GWARANTOWANE TERMINY
Jesteś tutaj: strona głównastrefa wiedzyJak być liderem. 5 zasad dobrego lidera
MENU

Jak być liderem. 5 zasad dobrego lidera


Kategoria: Perfekcyjna Asystentka
1Dec

Czasami w naszym życiu zawodowym pojawia się możliwość sprawdzenia się w roli lidera grupy czy projektu. Nie zawsze jednak wiemy jak być dobrym liderem. Jakimi zasadami powinna kierować się więc osoba, za którą chętnie pójdą tłumy?

Bądź pewny swoich kompetencji

Zostałeś wybrany liderem, to zdecydowanie nie przypadek. Zostałeś nim wybrany, ze względu na cechy lub wiedze, którą posiadasz. Doceń to. Uwierz w swoje możliwości i w to, że podejmowane przez ciebie decyzje są słuszne. Jednak nie kieruj się próżnością, nie zawsze przecież wiesz wszystko najlepiej. Dobry lider powinien być pewny siebie, powinien wiedzieć do czego dąży jego grupa i on sam.

Słuchaj innych

Podstawowym błędem złego lidera jest nie słuchanie innych. Bierz zawsze pod uwagę pomysły i argumenty współpracowników, nie zawsze są one słuszne ale daj sobie czas na ich analizę, a przede wszystkim pokaż innym, że ich zdanie jest dla ciebie ważne. Jeśli będziesz słuchał swoich podwładnych, nabiorą oni do ciebie zaufania, będą wiedzieli, że jesteście jednym zespołem i działacie razem. Dzięki temu w razie niepewności będziesz pierwszą osobą, do której się zwrócą bez obaw o zignorowanie ich słow. Takie działanie zdecydowanie może uchronić cię przed różnymi problemami w grupie czy przy projekcie. 

Deleguj zadania rozsądnie

Dobry lider potrafi odpowiednio rozdawać zadania w swojej grupie. Nie jest osobą, która robi wszystko, nie jest też osobą, która nie robi nic. Dobry lider wie, że sukces zależy od pracy zespołowej i to też uskutecznia w swojej grupie. Zna umiejętności i możliwości swoich współpracowników i odpowiednio wyznacza im polecenia. Zdaje sobie sprawę z tego, że zadanie nie może być zbyt łatwe i po niżej umiejętności danej osoby, ponieważ nie rozwija jej odpowiednio. Nie może też być zdecydowanie powyżej umiejętności, ponieważ prowadzi do demotywacji i rezygnacji. Zadania delegowane przez dobrego lidera powinny być odpowiednie do zdolności danej osoby.

Bądź otwarty i pozytywnie nastawiony

Dobry lider wzbudza zaufanie w swoich podwładnych. Jest osobą, która wspiera i motywuje innych, pomaga rozwiązywać problemy. Przede wszystkim jednak jest w miarę możliwości zawsze dostępny i otwarty na swoich współpracowników. Nie traci motywacji oraz nie rezygnuje przy pierwszych niepowodzeniach, ale wierzy w sukces pracy. Jest wzorem dla reszty pracowników, a jego postawa wpływa na prace innych. Dlatego też, nie może to być osoba negatywnie nastawiona czy zamknięta w sobie. Dobry lider jest ogniwem pomiędzy pracownikami i powinien wprowadzać pozytywną, sympatyczną atmosferę w grupie.

Chwal i krytykuj

Istnieje jedna bardzo ważna zasada, którą powinien kierować się dobry lider. Zawsze, gdy kogoś chwali lub nagradza powinien robić to otwarcie, przy innych pracownikach, natomiast jeśli kogoś gani albo każe, powinien robić to za zamkniętymi drzwiami swojego gabinetu, na osobności. Bardzo prosta zasada, ale jak często zapominana. Dobry lider wie, że pochwały zawsze działają motywująco, a jeśli są to pochwały wygłaszane na forum, wtedy podwajają swoją moc. Natomiast nagany mogą działać dwustronnie, albo będą motywować albo demotywować, w zależności od tego jak je wygłosimy. Dlatego ważnym jest, aby wygłaszać je na osobności. 

Autor: Monika Pikor

 

Licencja Creative Commons
Jak być liderem. 5 zasad dobrego lidera by Cognity is licensed under a Creative Commons Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne 4.0 Międzynarodowe License.

Wybrani Klienci:

Ten serwis używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.
Więcej informacji o plikach cookies znajdziesz tutaj
Kliknij ZGADZAM SIĘ, aby ta informacja nie wyświetlała się ponownie
Cognity.pl