GWARANTOWANE TERMINY
Jesteś tutaj: strona głównastrefa wiedzyHistoria MS Office: jak powstawał pakiet biurowy
MENU

Historia MS Office: jak powstawał pakiet biurowy


Kategoria: HR a proces szkoleniowy
5Feb

Programy pakietu MS Office od lat stanowią podstawę pracy w firmach, organizacjach i instytucjach. Korzystają z nich przedsiębiorstwa o różnej wielkości i z różnych branż: od wielkich korporacji, jednoosobowe dzielności gospodarcze po instytucje publiczne jak urzędy. Kiedy zatem tak popularne programy zostały stworzone? Kto stworzył najpopularniejszego programy biurowe? Kiedy zaczął z nich korzystać cały świat?

Sprawca zamieszania  - Microsoft

Microsoft to dziecko Billa Gatesa i Paula Allen – firma, którą stworzyli w  1975 rokuto aktualnie jedno z największych przedsiębiorstw informatycznych na świecie. 

Pierwotnym celem założonej w Albuquerqe (Nowy Meksyk, USA) firmy było  wyprodukowanie i sprzedanie interpretatora języka BASIC. Produkt dwójki przyjaciół zyskał tak duża popularność, że już w 3 lata od założenia firmy mogli otworzyć pierwsze zagraniczne biuro w Japonii, a swoją siedzibę przenieść do Bellevue w Waszyngtonie.  5 lat od oraz poczęcia dzielności zespół Microsoftu powiększył się o kolejnego wspólnika – Steva Ballmera. 

Popularność firmy Billa Gatesa zaczęła się od stworzenia produktu jakim był DOS,na początku lat ’80 – to dzięki niemu Microsoft stał się światową potęgą informatyczną. System DOS został stworzony na potrzeby firmy IBM.

Lata 80. XX wieku to czas agresywnego marketingu na rzecz MS-DOS oraz pracy nad kolejnym flagowym produktem Microsoftu czyli pakietem biurowym MS Office. 

MS Office – historia aplikacji biurowych

Programy MS Office do biur zawitały pod koniec lat 90 XX wieku, a dokładnie ich wprowadzenie na rynek datuje się na  1 sierpnia 1989. MS Office to zbiór aplikacji takich programów ułatwiających pracę biurową. Pakiet był dostępny tylko dla tych którzy korzyli z praformy MAC; ci którzy pracowali na PC oraz korzystali z systemy Windows mogli skorzystać z niego dopiero w sierpniu 1992 roku. Wersja programów z ’92 została ochrzczona Microsoft Office 92. 

Pierwsza aktualizacja programów Office powstała w 1994 roku i znana był pod nazwą Microsoft Office 4.0 to w niej po raz pierwszy mogliśmy odnaleźć znane dziś wszystkim programy Excel, Word czy PowerPoint

Od połowy lat 90 co kilkanaście miesiącu na rynku pojawiały się nowe wersje pakietów, a każda z nich wprowadzała innowacyjne rozwiązania lub nowy program.

Popularność programy MS Office zyskały w 1997 roku wraz z nową odsłoną pakietu biurowego wprowadzona przez Microsoft. Popularność programów rosła wraz z kolejnymi wersjami wydawanymi w 2000 roku, kiedy to w pakiecie pojawiła się możliwość korzystania z szereg różnorodnych programów. Użytkownicy mogli skorzystać z 3 wersji pakietu: Standard – obejmującej 4 podstawowe programy MS Office, Small Business oraz Profesional. 

Dwie ostatnie wersja zawierały prócz podstawowych programów (Excel, Word, PowerPoint, Outlook) także licencje na programy Publisher oraz Access.

MS Office 2000 proponował także wersje Developer czyli późniejszą wersje pakiety Microsoft Office XP. Dzięki najdroższej wersji pakietu MS Office 2000 mogliśmy zyskać dostęp do 10 programów takich jak: Word, Excel, Outlook, PowerPoint, Publisher, Small Business Tools,Access,FrontPage, PhotoDraw, Developer Tools and SDK.

Rok później Microsoftu udostępnił pakiet programów biurowych on-line, pakiet ten znany jest pod nazwą Office 365. Osoby, które chcą skorzystać z opcji korzystania z programów w wersji on-line muszą zarejestrować się do wybranej usługi i opłacić comiesięczny abonament. 

Na kolejną odsłonę pakietu MS Office musieliśmy poczekać do 2003 roku, kiedy to Microsoftu zaproponował nam 5 wersjipakietu: Microsoft Office Basic Edition 2003, Microsoft Office Standard Edition 2003, Microsoft Office Professional Edition 2003, Microsoft Office Small Business Edition 2003, Microsoft Office Student and Teacher Edition 2003.

Premiera kolejnej wersji odbyła się w listopadzie 2006 roku dla klientów biznesowych oraz w styczniu 2007roku dla klientów indywidualnych, natomiast w Polsce pakiet dostępny jest od 7 marca 2007. Również w tym przypadku Microsoft zaproponował swoim użytkownikom 8 rożnych wersji pakietu – ich szczegóły przeczytasz TUTAJ. Jak w przypadku wcześniejszych wersji tak i ta z 2007 roku wprowadzała szereg innowacji w programach MS Office. Zmiany które czekały użytkowników to m.in.:

  • Zmiana interfajsu – wstążki; od 2007 roku dostępna jest ona tylko w aplikacjach Microsoft Word, Microsoft Excel, Microsoft PowerPoint, Microsoft Access oraz w niektórych elementach Microsoft Outlook. 
  • Nowe aplikacje: Groove (program służący do efektywnej pracy w grupie) oraz Microsoft Office Accounting (zarządzanie księgowością w małej firmie).
  • Pojawienie się Microsoft Office SharePoint Designer
  • Zastosowanie Live Preview. 

