GWARANTOWANE TERMINY
Jesteś tutaj: strona głównastrefa wiedzyFenomen Lorem ipsum
MENU

Fenomen Lorem ipsum


Kategoria: Profesjonalne dokumenty, Wzory dokumentów, Kurs Word
26Sep

Napisany przez Cycerona w 45 roku przed naszą erą, dziś służy do celów projektowych. Lorem ipsum - roboczy tekst, którego tradycja używania ma już ponad 500 lat. Pomaga w prezentacji kroju pisma, układu kolumn, typografii oraz wyglądu składu.  

 

Lorem ipsum w historii

Lorem ipsum pochodzi z fragmentów rozprawy na temat etyki: „de Finibus Bonorum et Malorum”, czyli „O granicy dobra i zła”. Stosowany jest jako wypełniacz w przemyśle poligraficznym i elektronicznym. Pierwszy raz użyto go w XV wieku, a spopularyzował się w latach 60. XX wieku. Przez wiele lat tekst ewoluował i zmieniał się, głównie przez humorystyczne wstawki internautów. Do dziś pozostał jednak doskonałym narzędziem do oceny krojów pisma czy rozkładu treści na stronie.

Fenomen Lorem ipsum polega na tym, że pozwala on skoncentrować uwagę na wizualnym aspekcie tekstu, a nie jego znaczeniu. Nie przekazuje bezpośredniej treści, nie wpływa na ocenę, nie rozprasza. Jest ambiwalentny, dzięki czemu użytkownik interpretuje tekst wyłącznie jako ciąg znaków graficznych, kompozycję złożoną z liter. To doskonała metoda wizualizacji, która pomaga w doborze stylizacji tekstu. 

 

Lorem ipsum – oryginalny tekst łaciński

Oryginalny łaciński tekst Lorem ipsum z pogrubionymi fragmentami używanymi współcześnie do prezentacji szablonów stron internetowych i stron czasopism:

 

„(...) Lorem ipsum, quia dolor sit, amet, consectetur, adipisci velit, sed quia non numquam eius modi tempora incidunt, ut labore et dolore magnam aliquam quaerat voluptatem. Ut enim ad minima veniam, quis nostrum exercitationem ullam corporis suscipit laboriosam, nisi ut aliquid ex ea commodi consequatur? Quis autem vel eum iure reprehenderit, qui in ea voluptate velit esse, quam nihil molestiae consequatur, vel illum, qui dolorem eum fugiat, quo voluptas nulla pariatur? At vero eos et accusamus et iusto odio dignissimos ducimus, qui blanditiis praesentium voluptatum deleniti atque corrupti, quos dolores et quas molestias excepturi sint, obcaecati cupiditate non provident, similique sunt in culpa, qui officia deserunt mollitia animi, id est laborum et dolorum fuga”. 

 

Lorem ipsum – w języku polskim

Tekst lorem ipsum w języku łacińskim widział każdy z nas nie raz, dla zastanawiajacych się co on oznacza w języku polskim poniżej prezentujemy jego tłumaczenie:

 

„Nie ma zatem takiego człowieka, który kocha cierpienie samo w sobie, kto by do niego dążył lub chciał go doświadczyć, tylko dlatego, że jest to cierpienie, a dlatego, że czasami zdarzają się takie okoliczności, w których to cierpienie może doprowadzić go do jakiejś wielkiej przyjemności. Dając przykład banalny: któż z nas kiedyś nie podejmował się trudnego wysiłku fizycznego mając na względzie uzyskanie z tego korzyści? Kto ma jakiekolwiek prawo obwiniać człowieka, który wybiera przyjemność nie wiążącą się z przykrymi konsekwencjami, albo tego, kto unika takiego cierpienia, które nie prowadzi do przyjemności?” (i dalej: „jednocześnie potępiamy ze słusznym oburzeniem i czujemy niechęć do ludzi, którzy są tak owładnięci urokami nietrwałej przyjemności, tak zaślepieni jej pragnieniem, że nie dostrzegają, iż następstwem ich postępowania będą z pewnością cierpienie i trudności.”

 

 

 

Szkolenia powiązane:

 

Artykuły powiązane:

 

 

Licencja Creative Commons
Fenomen Lorem ipsum by Cognity is licensed under a Creative Commons Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne 4.0 Międzynarodowe License.

Wybrani Klienci:

Ten serwis używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.
Więcej informacji o plikach cookies znajdziesz tutaj
Kliknij ZGADZAM SIĘ, aby ta informacja nie wyświetlała się ponownie
Cognity.pl