GWARANTOWANE TERMINY
Jesteś tutaj: strona głównastrefa wiedzyFunkcja =X.WYSZUKAJ
MENU

Funkcja =X.WYSZUKAJ


Kategoria: Analiza danych, Kurs Excel, Samouczek Excel
23Feb

Dzisiaj dowiemy się, jaka nowa funkcja pojawiła się w programie Microsoft Excel w 2019 roku. Istotnym elementem jest to, że opcja udostępniona jest wyłącznie dla użytkowników posiadających licencje Office360. Jeżeli wchodząc do pakietu Microsoft Excel i rozwijając listę dostępnych funkcji nie widzimy opcji =X.WYSZUKAJ() oznacza to, że musimy zaktualizować bieżącą wersję naszego oprogramowania.Nowa funkcja dedykowana jest dla wszystkich użytkowników, którzy na co dzień pracują na podstawie danych zapisywanych w formie tabeli lub licznych rekordów. Jest dużo bardziej przydatnym poleceniem niż =WYSZUKAJ.PIONOWO(). To właśnie dlatego przypadła do gustu wielu pracownikom firm i korporacji.

Funkcja Wyszukaj.pionowo

Funkcja =WYSZUKAJ.PIONOWO() ma liczne zalety, ale także wady. Jedną z nich jest brak możliwości przeszukiwania wierszy znajdujących się w innej kolumnie niż wprowadzona komenda. Najlepiej zobrazować to na przykładzie dwóch kolumn. Jeśli wartość poszukiwana znajduje się w kolumnie C, to za pomocą funkcji nie przepiszemy prawidłowej odpowiedzi z kolumny A, =WYSZUKAJ.PIONOWO() weźmie pod uwagę wyłącznie kolumnę C.
Nowa funkcja =X.WYSZUKAJ() lub =X.LOOKUP() rozwiązuje ten problem i daje możliwość przeszukania kolumny, w której znajduje się wskaźnik oraz jej prawego i lewego sąsiada.

Do pełnego zrozumienia działania wprowadzonej funkcji posłużymy się przykładem tabeli z wykazem kursów. Zadanie polega na odnalezieniu informacji na temat szkolenia biorąc pod uwagę nadany numer ID kursu.

=X.WYSZUKAJ() składa się z: adresu komórki, w której znajduje się ID kursu; zakresu szukanej tablicy (kolumna z podanymi kodami kursów); „zwracana_tablica” (kolumna, z której chcemy pozyskać dane jak cena kursu lub imię prowadzącego) Niezależnie, czy wyszukując cenę znajdującą się po prawej stronie, czy prowadzącego, którego dane umieściliśmy na lewo funkcja =X.WYSZUKAJ() bez problemu przypisze w komórce niezbędne dane.

Pozostałe parametry są opcjonalne.

 

Zapraszamy na prowadzone przez nas szkolenia, które pomogą Ci poznać znacznie lepiej Microsoft Excel:

Wybrani Klienci:

Ten serwis używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.
Więcej informacji o plikach cookies znajdziesz tutaj
Kliknij ZGADZAM SIĘ, aby ta informacja nie wyświetlała się ponownie
Cognity.pl