GWARANTOWANE TERMINY
Jesteś tutaj: strona głównastrefa wiedzyJak przyjmować komplementy?
MENU

Jak przyjmować komplementy?


Kategoria: Kompetencje miękkie w pracy, Perfekcyjna Asystentka
10Dec

Od najmłodszych lat rodzice uczyli nas, że powinniśmy być skromni, a zdecydowanie nie powinniśmy chwalić się swoimi osiągnięciami i sukcesami. Żyjemy w przekonaniu, że osoby, które się przechwalają są odbierane negatywnie i nie są lubiane przez innych. Tak stworzone przeświadczenia rzutują teraz na nasze reakcje w chwili gdy słyszymy komplement. Jak więc odpowiednio przyjmować komplementy?

Po pierwsze: Umiejętność poprawnego przyjmowania komplementów jest w dużej mierze zależna od naszej samooceny i tego czego dotyczą miłe słowa. Najczęściej trudno nam uwierzyć, gdy ktoś chwali tą cześć charakteru lub wyglądu, którą uważamy za naszą wadę. Myślimy wtedy, że jego słowa nie są szczere i tak samo na nie reagujemy, to znaczy próbujemy za wszelką cenę udowodnić naszemu rozmówcy, że się myli. Ważnym w procesie nauki odpowiedniego przyjmowania komplementów jest zaakceptowanie siebie, a przede wszystkim tego, że nawet jeśli my uważamy coś za naszą wadę nie koniecznie jest ona tak samo odpierana przez innych.

Po drugie: W sytuacji, gdy usłyszawszy komplement reagujemy na niego zaprzeczając i umniejszając wartość komplementowanej rzeczy, pośrednio też umniejszamy kompetencje osoby, która wypowiedziała daną pochwałę. Stawiamy ją w niezręcznej sytuacji, gdzie czuje się jakby nie ma racji, co może prowadzić do tego, że więcej nie usłyszymy miłego słowa z ust tej osoby. Pamiętajmy, że ludziom ciężko jest chwalić innych, dlatego też jeśli ktoś zdecyduje się nas pochwalić, okażmy mu za to wdzięczność, a nie umniejszajmy jego słów.

Po trzecie: Reagując krytycznie na usłyszany komplement pokazujesz drugiej osobie swoje niedoskonałości, te elementy siebie, które są dla ciebie piętą Achillesową, które w sobie nie akceptujesz. Robiąc tak, sprawiasz, że twój rozmówca może zacząć zauważać w tobie te negatywne w twoim przeświadczeniu elementy, których wcześniej nawet nie zauważał. Chyba nie chcesz, żeby twój pracodawca czy partner życiowy widział twoje kompleksy, które w żaden sposób nie wpływają na efektywność w pracy czy was związek.

Po czwarte: Nie ma nic złego w byciu nieskromnym, jeśli tylko wiesz kiedy przestać. Zostaliśmy wychowani w mentalności polskiej, gdzie należy być krytycznym wobec siebie, nie należy się chwalić, ponieważ niedługo i tak stanie się coś złego. Takie przeświadczenie jest błędne. Możesz cieszyć się ze swoich sukcesów z innymi, dzięki temu motywujesz się do dalszego działania. Usłyszawszy komplement, prostą reakcją jest radość, nie musisz udawać niezadowolenia ani szukać w nim czegoś negatywnego. Po prostu się ją okaż.

Po piąte: Najlepszą reakcją na komplement jest proste „dziękuje” połączone z uśmiechem. To naprawdę wystarczy, nie musisz się tłumaczyć z tego że otrzymałeś mile słowo. Nie musisz też na siłę wymyślać czego co możesz skomplementować u drugiej osoby, to powoduje niezręczną atmosferę. Możesz się jej odpłacić komplementem przy innej okazji, kiedy będzie to bardziej naturalne. Nasz rozmówca właśnie czeka tylko na twoje proste „dziękuje”, na okazanie radości. Pamiętaj mówi się komplementy po to, aby sprawić drugiej osobie przyjemność.

Autor: Monika Pikor

 

Licencja Creative Commons
Jak przyjmować komplementy? by Cognity Szkolenia is licensed under a Creative Commons Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne 4.0 Międzynarodowe License.

Wybrani Klienci:

Ten serwis używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.
Więcej informacji o plikach cookies znajdziesz tutaj
Kliknij ZGADZAM SIĘ, aby ta informacja nie wyświetlała się ponownie
Cognity.pl