GWARANTOWANE TERMINY
Jesteś tutaj: strona głównastrefa wiedzyJak zamienić wady w zalety?
MENU

Jak zamienić wady w zalety?


Kategoria: Kompetencje miękkie w pracy, Perfekcyjna Asystentka
9Dec

Każdy człowiek jest inny i każdy z nas składa się z różnej mieszanki cech charakteru. Mamy swoje zalety oraz wady, inne temperamenty oraz inne umiejętności, którymi możemy się szczycić. Nikt z nas nie jest idealny, choć każdy by chciał. Jak więc zmienić nasze niedoskonałości charakteru w idealne odpowiedniki?

Zrób listę

Nim zaczniesz próbę zmiany swoich wad, weź kartkę i długopis. Podziel ją na dwie części. W pierwszej kolumnie wypisz swoje wady, w drugiej natomiast zalety. Poświeć temu zadaniu trochę czasu, wypisz jak najwięcej cech charakteru opisujących Ciebie. Nie próbuj oszukiwać, to bardzo ważne aby być świadomym swojego charakteru. Teraz przeczytaj je uważnie, sprawdź czy wypisane przez Ciebie wady pasują tylko do tej jednej kolumny, w której się znajdują czy może mogłyby znaleźć się w kolumnie z zaletami.

Wszystko zależy od interpretacji

Zalety i wady są to kwestie bardzo subiektywne. Wartościowanie danych cech charakteru zależy przede wszystkim od ich interpretacji oraz sytuacji w jakiej się pojawiają. Dlatego też możemy je w większym lub mniejszym stopniu zmieniać i modyfikować w ciągu życia, w przeciwności do temperamentu. Jesteś leniwy, drobiazgowy, naiwny, perfekcyjny, wścibski czy dużo mówisz. Te cechy łatwo można dopasować zarówno do wad jak i do zalet w zależności od sytuacji. Może i jesteś drobiazgowy co bardzo irytuje twoją partnerkę lub partnera, ale za to jest bardzo cenione w twojej pracy zawodowej. Tak samo lenistwo, może i nie pomaga Ci w wykonywaniu zadań, ale zawsze znajdziesz jakieś szybkie i pomysłowe rozwiązanie jak wykonać prace w jak najszybszym czasie i jak najlepiej. To wzmacnia Twoją kreatywność. 

Zależy kto patrzy

Przypomnij sobie pierwszy okres zakochania, gdy patrzysz na swoją ukochaną czy ukochanego i nie widzisz żadnej wady, same zalety. Lub na matkę, która kochając swoje dziecko umniejsza jego wady, a gloryfikuje zalety. Nie tylko nasza interpretacja wad i zalet jest zmienna. Ludzie dookoła nas też inaczej postrzegają nasze cechy charakteru. Niektórzy mogą lubić w nas to, że jesteśmy wybuchowi, drobiazgowi czy wścibscy a inni wręcz tego nie akceptować. Wszystko zależy od naszych relacji z druga osobą i to jak ona nas postrzega. 

Zaakceptuj

Najlepszym rozwiązaniem na zamianę wad w zalety jest ich akceptacja oraz szukanie możliwości w których możemy wykorzystać nasze na pierwszy rzut oka wady i przełożyć na coś naprawdę cennego. W ten sposób zaczniemy zauważać w nich pozytywy i tak nasz egoizm, lenistwo, wścibskość, brak punktualności przestaną być uważane przez nas za niedoskonałości. 

A samoświadomość to pierwszy i najważniejszy krok do zmiany. 

Autor: Monika Pikor

Chcesz dowiedzieć się więcej? Zapraszamy na nasze szkolenia:

 

Licencja Creative Commons
Jak zamienić wady w zalety? by Cognity is licensed under a Creative Commons Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne 4.0 Międzynarodowe License.

Wybrani Klienci:

Ten serwis używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.
Więcej informacji o plikach cookies znajdziesz tutaj
Kliknij ZGADZAM SIĘ, aby ta informacja nie wyświetlała się ponownie
Cognity.pl