GWARANTOWANE TERMINY
Jesteś tutaj: strona głównastrefa wiedzyJak najlepiej zapamiętywać i zacząć stosować wiedzę zdobytą na szkoleniu?
MENU

Jak najlepiej zapamiętywać i zacząć stosować wiedzę zdobytą na szkoleniu?


Kategoria: HR a proces szkoleniowy
22Dec

Przyswajając dużą ilość nowego materiału w krótkim czasie,jesteśmy narażeni na szybkie zapominanie nowych wiadomości. Jak więc sprawić, aby nowo nabyta wiedza pozostała z nami na dużej?

Ile zapamiętujemy?

Ucząc się nowych rzeczy, nabywając nowe umiejętności i wiedzę warto zastanowić się ile z tego tak naprawę zapamiętamy i będziemy mogli stosować w praktyce w przyszłości. 

Naukowcy przeprowadzili wiele badań dotyczących tego jak działa ludzki mózg, jak zapamiętuje, ile zapamiętuje oraz jakie sposoby przyswajanie nowych informacji są najlepsze. 

Poniżej przytaczamy jedne z popularnych danych empirycznych dotyczące ludzkiego zapamiętywania. 

zapamiętywanie

Jak zapominamy?

Nowo poznany materiał, który nie jest powtarzany, jest systematycznie przez nas zapominany. Jak dowiedzieliście się z poprzedniego akapitu wcale nie zapamiętujemy tak wiele.  Potwierdzeniem tego są kolejne dane naukowe - badania Ebbinghausa, który stworzył krzywą zapominania. Jest to obrazowe przedstawienie zależności pomiędzy ilością zapamiętanych informacji a upływem czasu od momentu ich przyswojenia. 

zapamiętywanie

Badanie udowadnia, że po zakończeniu nauki możemy zaobserwować szybkie obniżenie się ilości informacji przez nas zapamiętanych. Najbardziej widoczne jest to w przypadku informacji mało dla nas interesujących lub tych, które uważamy za mało sensowne. Te dane zapominamy najszybciej - już w przeciągu paru godzin po ich poznaniu. Na szczęście proces zapominania ulega znacznemu zwolnieniu po upływie dwóch dni.  Co to może dla nas znaczyć? A to, że wiedza przez nas przyswajana, nawet ta najbardziej ciekawa i nam potrzebna, może dość szybko zostać zapomniana. Dlatego też bardzo istotne jest systematyczne powtarzanie nowo poznanego materiału

Na takiej zasadzie oparta jest nauka w szkołach, nowo poznany materiał przerabia się przez ponad miesiąc aby później sprawdzić wiedze testem. Następnie uczniowie używają nowej wiedzy na codziennych zajęciach, aby pod koniec roku znowu sprawdzić poziom przyswojenia materiału kolejnym testem. 

Szkoła nie jest jednak jedynym miejsce gdzie przyswajamy wiedze. Jak wiecie uczymy się przez całe życie. Osoby dorosłe przyswajają wiedzę przede wszystkim na różnorodnych kursach, szkoleniach i warsztatach. Jak więc wykorzystać nabytą na kursie wiedzę, pamiętając, że przyswajamy ją w przeciągu ośmiu godzin, a później sami musimy poradzić sobie z jej dobrym zapamiętaniem? 

Jak ćwiczyć pamięć?

Dobra wiadomością dla nas jest to, ze pamięć można ćwiczyć. Im więcej ćwiczymy tym szybciej, łatwiej, a przed wszystkim więcej zapamiętujemy i pamiętamy!

Przedstawiamy Wam 5 sposób jak sprawić, że uczestnictwa w szkoleniu będzie dla Ciebie równało się z większa ilością zapamiętanych informacji.

  1. Wybierz maksymalnie dziesięć najważniejszych informacji ze szkolenia, na których ci najbardziej zależy i które chciałbyś przede wszystkim zapamiętać.
  2. Następnie zapisz sobie je na osobnej kartce, użyj kolorowych długopisów. W ten sposób łatwiej będzie ci odróżnić jedno zagadnienie od drugiego. 
  3. Spróbuj skojarzyć nowy materiał z jakimś który już posiadasz, albo z czymś dla ciebie ważnym, jakąś sytuacją. Zapamiętywanie na zasadzie skojarzeń jest bardzo dobrą techniką, tylko musisz pamiętać aby kojarzyć ze sobą tylko słowa klucze a nie całe definicje. Dzięki stworzonemu skojarzeniu w twojej głowie musi powstać zależność: skojarzenie- przedmiot lub rzeczy, którą wymyślisz prowadzi do słowa klucz, które prowadzi do definicji. W innym przypadku używanie tej reguły nie przyniesie efektów. 
  4. Powtarzaj nowo poznany materiał. Możesz codziennie poświęcić 15 minut na parokrotne przeczytanie nagłos zapisanych przez siebie dziesięciu nowych informacji i próbą późniejszego przypomnienia ich sobie na głos już bez kartki. 
    Wykonuj też ćwiczenia praktyczne, jest to szczególnie ważne w przypadku, praktycznych informacji, które nabywasz np. na szkoleniach informatycznych. 
  5. Najlepszym jednak sposobem na zapamiętanie nowego materiału jest wykorzystanie go w praktyce. W ten sposób dużo lepiej zrozumiesz nowe zagadnienie i na dłużej zostanie ono w twojej głowie. 

 

zapamiętywanie

Pamiętajmy również, że istnieje też coś takiego jak krzywa zapamiętywania, gdzie występuje efekt pierwszeństwa i świeżości. Ta teoria mówi, że lepiej zapamiętujemy informacji, które poznamy na początku oraz na końcu szkolenia. To na nie najbardziej zwracamy uwagę i również w tych momentach jesteśmy najbardziej skupieni.

AUTOR: Monika Pikor


Licencja Creative Commons
Jak najlepiej zapamiętywać i zacząć stosować wiedzę zdobytą na szkoleniu? by Cognity is licensed under a Creative Commons Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne 4.0 Międzynarodowe License.

Wybrani Klienci:

Ten serwis używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.
Więcej informacji o plikach cookies znajdziesz tutaj
Kliknij ZGADZAM SIĘ, aby ta informacja nie wyświetlała się ponownie
Cognity.pl