 

W 2010 roku czekała nas kolejna odsłona pakietu MS Office. Była to już 13 odsłona aplikacji biurowych Microsoftu, została jednak oznaczona numerem 14, aby pominąć pechową 13. Pakiet z 2010 roku przygotował nam kolejne zmiany zarówno kosmetyczne jak i techniczne.

Najnowsza wersją programów Office jest MS Office 2013 zawiera on rozszerzoną obsługę formatów plików, zaktualizowany interfejs oraz wsparcie dla urządzeń dotykowych. O szczegółach zmian wprowadzonych w poszczególnych programach Office 2013 przeczytasz TUTAJ

Programy MS Office

MS Excel

- pierwsza wersja Excela trafiła na rynek już w 1987 roku i była przeznaczona dla Win. Program od razu stał się wielkim hitem. Swój obecny wygląd zyskał w wersji programów MS Office 93 wtedy też w program został wbudowany język VBA. W języku polskim dostępny jest od wersji 4.0.

Program MS Excel używany jest w wielu firmach i instytucjach, zastosować go można także w życiu prywatnym. Arkusz kalkulacyjny jest używany głównie do obliczeń, tworzenia raportów oraz analizy danych. 

Pracują w Excelu możemy używać około 200 funkcji, które wspomagają wykonywanie naszych działań. Funkcje te obejmują podstawowe zagadnienia matematyki, statystyki, logiki, a  także operacje na tekstach i bazach danych. Excel zawiera również system zestawiania raportów z użyciem tabel przestawnych, oraz wiele narzędzi do analizy danych oraz tworzenia wykresów. 

MS PowerPoint 

- podobnie jak program Excel swoją premier PowerPoint miał w 1987 roku, od 1990 roku wszedł w skład pakietu MS Office.

Program ten służy przede wszystkie do budowania i zarzadzania prezentacjami multimedialnymi. Tworząc prezentacje za pomocą programu Powe Point mamy możliwość połączenia tekstu, grafiki, filmu w slajdy, które możemy drukować lub prezentować słuchaczom. Użytkownicy PowerPointa mogą korzystać z całego pakietu MS Office, makr oraz języka VBA. 

MS Word

Program Word to edytor tekstowy Microsoftu stworzony w pierwotnej wersji przez Richarda Brodie dla komputerów PC z systemem DOS. W języku polskim dostępny jest od wersji MS Office 2.0.

Microsoft Word jest obecnie najpopularniejszym procesorem tekstu podobnie jak w pozostałych programach MS Office możemy w nim stosować makra oraz język VBA.

Ciekawostką dotycząca MS Word jest pozew sądowy z jakim musiał się zmierzy Microsoft – dotyczył on wykorzystania w Wordzie jednej z funkcji kora była (zgodnie wyrokiem Sądu Najwyższego USA) własnością intelektualna firmy i4i. Kradzież kosztowała Microsoft 290 milionów dolarów. 

MS Outlook

- umożliwia jego użytkownikom sprawne zarzadzanie pocztą, kontaktami oraz stanowi ważny kanał komunikacyjny zarówno w komunikacji wewnętrznej jak i zewnętrznej w środowisku biznesowym. 

MS Projekt

-  wspomaga zarządzanie projektami, zasobami, czasem i finansami projektu. Jest to zaawansowane i bardzo popularne narzędzie oferujące czytelne narzędzia raportujące, rozbudowane interfejsy do zarządzania ważnymi aspektami projektu.

Aplikacja ta jest wypełni zintegrowana z programami MS Excel oraz MS Outlook.

MS Access

- ta aplikacja Microsoftu służy do tworzenia i zarzadzania bazami danych. Z programu MS Access po polsku możemy korzystać od wersji 2.0 programów MS Office.

Obecnie programy stworzone przez programistów Microsoftów wykorzystywane są nie tylko w sekretariatach czy recepcjach firm, ale prawie we wszystkich działach firm czy organizacji takich jak działy kadr i HR-u, działach sprzedaży, logistyki, dystrybucji, finansów i księgowości. 

Pomimo, że w ciągu ostatnich 20 lat kariery programy pakietu MS Office często zmieniał swoje oblicze to nadal pozostaje najpopularniejszym pakietem aplikacji biurowych. Dzięki wprowadzanym zmianą i innowacją oraz szerokiej możliwości wyborów różnorodnych pakietów programy Office dostosowują się do potrzeb szerokiego grona swoich odbiorców. Zarówno użytkownicy prywatni jak i klienci biznesowi znajdą w nich przydatne dla nich opcję i narzędzia.

 

Licencja Creative Commons
Historia MS Office: jak powstawał pakiet biurowy by Cognity is licensed under a Creative Commons Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne 4.0 Międzynarodowe License.

Wybrani Klienci:

Ten serwis używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.
Więcej informacji o plikach cookies znajdziesz tutaj
Kliknij ZGADZAM SIĘ, aby ta informacja nie wyświetlała się ponownie
Cognity.pl