GWARANTOWANE TERMINY
Jesteś tutaj: strona głównastrefa wiedzyFunkcje tablicowe - CZĘSTOŚĆ
MENU

Funkcje tablicowe - CZĘSTOŚĆ


Kategoria: Analiza danych, Kurs Excel, Samouczek Excel
13Apr

„Funkcje tablicowe” jest to oddzielna grupa funkcji. Cechują się tym, że wprowadzamy do nich pewną tablicę, najczęściej wybrany pakiet danych. Przykładowo kolumnę zawierającą wiele rekordów.  Natomiast wynik pojawia się w kilku kolejnych komórkach zamiast w jednym polu.  

Funkcja CZĘSTOŚĆ

Funkcja częstość może nam pomagać przy tworzeniu różnego rodzaju raportów i  zestawień. Możemy ją wykorzystać, na przykład, przy  kumulowaniu danych do wykresu. W  sytuacji, gdy mamy dużo rekordów i chcemy z nich zrobić przejrzysty wykres. Trudno jest przedstawić dane tak, aby były czytelne, gdyż te wykresy sprowadzają się do około 5-6 słupków.

Do automatycznego grupowania danych, na przykład przedziałami, możemy użyć omawianej funkcji częstość, która z naszej całej tablicy wejściowej zliczy ile było przypadków zawierających się w konkretnym przedziale. W jednej z kolumn mamy daty sprzedaży, w drugiej wyniki uzyskane ze sprzedaży. W tabeli obok, obliczymy ilość elementów w danym przedziale liczbowym- za pomocą funkcji częstość.  

W związku z tym, że jest to funkcja tablicowa, jej wynik będzie wpisany automatycznie w kilka komórek. Próbując wpisać tę formułę musimy zaznaczyć nie jedną komórkę, a obszar gdzie mają się pojawić wyniki! To jest największa różnica w stosunku do innych funkcji Microsoft Excel. Po wpisaniu funkcji podajemy argumenty: określamy zakres tablicy wejściowej, w tym przypadku kolumna z wynikami sprzedaży, po średniku pokazujemy kolumnę z przedziałami do skumulowania. Finalnie, aby zatwierdzić funkcję musimy użyć kombinacji SHIFT + CTRL + ENTER.

 

Zapraszamy na prowadzone przez nas szkolenia, które pomogą Ci poznać znacznie lepiej Microsoft Excel:

Wybrani Klienci:

Ten serwis używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.
Więcej informacji o plikach cookies znajdziesz tutaj
Kliknij ZGADZAM SIĘ, aby ta informacja nie wyświetlała się ponownie
Cognity.pl