GWARANTOWANE TERMINY
Jesteś tutaj: strona głównastrefa wiedzyKartogramy – prezentacja danych na mapach geograficznych
MENU

Kartogramy – prezentacja danych na mapach geograficznych


Kategoria: Analiza danych
2Mar

Szukając ciekawych sposobów na zaprezentowanie danych, warto wybrać coś bardziej interesującego niż tradycyjne wykresy kołowe, słupkowe lub kombinowane. Jednym z  rozwiązań są efektowne mapy graficzne. Zastosowanie takiego działania pozwoli nam na stworzenie prezentacji niczym z programów telewizyjnych emitujących prognozę pogody lub wyniki wyborów.

Kartogramy w MS Excel

Wykorzystując Microsoft Excel musisz wiedzieć, że opcja dostępna jest dla użytkowników, którzy mają wersję programu wydaną po 2016 roku w pakiecie Office 365. Warunkiem do stworzenia np. mapy mającej na celu zobrazowanie wyników niezbędne jest również podłączenie do internetu, w celu dokonania analizy przez dostępną przeglądarkę Bing.

Wykorzystanie tego modułu umożliwia automatyczne generowanie map dla całego świata, map konkretnego kraju, województwa, powiatu, czy miasta. Rozwinięte możliwości Microsoft Excel samodzielnie dobierają skalę mapy niezbędną do wykorzystania pliku w arkuszu kalkulacyjnym. Nie jest to jednak warunek konieczny. W każdej chwili możemy wymusić skalę mapy ukazując ją na tle całej Europy lub świata.

.

Generowanie mapy

W celu wygenerowania mapy musimy przygotować dane, w których wykazany zostanie podział terytorialny województwa bądź kraju. Kolejnym krokiem jest niezbędne przejście do zakładki wstawiania wykresów wybierając opcje mapy, a następnie – KARTOGRAM.

Po wprowadzeniu danych zostaną one przeanalizowane online, dzięki czemu po chwili będziemy mogli wykorzystywać wizualizację poszczególnych wartości na kartogramie.

Aby tekst był bardziej czytelny, możemy dodatkowo zrobić edycję wykresu i dopasować legendę, etykiety oraz kolorystykę przygotowanego obrazu. Zarówno mapy, jak i każdy inny wykres możemy stworzyć zgodnie z naszymi potrzebami wynikającymi z charakteru prezentacji. Aby skorzystać z dostępnych opcji wystarczy, że przejdziemy do formatowania serii danych i zapoznamy się z opcjami prezentacji kartogramu.

 

Zapraszamy na prowadzone przez nas szkolenia, które pomogą Ci poznać znacznie lepiej Microsoft Excel:

Wybrani Klienci:

Ten serwis używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.
Więcej informacji o plikach cookies znajdziesz tutaj
Kliknij ZGADZAM SIĘ, aby ta informacja nie wyświetlała się ponownie
Cognity.pl