GWARANTOWANE TERMINY
Jesteś tutaj: strona głównastrefa wiedzyFormularz bez Visual Basic for Applications
MENU

Formularz bez Visual Basic for Applications


Kategoria: Analiza danych, Kurs Excel, Samouczek Excel
22Jun

Dzisiaj przychodzimy do Was z pewną funkcjonalnością, która wydawać by się mogło, była zarezerwowana tylko dla najbardziej zaawansowanych użytkowników Microsoft Excel. Mowa o formularzach – czyli dodatkowych oknach do wygodnego wpisywania i przeglądania danych. Aby osiągnąć efekt formularza użytkownicy sięgają po makra – czyli dodatkowy język Visual Basic for Applications (VBA), w którym za pomocą formantów można zbudować formularz do tabeli. Stworzenie w pełni pracującego formularza z opcją edycji rekordów, nawigowania po rekordach wymaga niemałego doświadczenia. Dzisiaj pokażemy jak w prosty i szybki sposób zrobić formularz bez konieczności pisania nawet 1 linii kodu w makro.

Do ćwiczenia przygotuj dowolną tabelę z danymi np. raport sprzedaży, lista osób, wykaz klientów itp. Jeśli funkcji używamy po raz pierwszy musimy ją „odblokować”. W tym celu dodamy ją do paska „szybki dostęp”, czyli obszaru na samej górze. Na końcu paska mamy trójkąt skierowany do dołu, rozwijamy go i wybieramy „Więcej poleceń…”.

W tym kroku pojawi się okno z wyborem poleceń, z listy po lewej stronie wybieramy „Polecenia, których nie ma na wstążce”. Na długiej liście odszukujemy FORMULARZ… i klikamy DODAJ >>  tak aby opcja ta pojawiła się na liście po prawej stronie.

Większość pracy za nami. Teraz bardzo ważny krok – sformatujemy tabelę jako „tabela formatowana”.

Krok następny – stawiamy kursor myszy w dowolnym miejscu i klikamy w nowo dodany przycisk formularz.

Gotowe! Pojawił się formularz, z którego możemy wygodnie oglądać rekordy, nawigując po prawej stronie, dodawać nowe dane lub usuwać istniejące. Mało tego – formularz potrafi też założyć proste filtry na dane z dowolnej kolumny, wystarczy kliknąć KRYTERIA i w pustym polu podać ograniczenie np. klienci którzy mają 10% rabatu – wpisz w pole rabat 10%.  

 

Zapraszamy na szkolenia:

Wybrani Klienci:

Ten serwis używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.
Więcej informacji o plikach cookies znajdziesz tutaj
Kliknij ZGADZAM SIĘ, aby ta informacja nie wyświetlała się ponownie
Cognity.pl