Funkcja AGREGUJ
Kategoria: Analiza danych, Kurs Excel, Samouczek Excel

Zdarza się, że w arkuszu Microsoft Excel pojawiają Ci się ukryte wartości lub błędy. Oczywiście nie mówimy tutaj o literówkach wynikających z pośpiechu, raczej chodzi o potknięcia matematyczne wynikające z zasad obliczeń. Tego typu błędy mogą skutecznie uniemożliwić ci dalsze operowanie wprowadzonym zakresem danych.
Takie pomyłki nie są zbyt częstym przypadkiem spotykanym wśród wielu użytkowników systemu, jednak co jakiś czas omawiany problem napotyka się ze zrozumieniem uczestników szkoleń, którzy w trakcie przerwy podchodzą na indywidualne rozmowy w celu rozstrzygnięcia problemu z „niewspółpracującym” Microsoft Excel.
Żeby zobrazować Ci problem, jaki możesz spotkać korzystając z Microsoft Excel i przybliżyć rozwiązanie, posłużymy się przykładem firmy wykonującej wysyłki spedycyjne. Nasza hipotetyczna firma ma za zadanie przygotować zestawy opakowań dla danego obszaru magazynowego. Przygotowana poniżej tabela przedstawia odpowiednio w środkowej kolumnie ilość sztuk produktu, kolejna ilość dostępnych opakowań dla danego regału. W teorii działanie jest niezwykle proste, wystarczy podzielić liczbę przedstawiającą dostępne sztuki produktu przez ilość opakowań i zaokrąglić go do pełnej liczby, aby otrzymać wynik (w przypadku braku zaokrąglenia wynik mógłby wykazać liczbę po przecinku, która wskazywałaby, że na stanie jest pół opakowania, co nie byłoby możliwe).
Proste zadanie nieco się komplikuje w chwili, gdy w tabeli wartość jednego z regałów wynosi zero. W takiej sytuacji proste dzielenie przez wartość zerową jest niemożliwe, ponieważ Microsoft Excel zgodnie z matematyczną regułą uważa działanie za niewłaściwe. Chociaż faktycznie na stanie nie posiadamy opakowań, wartość przyjęta w tabeli musi być inna niż niepodzielna liczba zero. Algorytm programu Microsoft Excel został skonstruowany w ten sposób, aby działać zgodnie z ogólnie przyjętymi zasadami matematycznymi dlatego, jeśli wartość nie jest podzielna, w arkuszu zostanie wyrzucony błąd, który skutecznie uniemożliwi nam wykonywanie dalszych działań, takich jak chociażby zsumowanie pozostałych wyników obliczonych w tabeli.
Funkcja AGREGUJ
Oczywiście istnieje możliwość ręcznego przepisywania wyników i zsumowania ich kolejną formułą lub za pomocą dodawania. Jednak Microsoft Excel ma za zadanie w maksymalny sposób ułatwić pracę i przy pomocy prostych formuł przejmować wykonywanie reguł w imieniu użytkownika. Dlatego w przypadku wartości zerowych skorzystamy z funkcji =AGREGUJ(), która rozwiąże tego typu problemy. Z pozoru formuła może wydawać się skomplikowana, ponieważ wymaga od nas podania kilku informacji w postaci danych zanim będzie gotowa do prawidłowego obliczania i wprowadzania wartości.
Po pierwsze =AGREGUJ() wymaga wprowadzenia zakresu obliczeń. W tym przypadku działaniem, na jakie chcemy zwrócić funkcji uwagę jest suma. Kolejną informacją będzie podanie reakcji, jaka ma być wzięta pod uwagę, czyli ignorowanie wartości błędów – naszej wartości zerowej. Taka operacja pozwoli nam obliczyć sumę ilości dostępnych opakowań z pominięciem pola wskazującego zero.
Funkcja AGREGUJ - przykład
Sprawdźmy:
Krok 1 – wybieramy funkcję AGREGUJ – wskazujemy liczbę 9-SUMA (na rozwijanej liście można kliknąć myszką, lub wpisać 9)
Krok 2 – wybieramy opcję 6 – ignoruj wartości błędów
Krok 3 – wskazujemy tablicę – zaznaczamy zakres, tak jak do zwykłej sumy
- wartości oddzielamy średnikiem.
W ten sposób pierwotna funkcja została naprawiona i pozbawiona pojawiających się błędów)
Zapraszamy na szkolenia:
Cognity zaprasza Cię na praktyczne kursy i szkolenia:
Kurs Excel Średniozaawansowany z wprowadzeniem do tabel przestawnych i makr - szkolenie z certyfikatem
Więcej informacji znajdziesz w artykułach:
Importowanie danych z pliku graficznego

Zainteresować Cię może również:
Skróty klawiaturowe w MS Excel
