GWARANTOWANE TERMINY
Jesteś tutaj: strona głównastrefa wiedzyJak uniknąć blokady w postawie asertywnej?
MENU

Jak uniknąć blokady w postawie asertywnej?


Kategoria: Kompetencje miękkie w pracy
23Dec

Aby zrozumieć czy jest asertywność i nauczyć się zachowywać asertywnie ważne jest poznanie zasad, którymi rządzi się ta postawa – zapraszamy do lektury. 

Pierwsza zasada: Każdy z nas ma prawo do wyrażania swoich przekonań i uczuć, a także każdy z nas ma obowiązek szanować przekonania innych. Dlatego też nie powinniśmy mieć obaw co do wyrażania naszej opinii.

Druga zasada: Nasza postawa asertywna jest nabyta, to znaczy że możemy ją ulepszać i zmieniać wciągu życia. Nie jest ona nam dana raz na zawsze, mamy na nią wpływ. 

Asertywność – kiedy kształtuje się postawa asertywna?

Asertywność tworzy się już w najwcześniejszych latach życia, poprzez relacje z rodziną i przyjaciółmi. To jak wtedy jesteśmy traktowani oraz czy czujemy się bezpiecznie odkrywając świat i wyrażając swoje emocje wpływa na nasze postawy w wieku dorosłym. Jeśli będąc dzieckiem byliśmy często krytykowani za wyrażanie swojego zdania czy zachowywanie się w nietypowy sposób, możemy mieć bardzo słabą asertywność. Jednak możemy to zmienić

Postawa asertywna w większości opiera się na samoocenie, naszym obrazie własnej osoby, tym kim dla siebie jesteśmy. Jeśli przewartościujemy swoje opinie o samym sobie, zobaczymy nasze własne zalety i wartości oraz zaczniemy uważać je za prawdziwe. Zmieni się nasze nastawienie i sposób zachowania względem innych. Będziemy wiedzieć oraz czuć w jakich sytuacjach czujemy się komfortowo a w jakich nie. Będziemy świadomi, kiedy naruszana jest nasza przestrzeń psychiczna i nasza samoocena oraz odpowiednio wtedy wycofamy się z danej sytuacji. Uświadomienie sobie jak wartościowym człowiekiem jesteśmy przynajmniej dla samego siebie jest kamieniem milowym w budowaniu swojej asertywności. 

Blokady w postawie asertywnej

Jednak pojawiają się momenty kiedy pomimo posiadania wyrobionej postawy asertywnej odczuwamy blokadę w naszych relacjach, zaczynamy podporządkowywać się innym mimo tego, ze nie czujemy się komfortowo.  Taka sytuacja pojawia się najczęściej w relacjach z osobami dla nas ważnymi, gdy czujemy że nasza odmowa czy opinia może ich zranić. W momencie rozmowy z osobą, którą uważamy za autorytet lub po prostu w naszym przeświadczeniu bardziej wpływową, przy której przestajemy czuć się aż tak pewni siebie. Gdy w naszej relacji z drugim człowiekiem pojawi się blokada w zachowaniu asertywnym ważnym jest, aby przede wszystkim przypomnieć sobie o swoich sukcesach, o tym jak silną osobą się jest, podnieść trochę swoją samoocenę. 

Techniki odmowy

Odmowa nigdy nie jest łatwa – stosując ją możemy skorzystać z jednej z trzech technik wspomagających zachowania asertywnej odmowy.

Technika „Zdartej płyty”, która polega na ciągłym powtarzaniu naszej odmowy czy opinii, którą wyraziliśmy na samym początku rozmowy, pomimo odmiennego zdania drugiej osoby. Jest to dość radykalna i trudna technika, ale pomaga nam umocnić swoją pewność siebie oraz uchronić się przed wprowadzaniem w dyskusje zbędnych argumentów, które tylko spychają nas z pierwotnego toku rozmowy. 

Technika „Jujitsu”, która polega na braku obrony i wyrażania kontrargumentów w stosunku do ataku i argumentów drugiej osoby. Zachowujemy jednak cały czas nasza wyjściową opinie czy sprzeciw, jednak nie bronimy się i nie tłumaczymy się dlaczego tak postępujemy. Sprawiamy w ten sposób, że cała negatywna energia naszego partnera uderza w próżnie, a my go tylko słuchamy i próbujemy zrozumieć, nie reagując przy tym tymi samymi negatywnymi emocjami, unikamy w ten sposób.

Technika „Jestem słoniem” polega na kontroli naszych emocji oraz tempa zachowania. W sytuacji odmowy lub wyrażania swojej opinii często zaczynamy czuć się niekomfortowo i nerwowo, co odbija się na naszym zachowaniu. Aby poczuć się bardziej pewniej w czasie rozmowy, możemy zwolnić tempo wypowiadanych słów, zacząć mówić trochę ciszej, spokojniej. Zacząć głęboko oddychać, trzymać kontakt wzrokowy z rozmówcą, a także dopytywać go, jeśli coś jest dla nas niezrozumiałe.  W ten sposób zaczynamy czuć panowanie nad swoim ciałem i swoimi emocjami, jesteśmy bardziej świadomi siebie oraz zwiększa się nasze poczucie mocy, co również jest tak samo odpierane przez naszego rozmówce. 

 

Podane techniki zdecydowanie są bardzo pomocne w asertywności. Jednak najlepszym sposobem na umocnienie swojej postawy asertywnej jest ciągła praca nad sobą, nad swoją samooceną. 

 

Autor: Monika Pikor

Licencja Creative Commons
Jak uniknąć blokady w postawie asertywnej? by Cognity is licensed under a Creative Commons Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne 4.0 Międzynarodowe License.

Wybrani Klienci:

Ten serwis używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.
Więcej informacji o plikach cookies znajdziesz tutaj
Kliknij ZGADZAM SIĘ, aby ta informacja nie wyświetlała się ponownie
Cognity.pl