GWARANTOWANE TERMINY
Jesteś tutaj: strona głównastrefa wiedzyIdealna praca dla mnie
MENU

Idealna praca dla mnie


Kategoria: Kompetencje miękkie w pracy
4Sep

Wiele osób może zadawać sobie pytanie: jaka praca będzie idealna właśnie dla mnie? Należy pamiętać, że odnalezienie właściwego miejsca jest bardzo istotne. Na satysfakcjonującą pracę mają wpływ nie tylko wynagrodzenie i zakres obowiązków, ale również niezwykle ważna jest panująca atmosfera oraz otaczający nas ludzie. Dużym zainteresowaniem na rynku cieszą się stanowiska biurowe. W tym artykule przyjrzano się bliżej pozytywnym aspektom towarzyszącym zatrudnieniu w tym środowisku.

Praca w biurze wiąże się z szeregiem czynników oddziałujących na nasze funkcjonowanie psychiczne. Począwszy od czynników fizycznych, aż po społeczne. Które z nich powodują u nas przypływ energii i dobrego samopoczucia?

Uporządkowana przestrzeń

Psychologia zwraca uwagę na tendencję naszego mózgu do porządkowania i systematyzowania doświadczeń wzrokowych. Kiedy wokół panuje chaos i nieład – czujemy dyskomfort, ponieważ nasz mózg usiłuje ten bałagan okiełznać. Uporządkowane miejsce pracy pozwala naszemu umysłowi nie tracić niepotrzebnie energii.

Uruchomienie trybu „praca”

Mózg uczy się naszych zachowań w odpowiedzi na różne czynniki. Nastawiony jest wtedy na określone czynności, które będziemy podejmować. Na przykład przestrzeń biurowa, kojarzyć będzie nam się z pracą i określonymi zadaniami, jakie w niej wykonujemy. Powoduje to, że w momencie przekroczenia progu biura, nasz mózg pobudza organizm do większej mobilizacji i zwiększenia efektywności, tak by móc sprostać czekającym go wyzwaniom.

Relacje interpersonalne

Satysfakcjonujące relacje interpersonalne są niewątpliwie jednym z większych plusów pracy w biurze. Jeżeli występują, potrafią bowiem oddziaływać nie tylko na nasze życie zawodowe, ale także ogólne samopoczucie. Doświadczanie pozytywnych relacji ze współpracownikami może podnieść naszą samoocenę, motywację do pracy, a nawet kreatywność. Skutecznie zredukuje również poziom odczuwanego stresu.

Codzienne wyzwania

Sytuacje zawodowe wywołujące w nas niewielki poziom stresu mobilizują nas i prowadzą do zaangażowania w rozwiązywany problem. Codzienne wyzwania jakie napotykamy w pracy motywują nas do rozwoju zawodowego. Pozytywnie rozwiązane problemy i zadania, którym udało nam się sprostać, podnoszą nasze poczucie kompetencji. Powodują, że stajemy się bardziej pewni siebie zarówno w pracy, jak i poza nią.

Wspomniane wyżej pozytywne aspekty pracy w biurze mogą ułatwiać nam pracę i wspierać w codziennych wyzwaniach, a także wzbogacać naszą odporność psychiczną i powodować wzrost wiary we własne możliwości i chęć rozwoju nowych kompetencji.

Autor: Mariola Such

Polecamy nasze szkolenia, które pomogą Ci efektywnie komunikować się z współpracownikami, stosować zasady savoir-vivre w biznesie oraz budować pozytywne relacje współpracy i zaangażowania:

Wybrani Klienci:

Ten serwis używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.
Więcej informacji o plikach cookies znajdziesz tutaj
Kliknij ZGADZAM SIĘ, aby ta informacja nie wyświetlała się ponownie
Cognity.pl