GWARANTOWANE TERMINY
Jesteś tutaj: strona głównastrefa wiedzyJak stać się dobrą marką? - czyli parę słów o personal branding
MENU

Jak stać się dobrą marką? - czyli parę słów o personal branding


Kategoria: Kompetencje miękkie w pracy
13Jan

Personal branding jest to inwestowanie w budowanie swojej reputacji oraz pozytywnego wizerunku wśród ludzi oraz na rynku pracy. Jest to traktowanie osoby jako marki, o której wyobrażenie w oczach innych ludzi należy dbać i łączyć z jak najlepszymi skojarzeniami. Z reguły wykorzystywany do budowania wizerunku ludzi biznesu, polityków czy aktorów, ale w dzisiejszych czasach każdy może wykorzystywać techniki personal brandingu do budowania swojej marki. Jak to zrobić?

Znajdź jedną dziedzinę, w której jesteś dobry

Większość znanych marek na świecie specjalizuje się w jednej dziedzinie produktów i dzięki temu odnosi ogromy sukces. Tak samo powinno być z Tobą. Bardzo trudno stać się mistrzem w wielu dziedzinach, dodatkowo zajmuje to bardzo dużo czasu i nie zawsze jest efektywne. Dlatego wybierz jeden obszar swoich zainteresowań czy branży, w której pracujesz i skup się na ulepszaniu swojej wiedzy i umiejętności w tej jednej konkretnej dziedzinie. W ten sposób sprawisz, że zawsze ludzie dookoła Ciebie będąkojarzyć Cię z jednym zakresem wiedzy a nie będziesz osobą nijaką, która zna się na wszystkim, a tak na prawdę na niczym.

Dbaj o ciągły rozwój

Pomimo tego, że wybrałeś jeden obszar wiedzy specjalistycznej nie znaczy, że powinieneś się zamykać na podstawową wiedze jaką powinien posiadać człowiek sukcesu. W dzisiejszych czasach każdy powinien mieć wiedzę czy umiejętności z zakresu samorozwoju, umiejętności miękkich, znajomości języków czy umiejętności informatycznych. Dlatego też korzystaj z możliwości uczęszczania na różnego rodzaju szkolenia i kursy, które sprawią, że cały czas będziesz mógł się rozwijać i pogłębiać swoją wiedze. Wykorzystuj też książki specjalistyczne z tych obszarów oraz pamiętaj, aby zawsze starać się wykorzystywać zdobyte umiejętności w praktyce. W ten sposób staniesz się dużo lepszym "towarem" na rynku pracy niż osoba nie dbająca o swój ciągły rozwój. 

Stań się ekspertem w swoim otoczeniu

Biorąc za przykład wiodące marki produktów na świecie można zauważyć, że nie stały się one sławne z dnia na dzień. Minęło sporo czasu od momentu wejścia na rynek, poprzez garstkę zainteresowanych klientów aż stały się wielkim imperium. Tak samo może być z Tobą. Zacznij od swojego najbliższego otoczenia, swojej rodziny i znajomych, spraw aby oni zaczęli traktować Ciebie jako eksperta w swojej dziedzinie. Mów im czym się zajmujesz, o swoich sukcesach i doświadczeniach zawodowych. W ten sposób rozpoczynasz bardzo podstawowy łańcuch powiązań, który sprawi, że może pewnego dnia, ktoś z rodziny twojego przyjaciela będzie potrzebował kogoś takiego jak ty do pomocy, później pojawi się kolejna osoba i tak właśnie tworzysz swoją reputacje i więzi z potencjalnymi partnerami biznesowymi. Zacznij też chodzić na spotkania networkingowe, są to idealne miejsca do zaprezentowania swojej marki- swojej osoby.

Dbaj o dobry wizerunek w Internecie

W dzisiejszych czasach praktycznie każdy szukając informacji sięga do Internetu, dlatego spraw aby Twoja osoba również się tam znalazła. Wśród znajomych wykorzystuj Facebook, szukając pracy czy w zakresie Twojej aktywności zawodowej najlepszym rozwiązaniem jest LinkedIn czy GoldenLine. Jeśli masz swoją własną firmę lub chcesz dzielić się swoją wiedzą z innymi, dobrym pomysłem jest posiadanie własnej strony internetowej. W ten sposób sprawisz, że wpisując w wyszukiwarkę Twoje imię i nazwisko od razu można znaleźć do Ciebie kontakt, jesteś zauważalny. Pamiętaj również o tym, aby umieszczane przez Ciebie informacje czy zdjęcia były jak najbardziej korzystne i wpływały na pozytywny odbiór Twojej osoby, czyli Twojej osobistej marki.

Zacznij uważać się za dobrą markę

Przede wszystkim jednak zacznij uważać siebie za dobrą markę, czyli osobę która ma coś do zaoferowania oraz to co oferuje jest dobrej jakości. Nie bój się mówić o swoich sukcesach pomimo stałego przekonania, że człowiek nie powinien się chwalić.  Jeśli robisz to z umiarem i w przystępny sposób przyciągniesz do siebie ludzi i sprawisz, że w sytuacji problemowej, zwrócą się do Ciebie jako kogoś zaufanego i dobrego w danej dziedzinie. 

 

Autor: Monika Pikor

 

Licencja Creative Commons
Jak stać się dobrą marką? - czyli parę słów o personal branding by Cognity is licensed under a Creative Commons Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne 4.0 Międzynarodowe License.

Wybrani Klienci:

Ten serwis używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.
Więcej informacji o plikach cookies znajdziesz tutaj
Kliknij ZGADZAM SIĘ, aby ta informacja nie wyświetlała się ponownie
Cognity.pl