GWARANTOWANE TERMINY
Jesteś tutaj: strona głównastrefa wiedzyJak zbudować prezentację w PowerPoint?
MENU

Jak zbudować prezentację w PowerPoint?


Kategoria: Kurs PowerPoint
15May

Wystąpienia publiczne bywają stresujące, ale gdy towarzyszy nam ciekawa i dobrze zrobiona prezentacja możemy bez trudu zapanować nad stresem, bo zainteresowanie odbiorców mamy gwarantowane. Co jednak zrobić, aby nasza prezentacja była skuteczna? Przestawiamy kilka rad. 

Ustal cel prezentacji multimedialnej

Twoim zadaniem jest wywołanie dyskusji na określony temat? A może przekazanie konkretnej informacji? 

Niezależnie jaki chce efekt wywołać ustal swój cel na początku. Dostosuj swoją prezentacje do słuchaczy

Przeanalizuj ich zaangażowanie jak i stopień zrozumienia tematu. Postaraj się aby Twoja prezentacja odpowiadała gustom Twojej publiczności.

Zaangażuj słuchaczy!

Postaraj się przeprowadzić prezentację tak, aby publiczność też mogła brać w niej udział. 

Na slajdach umieść przykłady, które dotyczą słuchaczy, np. zawiązane z ich pracą zawodową, finansami czy zainteresowaniami. 

Dzięki temu wytworzysz unikalna więź ze swoimi słuchaczami, a przekazywany przez Ciebie informacje łatwiej i szybciej zostaną przez nich przyswojone. Tak przygotowana prezentacja multimedialna pozwoli również sprowokować odbiorców do czynnego udziału. 

Tło i szablon prezentacji

Być może to błahe zagadnienie, ale tło prezentacji tak naprawdę jest bardzo ważne. Nie ograniczaj się do szablonów, którymi dysponuje Power Point. 

W Internecie jest wiele stron, na których można znaleźć ciekawe i inspirujące  szablony

Bezpłatne szablony PowerPoint możesz odnaleźć m.in. na stronie smiletemplates.com

Musisz również pamiętać, że prezentacja prezentacji nie równa - dopasuj szablony i kolory do tematu przemówienia oraz 

Minimalizm w prezentacji

Twoje slajdy wyglądają jak strona książki. Zapomnij o tym! 

Postępuj z zasada - maksymalnie 5 linijek tekstu na jedną stronę prezentacji. Odbiorcy preferują krótkie frazy, możesz również wypunktować informacje.

Najlepiej więc jeżeli ograniczysz się do umieszczania haseł na swoich slajdach, o reszcie opowiesz swoim słuchaczom. 

Grafika w prezentacji multimedialnej

Śmiało stosuj różne elementy graficzne. Pamiętaj, że prezentacja jest uzupełnieniem Twojej wypowiedzi. Nie wszystko da sie jednak wyrazić słowami, postaraj się jak najlepiej zilustrować to na slajdzie.

Jak czytać slajdy podczas prezentacji?

W wystąpieniu publicznym nie chodzi o to żeby przeczytać przygotowane slajdy. One mają Ci jedynie pomóc w poruszeniu kwestii, które chce zaprezentować, a nie być cała treścią Twojego wystąpienia. 

A jeśli musisz już czytać RÓB TO TAK!

Aby prezentować jak Hans Roslin nie tylko musisz posiadać charyzmę, ale i umieć korzystać z jednego z narzędzi PowerPointa jakim jest widok prezentera. 

Jak Cię widzą tak Cię piszą

Uwaga odbiorców ma być skupiona na twoim wystąpieniu, a nie na twoim wyglądzie. Postaraj się nie ubierać w jasne, krzykliwe kolory. Nie wkładaj również dużej, połyskującej biżuterii, bo skutecznie odwrócisz uwagę od tego o czym mówisz. Postaw na klasykę i zasadę: zawsze ubierasz się o ton lepiej niż Twoi słuchacze. 

Prezentacja multimedialna jest idealnym uzupełnieniem każdego wystąpienia. Dzięki niej odbiorcy bardziej zrozumieją  przekaz, a ty nie musisz sie bać, że nagle stracisz wątek. Ważne jest aby ją dobrze przygotować a dzięki wyżej wymienionym radom, możesz być pewien, że tak będzie.

Autor: Monika Podgórna

Licencja Creative Commons
PowerPoint: jak zbudować skuteczną prezentację multimedialną? by Cognity is licensed under a Creative Commons Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne 4.0 Międzynarodowe License.

Wybrani Klienci:

Ten serwis używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.
Więcej informacji o plikach cookies znajdziesz tutaj
Kliknij ZGADZAM SIĘ, aby ta informacja nie wyświetlała się ponownie
Cognity.pl