GWARANTOWANE TERMINY
Jesteś tutaj: strona głównastrefa wiedzyIntrowertyk i ekstrawertyk w pracy
MENU

Introwertyk i ekstrawertyk w pracy


Kategoria: Kompetencje miękkie w pracy
5Dec

Z pewnością nie trzeba nikomu udowadniać, ze nasza osobowość ma duży wpływ na to w jaki sposób funkcjonujemy na co dzień. Zarówno w domu, jak i w pracy doświadczamy możliwości i ograniczeń wynikających ze struktury naszej osobowości. Jedną z ważniejszych różnic osobowościowych jest różnica pomiędzy introwertyzmem, a ekstrawertyzmem. W tym artykule postaramy się przyjrzeć psychologicznym podłożom introwertyzmu i ekstrawertyzmu oraz ich wpływowi, na nasze funkcjonowanie w miejscu pracy.

Różnice biologiczne

Na początek przyjrzyjmy się biologicznym podstawom tych różnic osobowości. Ma to duży związek z progiem pobudzenia naszego mózgu.

Otóż osoby introwertyczne mają znacznie niższy próg pobudzenia. Oznacza to, że już niewielka ilość bodźców sprawia, że ich umysł jest w stanie efektywnie pracować. Niesie to za sobą również konsekwencje wynikające z mniejszej odporności na przeładowanie napływającymi informacjami.

Odwrotnie rzecz się ma z osobami ekstrawertycznymi. Próg pobudzenia ich mózgu jest znacząco wyższy. Wiąże się to z tym, że aby osiągnąć optymalne pobudzenie muszą one poszukiwać dużej ilości informacji, czy interakcji z innymi ludźmi, aby zaspokoić potrzebę stymulacji.

Różnice osobowościowe

Jeżeli chodzi o przejawiane różnice osobowościowe, szczególnie widoczne są one na kilku płaszczyznach, takich jak:

Interakcje z innymi ludźmi

Jedną z wyraźniejszych różnic pomiędzy introwertykami, a ekstrawertykami jest sposób wchodzenia w interakcje z innymi ludźmi.

Introwertycy są na ogół bardziej powściągliwi i wycofani. Zachowują dystans w stosunku do rozmówcy, nie odmawiając mu przy tym szacunku. Jednak interakcje z ludźmi, a zwłaszcza ich duża ilość są bardzo męczące dla introwertyka, dlatego sam raczej ich unika.

Natomiast ekstrawertycy przepadają za otaczaniem się ludźmi. Podczas nawiązywania nowych relacji wykazują się otwartością i bezpośredniością. Są szczerzy i przyjaźni, zainteresowani poznawaniem nowych osób i przełamywaniem pierwszych lodów.

Zorientowanie do wewnątrz i na zewnątrz

Introwertycy zainteresowani są znacznie bardziej własnym światem wewnętrznym i sygnałami pochodzącymi z ich wnętrza. Są z reguły bardziej refleksyjni, są też lepszymi obserwatorami.

Ekstrawertyków natomiast przejmuje głównie świat zewnętrzny, to co oni mogą dać oraz co mogą otrzymać w zamian. Są bardziej nastawieni na interakcje ze światem, niż na jego obserwację. Wolą działać niż planować działanie.

Opanowanie

Różnice dotyczące pobudzenia emocjonalnego i jego poszukiwania sprawiają, ze introwertycy częściej niż ekstrawertycy są osobami powściągliwymi i opanowanymi, podczas gdy ekstrawertycy otwarcie wyrażają swoje zdanie, emocje i wręcz poszukują nowych doznań.

Współpraca w zespole

Wreszcie współpraca w zespole jest domeną ekstrawertyków. Czują się oni w niej jak ryba w wodzie, otoczeni ludźmi, mający możliwość interakcji z innymi, wymieniania się doświadczeniami i spostrzeżeniami.

Podczas gdy introwertycy, mimo swoich głębokich przemyśleń, z większym trudem będą znosić obecność w grupie. Z dużym prawdopodobieństwem będą czuli się przytłoczeni i osaczeni lub onieśmieleni. Będąc wystawionymi na zbyt dużą ilość bodźców, będą pracować mniej efektywnie, niż w przypadku pracy indywidualnej.

Różnice osobowościowe pomiędzy introwertykami i ekstrawertykami są niezwykle fascynujące. Tym bardziej interesujący jest fakt, że wynikają one prawdopodobnie z różnic biologicznych. Przedstawione różnice prowadzą jednak do następującego wniosku: osoby obu typów osobowości są równie cennymi pracownikami. Zarówno introwertycy, jak i ekstrawertycy posiadają niewątpliwe zalety i ograniczenia. Jednak razem stanowią bardzo korzystne połączenie i mogą się doskonale uzupełniać.

Autor: Mariola Such

Wybrani Klienci:

Ten serwis używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.
Więcej informacji o plikach cookies znajdziesz tutaj
Kliknij ZGADZAM SIĘ, aby ta informacja nie wyświetlała się ponownie
Cognity.pl