Idealna praca dla mnie
Kategoria: Kompetencje miękkie w pracy

Wiele osób może zadawać sobie pytanie: jaka praca będzie idealna właśnie dla mnie? Należy pamiętać, że odnalezienie właściwego miejsca jest bardzo istotne. Na satysfakcjonującą pracę mają wpływ nie tylko wynagrodzenie i zakres obowiązków, ale również niezwykle ważna jest panująca atmosfera oraz otaczający nas ludzie. Dużym zainteresowaniem na rynku cieszą się stanowiska biurowe. W tym artykule przyjrzano się bliżej pozytywnym aspektom towarzyszącym zatrudnieniu w tym środowisku.
Praca w biurze wiąże się z szeregiem czynników oddziałujących na nasze funkcjonowanie psychiczne. Począwszy od czynników fizycznych, aż po społeczne. Które z nich powodują u nas przypływ energii i dobrego samopoczucia?
Uporządkowana przestrzeń
Psychologia zwraca uwagę na tendencję naszego mózgu do porządkowania i systematyzowania doświadczeń wzrokowych. Kiedy wokół panuje chaos i nieład – czujemy dyskomfort, ponieważ nasz mózg usiłuje ten bałagan okiełznać. Uporządkowane miejsce pracy pozwala naszemu umysłowi nie tracić niepotrzebnie energii.
Uruchomienie trybu „praca”
Mózg uczy się naszych zachowań w odpowiedzi na różne czynniki. Nastawiony jest wtedy na określone czynności, które będziemy podejmować. Na przykład przestrzeń biurowa, kojarzyć będzie nam się z pracą i określonymi zadaniami, jakie w niej wykonujemy. Powoduje to, że w momencie przekroczenia progu biura, nasz mózg pobudza organizm do większej mobilizacji i zwiększenia efektywności, tak by móc sprostać czekającym go wyzwaniom.
Relacje interpersonalne
Satysfakcjonujące relacje interpersonalne są niewątpliwie jednym z większych plusów pracy w biurze. Jeżeli występują, potrafią bowiem oddziaływać nie tylko na nasze życie zawodowe, ale także ogólne samopoczucie. Doświadczanie pozytywnych relacji ze współpracownikami może podnieść naszą samoocenę, motywację do pracy, a nawet kreatywność. Skutecznie zredukuje również poziom odczuwanego stresu.
Codzienne wyzwania
Sytuacje zawodowe wywołujące w nas niewielki poziom stresu mobilizują nas i prowadzą do zaangażowania w rozwiązywany problem. Codzienne wyzwania jakie napotykamy w pracy motywują nas do rozwoju zawodowego. Pozytywnie rozwiązane problemy i zadania, którym udało nam się sprostać, podnoszą nasze poczucie kompetencji. Powodują, że stajemy się bardziej pewni siebie zarówno w pracy, jak i poza nią.
Wspomniane wyżej pozytywne aspekty pracy w biurze mogą ułatwiać nam pracę i wspierać w codziennych wyzwaniach, a także wzbogacać naszą odporność psychiczną i powodować wzrost wiary we własne możliwości i chęć rozwoju nowych kompetencji.
Autor: Mariola Such
Polecamy nasze szkolenia, które pomogą Ci efektywnie komunikować się z współpracownikami, stosować zasady savoir-vivre w biznesie oraz budować pozytywne relacje współpracy i zaangażowania:
Cognity zaprasza Cię na praktyczne kursy i szkolenia:
Kurs Jak unikać konfliktów i budować dobre relacje w biznesie
Więcej informacji znajdziesz w artykułach:
Po co pracujemy? Korzyści psychologiczne

Zainteresować Cię może również:
Akcja promocyjna „Spójrz szerzej - rozwijaj wiedzę informatyczną z Cognity i Helionem”
