cognity

Fazy rozwoju grup, a proces szkoleniowy

Każda grupa ulega rozwojowi, który można wyrazić na wiele różnych sposobów, ujmując w umowne fazy, klasyfikujące procesy rozwoju grup według kilku etapów. Najbardziej powszechna jest klasyfikacja Coreya, składająca się z pięciu faz.

23 marca 2016
blog

Grupa społeczna - faza orientacji i zależności

Faza orientacji i zależności jest pierwszą faza rozwoju grupy. Polega na poszukiwaniu kogoś, w kim widzimy swoje podobieństwo lub ma dobrą pozycję. Co więcej, polega na poszukiwaniu informacji dotyczących celów oraz zasad obowiązujących podczas zajęć. 

W tej fazie grupa jest zależna od prowadzącego, który pełni istotną rolę. Jest odpowiedzialny za m.in.

  • ustalenie grupowych i indywidualnych celów zajęć;
  • ustalenie zasad zajęć;
  • organizowanie zabaw integracyjnych.

Podczas przeprowadzania zabaw integracyjnych osoba prowadząca musi mieć na uwadze to, że proces integracji zachodzi poprzez szukanie wzajemnych podobieństw, dlatego zajęcia powinny być zorganizowane w taki sposób, aby ludzie nie mieli trudności, żeby się odnaleźć i zbliżyć do siebie.

Grupa społeczna - faza konfliktu i buntu

W fazie konfliktu i buntu uczestnicy grupy zaczynają się zastanawiać czy zajęcia sprostały ich oczekiwaniom. Czasami gdy zajęcia przeprowadzone były w odpowiedni sposób, niektórzy mogą odczuwać niedosyt, co przekłada się na bunt wobec prowadzącego zajęcia. Bunt z kolei przekłada się na konflikt. Dzięki tej fazie formuje się struktura grupy, członkowie odnajdują swoje prawdziwe role. 

W tej fazie prowadzący powinien przeprowadzić takie ćwiczenia, które naucza grupę komunikacji, przekazywania informacji zwrotnych oraz pokażą, w jaki sposób można konstruktywnie rozwiązać konflikt. 

Grupa społeczna - faza spójności i współpracy w grupie

W tej fazie członkowie grup się dowartościowują, zmniejszając tym samym krytycyzm. Ponadto wzrasta wzajemna współpraca oraz chęć do szukania kompromisu. Uczestnicy mają wrażenie, że ich grupa jest najlepsza, pojawiają się autentyczne normy i przejaskrawienie miłych uczuć. Mimo to, faza ta nie jest odpowiednim momentem na poważne zadania.

Grupa społeczna - faza celowej i świadomej aktywności grupy

Jest fazą realną. Jest momentem kiedy wykonywanesą najciekawsze ćwiczenia, a współpraca i wsparcie w grupie oparte są na realnych, rzeczywistych rolach i pozycjach w grupie.

Grupa społeczna - faza końcowa

Faza ta następuje bez względu na to, w jaki sposób pracuje dana grupa. Posiada dwa podstawowe cele:

  • ukazanie ludziom jak w życiu mogą się przydać zdobyte umiejętności i sprawności;
  • sprawdzenie z czym ludzie wychodzą z treningu, warsztatu oraz konfrontacja z oczekiwaniami i celami.

 

Autor: Grzegorz Kozłowski

icon

Formularz kontaktowyContact form

Imię *Name
NazwiskoSurname
Adres e-mail *E-mail address
Telefon *Phone number
UwagiComments