GWARANTOWANE TERMINY
Jesteś tutaj: strona głównastrefa wiedzyJak ustawiać marginesy w MS Word?
MENU

Jak ustawiać marginesy w MS Word?


Kategoria: Kurs Word, Profesjonalne dokumenty, Perfekcyjna Asystentka
2Jul

Marginesem nazywamy puste miejsca na brzegach strony. Z reguły treść dokumentu, jak i elementy graficzne są wstawiane w obszarze drukowania strony między marginesami. Pamiętajmy jednak, że w dokumentach Word na marginesach możemy umieszczać np. nagłówek dokumentu, stopkę czy też numer strony.

Dzięki odpowiedniemu dobraniu przestrzeni po obu stronach kartki możemy w profesjonalny sposób zaprezentować stworzony przez nas dokument. Często wymagania, co do ustawień marginesów dokumentu są nam przekazane jeszcze przed rozpoczęciem tworzenia dokumentu.

Zapraszamy do zapoznania się z opcjami ustawień marginesów w MS Word.

MS Word – ustawienia marginesów

Program MS Word, jako domyślne wskazuje ustawienie marginesów po 2,5 cm - dotyczy to prawej i lewej strony kartki oraz jej dołu i góry.

Jeżeli chcemy zmienić te ustawienie mamy taką możliwość w karcie Układ strony, zakładka: Ustawienia strony. Po lewej stronie znajduje się ikona Marginesy – klikając w nią będziemy mogli ustawić interesujący nas rozmiar marginesów (Rys. 1).

marginesyRys. 1

Warto pamiętać, że w przypadku, gdy do tekstu wprowadziliśmy podział sekcji, wybrane przez nas ustawienia marginesów zmienią się tylko w tej sekcji, na której znajduje się kursor.

Aby zmienić wszystkie marginesy w dokumencie musimy zaznaczając treść całego dokumentu (Ctrl+A lub zaznaczając myszką lub zaznaczając przytrzymując Shift i strzałkę w dół/ Page Down).

Możemy również wybrać ustawienie marginesów od bieżącego miejsca. Ta opcja znajduje się w Marginesy > Marginesy Niestandardowe > Zastosuj do > Od bieżącego miejsca (Rys. 2).

marginesy
Rys. 2 

MS Word – marginesy lustrzane

Planując drukowanie dwustronne naszego dokumentu powinniśmy ustawić marginesy lustrzane. Charakteryzują się one tym, że marginesy lewej strony są lustrzanym odbiciem marginesów prawej strony.

Jeśli dodamy marginesy na oprawę – zewnętrzne odstępy będą szersze od wewnętrznych (Rys. 3).

marginesy lustrzaneRys. 3

MS Word – wstawianie stopki i nagłówka

Marginesy naszego dokumentu możemy wykorzystać umieszczając na nich stopkę lub nagłówek dokumentu. Nagłówki i stopki są obszarami odpowiednio na górnych i dolnych marginesach każdej strony, mogą one zawierać zarówno tekst, jak i grafikę.

Nagłówek i stopkę wybieramy z karty Wstawianie, zakładka Nagłówek i stopka. Możemy wybrać nagłówek, który wyświetli się w galerii stylów lub wybrać Edytuj nagłówek (Rys. 4).

marginesyRys. 4

Po kliknięciu Edytuj nagłówek będziemy mogli edytować nagłówek oraz stopkę. Dodatkowo uaktywni się karta Projektowanie (Rys. 5).

marginesyRys. 5

Jeżeli w naszym dokumencie przewidujemy stronę tytułową możemy zaznaczyć Inne na pierwszej stronie, pozwoli to na pozostawienie strony tytułowej bez nagłówka i stopki lub wyznaczenie innych niż na pozostałych stronach dokumentu.

W tej samej karcie istnieje możliwość ponumerowania stron (Rys.6).

stopka i naglowek
Rys. 6

Aby przybliżyć Państwu tworzenie profesjonalnych dokumentów w MS Office zapraszamy na zapoznania się z cyklem artykułów na ten temat:

Zapraszamy na szkolenia:

Osobom zainteresowanym pracą sekretarki/sekretarza lub asystentki/asystenta polecamy lekturę:

Możesz też być zainteresowany:

 

Licencja Creative Commons
Jak ustawiać marginesy w MS Word? by Cognity is licensed under a Creative Commons Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne 4.0 Międzynarodowe License.

Wybrani Klienci:

Ten serwis używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.
Więcej informacji o plikach cookies znajdziesz tutaj
Kliknij ZGADZAM SIĘ, aby ta informacja nie wyświetlała się ponownie
Cognity.pl