GWARANTOWANE TERMINY
Jesteś tutaj: strona głównastrefa wiedzyFormularze w Excelu
MENU

Formularze w Excelu


Kategoria: Kurs Excel, Samouczek Excel
14Oct

Gdy pracujemy w programie MS Excel mamy możliwość korzystania z formularzy. Są one dodatkowym elementem wspomagającym pracę w tym programie. Korzystając z nich możemy wyświetlać okna o niestandardowym wyglądzie lub utworzyć pseudo-aplikację. Zapraszamy do krótkiego Poradnika Excel, który pokaże, jak utworzyć formularz w Excelu.

 

Tworzenie formularzy w MS Excelu

Aby utworzyć formularz, należy przejść do karty Developer, a następnie z grupy Kod wybrać opcję Visual Basic(rys. 1). Można także jednocześnie wcisnąć Alt i F11.

1 formularz

Rys. 1. Miejsce uruchomienia edytora VBA

 

Po uruchomieniu edytora z okna projektu (Ctrl + R) należy kliknąć prawym przyciskiem myszy w obrębie pliku, gdzie chcemy stworzyć formularz oraz wskazać Insert/UserForm (rys. 2).

2 formularz

Rys. 2. Wstawienie formularza

 

Dodanie formularza do pliku powoduje dodanie nowego folderu o nazwie Forms oraz aktywuje nowopowstały formularz (rys. 3).

3 formularz

Rys. 3. Wygląd formularza

 

Każdy formularz ma unikalną nazwę, do której będziemy odwoływać się w projekcie. Aby ją zobaczyć lub zmienić należy z okna Właściwości (F4) sprawdzić wartość Name (rys. 4).

4 formularz

Rys. 4. Właściwość Name w oknie Właściwości

 

Uruchamianie formularzy w MS Excel 

Jeśli chcemy uruchomić formularz z poziomu Excela to należy wcześniej stworzyć makro, które będzie uruchamiać określony formularz.

W tym celu proszę kliknąć prawym przyciskiem myszy na plik i wybrać polecenie Insert/Module. Po dodaniu modułu proszę utworzyć makro o dowolnej nazwie np. uruchom_formularz a w ciele procedury wpisać następujące polecenie:

UserForm1.Show

Pozwoli to na wywołanie formularza (W Excelu Makra->)

5 formularzRys. 5. Wywołanie formularza

 

Okno po naniesieniu kontrolek i oprogramowaniu ich w określony sposób pozwala na wiele działań. Zainteresowanych możliwościami korzystania z formularzy MS Excel zapraszamy do lektury kolejnych artykułów z cyklu Formularze w Excelu. Artykuły będą dostępne w najbliższym czasie na blogu Strefa Wiedzy Cognity. 

 

Autorem artykułu jest Grzegorz Plak, trener Cognity.

 

Więcej o tworzeniu i korzystaniu z formularzy w MS Excel dowiesz się również na:

 

Polecamy również artykuły: 

 

Licencja Creative Commons
Formularze w Excelu by Cognity is licensed under a Creative Commons Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne 4.0 Międzynarodowe License.

Wybrani Klienci:

Ten serwis używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.
Więcej informacji o plikach cookies znajdziesz tutaj
Kliknij ZGADZAM SIĘ, aby ta informacja nie wyświetlała się ponownie
Cognity.pl