GWARANTOWANE TERMINY
Jesteś tutaj: strona głównastrefa wiedzyExcel w działach personalnych
MENU

Excel w działach personalnych


Kategoria: Kurs Excel
29Aug

Działy personalne, nazywane też działami kadr czy HR obecne są zarówno małych jak i dużych firmach czy korporacjach. Niekiedy składają się tylko z jednej lub kilku osób, kiedy indziej – wydziały te liczą kilkudziesięciu HR-owców. Coraz popularniejsze staje się również zlecanie spraw personalnych firmą outsourcingowym. Jedno jest jednak pewne – żadna firma nie może istnieć bez osoby zajmującej się kadrami, a jak pokazują najnowsze badania Instytutu Badań Rynkowych i Strategicznych Homo Homini działy HR praktycznie nie istnieją bez Excela. 

Badania przeprowadzone przez Instytut Badań Rynkowych i Strategicznych Homo Homini  to najnowsze opracowanie dotyczące działów HR w Polsce. Wczytując się w opublikowane statystyki możemy się dowiedzieć m.in., że głównymi zadaniami działów personalnych w Polsce są nadal czynności administracyjne. Deklaruje tak aż 70% respondentów. Z raportu wynika, że czynności administracyjne najczęściej wykonywane w działach HR i kadr to: opracowywanie raportów, uzupełnianie wniosków czy poszukiwanie danych.

Nagromadzenie takich zadań sprawia, że większość specjalistów ds. personalnych  ma niewiele czasu na strategiczne zadania - takie jak ustalanie ścieżek rozwoju pracowników, budowanie map kompetencji osób i stanowisk czy też planowanie kalendarzy szkoleń. 

MS Excel w działach HR

Wyniki dostarczone przez IBRIS Homo Homini to także źródło wiedzy o narzędziach z jakich korzystają pracownicy działów human resource. Jak wynika z odpowiedzi udzielonych przez respondentów w branży HR podstawowym narzędziem pracy jest program MS Excel oraz poczta elektroniczne.

Korzystanie z arkusza kalkulacyjnego zadeklarowało aż 36% badanych, natomiast do korzystania z poczty e-mail przyznaje się ok. 20% respondentów.

Specjaliści ds. HR korzystają z programu MS Excel przy wypełnianiu, wyżej opisanych, zadań administracyjnych - szczególnie zaś do przygotowywania raportów. Przytaczając wyniki badań IBRIS Homo Homini opracowywanie raportów można uznać za jedno z głównych zadań działów HR - aż 45% pracowników tych działów przygotowuje minimum 6 raportów miesięcznie dla kadry zarządzającej. Posiłkując się dalej danymi z omawianych badań możemy stwierdzić, że opracowania statystyczne dot. wynagrodzeń oraz budżetu są uznawane za najbardziej czasochłonne. Stwierdza tak w przypadku raportów wynagrodzeń 32%, a w przypadku raportów budżetowych 27% ankietowanych.

Wyniki otrzymane przez Instytut Badań Rynkowych i Strategicznych Homo Homini odzwierciedlają się również w statystykach prowadzonych przez Cognity Szkolenia. Nasi specjaliści ds. szkoleń zauważają, że pracownicy działów personalnego i HR są częstymi uczestnikami kursów Excel organizowanych w Cognity. 

- Zainteresowanie pracowników działów HR i kadr kursami Excel jest bardzo duże. Specjaliści ds. kadr czy HR realizują w Cognity kursy Excel na różnym stopniu zaawansowania; od podstawowego do zaawansowanego. Pracownicy tych działów coraz częściej są również zainteresowani kursami VBA w Excelu, które pozwalają im na automatyzowanie pewnych procesów i zadań a co za tym idzie przyspieszenie swojej pracy. Sporym zainteresowaniem cieszą się też szkolenia branżowe, sprofilowane specjalnie pod działy personalne np. kurs Excel dla HR i działów personalnych z elementami controlingu personalnego i mierników efektywności w HR. - specjalista ds. szkoleń Cognity.

Prowadząc nasze wewnętrzne statystyki zauważamy także, że bardzo często pracownicy działów HR i kadr stanowią ponad 50% uczestników kursów Excel, coraz częściej też duże firmy i korporacje decydują się na realizację szkoleń zamkniętych z zakresu programu MS Excel dla działów HR.

W czasie szkolenia pracownicy działów personalnych są zainteresowani najczęściej  budowaniem baz danych w arkuszu kalkulacyjnym, analizą i raportowaniem, a także praktycznym zastosowaniem dodatku PowerPivot w Excelu. Ciekowość wzbudza też ochrona arkuszy i danych się w nich znajdujących czy używanie tabel przestawnych w Excelu. Dużą popularnością cieszą się również narzędzia takie jak makra i szablony, które w znacznym stopniu ułatwiają pracę działom personalnym. 

Przytoczone dane pochodzą z Badania zrealizowanego na zlecenie Enxoo, twórcy systemu Skilo, Instytut Badań Rynkowych i Społecznych Homo Homini, w dniach 5-15 maja 2014 roku na grupie 500 menadżerów oraz 500 specjalistów HR ze średnich i dużych firm.

Dla tych z Państwa, którzy chcą wykorzystywać skutecznie program MS Excel w codziennej pracy w działach HR, personalnych czy kadr polecamy:

 

Wiecej informacji o narzędziach i funkcjach programu Excel wykorzytywanych w działach HR znajdą Państwo również w artykułach:

Wybrani Klienci:

Ten serwis używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.
Więcej informacji o plikach cookies znajdziesz tutaj
Kliknij ZGADZAM SIĘ, aby ta informacja nie wyświetlała się ponownie
Cognity.pl