GWARANTOWANE TERMINY
Jesteś tutaj: strona głównastrefa wiedzyFormatowanie ikonami w Excelu
MENU

Formatowanie ikonami w Excelu


Kategoria: Analiza danych, Kurs Excel, Samouczek Excel
15Jun

Dzisiaj pokażemy wam, jak w prosty sposób sprawić, aby nasze raporty  były bardziej atrakcyjne. Przykładowo – chcę, aby stan został zaakcentowany przez ikonę „zatwierdzono – ok” lub symbol telefonu. Chcemy, aby pracownik od razu miał czytelną informację, że sprawa jest zamknięta lub konieczna jest jego interwencja, w formie wykonania telefonu. Rezultat jakiego oczekujemy, to zamiennie ikony, które dodatkowo będą zmieniały kolor na zielony lub czerwony, w zależności od przekazu.

Do zrealizowania tej funkcji potrzebna jest nam wiedza o funkcji, umiejętność formatowania warunkowego oraz pewien trik, który tutaj robi tak naprawdę większość efektu.

Przygotowujemy tabelę, którą chcemy rozbudować o taką funkcjonalność. Teraz musimy przygotować zestaw ikon.

Przechodzimy na wstążkę – kartę WSTAW i na końcu po prawej wybierz SYMBOL. W nowym oknie zaznaczamy czcionkę o nazwie „Wingdings 2”. W oknie symboli wybieramy grafiki, które będą oddawać dany stan. Każdy z symboli podajemy osobno do nowej komórki.

Teraz bardzo ważny krok – zwróć uwagę jaki symbol z klawiatury reprezentuje daną ikonkę. Zobaczysz to na pasku formuły klikając znak.

Druga metoda to zamień chwilowo czcionkę np. na ARIAL.

Większość już za nami. Teraz zastosujemy funkcję, jeżeli dla 2 warunków. Osoby wymagające mogą ją rozbudować o funkcje wielokrotnie zagnieżdżone. Jako wyznacznik do testu logicznego wybieramy informacje, czy opłacono T lub N. Natomiast problemem jest podanie jako wyniku ikony. Tu jest nasz trik – czyli zamiast ikony podstawiamy reprezentujący ją znak.

Efekt – funkcja działa, ale jest daleki od założeń. Musimy teraz zaznaczyć tę kolumnę i zamienić czcionkę na „Wingdings 2” – aby zmieniło znaki na symbole! Teraz już wygląda super. Jednak brakuje kolorów. Zaznaczamy kolumnę z wynikami i przechodzimy do formatowania warunkowego, wybieramy „tekst zawierający” i określamy w stylach kolor zielony dla symbolu R i czerwony dla (.

 

Zapraszamy na prowadzone przez nas szkolenia, które pomogą Ci poznać znacznie lepiej Microsoft Excel:

Wybrani Klienci:

Ten serwis używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.
Więcej informacji o plikach cookies znajdziesz tutaj
Kliknij ZGADZAM SIĘ, aby ta informacja nie wyświetlała się ponownie
Cognity.pl