Funkcja INDEKS
Kategoria: Analiza danych, Kurs Excel, Samouczek Excel

Dzisiaj poznamy zalety funkcji indeksującej. Funkcja INDEKS(), bo o niej dzisiaj mowa, jest bardzo wydajną i bardzo przydatną funkcją, jednak jej sławę odbiera bardziej popularna funkcja WYSZUKAJ.PIONOWO() czy WYSZUKAJ.POZIOMO(). Funkcja WYSZUKAJ.PIONOWO jest dość znana w środowisku osób używających Excela w nieco bardziej zawaansowany sposób, zwłaszcza przez logistyków, bazodanowcow, handlowców, jednak często muszą mocno się nagimnastykować, by ominąć pewne utrudnienia jakie posiada cytowana funkcja, jak np. odszukiwanie rekordów w lewą stronę od przeszukiwanej kolumny. Funkcja wyszukaj.pionowo bazuje na odnalezieniu wskazanej frazy w danym zakresie kolumny oraz przedstawienia adekwatnego rekordu z określonej kolumny. Rozwiązanie takie nie zawsze jest dobre, gdy chcemy odszukać dane w dynamicznie zmieniających się obszarach poszukiwań. Z pomocą przychodzi funkcja INDEKS(), która w swoim działaniu na pierwszy rzut oka wydaje się być identyczna do wyszukaj.pionowo jednak zdecydowanie różni się jej koncepcja działania.
Funkcja INDEKS
Funkcja INDEKS znajduje szukaną wartość na przecięciu wskazanego wiersza i wskazanej kolumny, w przeciwieństwie do wyszukaj.pinowo, która sama odszukuje rekord w danej kolumnie i przedstawia dane z innej – określonej przez nas kolumny, na wysokości wiersza który zawiera frazę poszukiwaną w wyrażeniu funkcji. Reasumując na czym polega różnica? Dla funkcji wyszukaj.pionowo – podamy np. szukaj kod produktu COG789 i pokaż jego cenę z kolumny nr 4. Dla funkcji indeks będzie to pokaż co jest na przecięciu wiersza 12 z kolumną np. 8.
Funkcja indeks wydaje się mało wygodna do stosowania, bo skąd mamy znać np. numer wiersza? Prawda, ona jest dobra dla małych zakresów danych, gdzie możemy oznaczyć sobie łatwo dane wiersze np. strefy wysyłki, działy firmy, kody produktów. Jednak ta funkcja zyskuje na swoim uroku, gdy połączymy ją z innymi rozwiązaniami np. listą rozwijaną oraz funkcją PODAJ.POZYCJĘ. Wymaga to nieco więcej umiejętności, ale w rezultacie otrzymujemy bardzo funkcjonalną, uniwersalną i dość zaawansowaną wyszukiwarkę dowolnych rekordów w naszej tabeli.
Podstawowe działanie funkcji INDEKS()
Zadanie polega na stworzeniu funkcji gdzie w łatwy sposób odszukamy dowolną cenę dla wybranej grupy wagowej i dla danej strefy wysyłki. Aby zrozumieć cel ćwiczenia wyobraźmy sobie dostawy AGD lub jedzenia na wynos przez dowolną firmę. Jak łatwo się domyślić, cena naszej paczki czy to z pralką czy pizzą zależy od tego jak daleko od lokalu mieszkamy i jak ciężką i gabarytową rzecz chcemy dostarczyć. Pracownik odpowiedzialny za dostawę musi wyliczyć nam cenę i tutaj bardziej sprawdzi się dla niego funkcja INDEKS niż wyszukaj pionowo, bo dynamicznie zmienia się nr wiersza oraz numer kolumny.
Aby obliczyć funkcję INDEKS i odszukać cenę dla wagi 0-1 kg i w strefie II czyli „strefie miejskiej” musimy podstawić do funkcji następujące dane:
Funkcja INDEKS: argumenty
TABLICA – to wnętrze tabelki – SAME CENY, bez nagłówków!
NR WIERSZA – to poziomo która strefa dostaw – jeśli miejska to liczmy ręcznie „2” wiersz
NR KOLUMNY – to pionowo, gdzie wysyłamy, czyli liczmy ręcznie, że to pierwsza kolumna zakresu TABLICY.
I to wszystko – funkcja już działa!
Jak udoskonalić funkcję?
- Numery wierszy i kolumn zrób w osobnych komórkach, tak by można było je wpisywać bez edytowania ręcznie samej funkcji, a później podczytuj adresy tych komórek do kodu funkcji.
- Uwaga – musisz wpisywać same numery ręcznie – czyli np. 3 i 4, 1 i 3, 2 i 5. Nie zadziała wpisanie słownie "strefa centrum” ani też waga 7 kg.
- Jeśli chcesz ręcznie wybierać z listy rozwijanej strefy i wagi to dodaj listę rozwijaną.
- Aby funkcji automatyczynie zamieniała opis na nr wiersza użyj funkcji PODAJ. POZYCJĘ.
Jeśli podoba Ci się to rozwiązanie – a nie wiesz jak dalej je rozbudować, przyjdź na jedno z naszych szkoleń z Excela i poznaj metody jak stosować je w większych tabelach, jak sprawić by same za nas wypełniały odpowiednie rekordy wg. Klucza oraz wiele wiele innych.
Zapraszamy na szkolenia:
Więcej informacji znajdziesz w artykułach:
Numer tygodnia w Excelu

Zainteresować Cię może również:
Jak uniknąć blokady w postawie asertywnej?
