.
Więcej informacji o plikach cookies znajdziesz tutaj
Kliknij ZGADZAM SIĘ, aby ta informacja nie wyświetlała się ponownie
Cognity.pl