GWARANTOWANE TERMINY
Jesteś tutaj: strona głównastrefa wiedzyKonsolidacja tabel w Excelu
MENU

Konsolidacja tabel w Excelu


Kategoria: Analiza danych, Samouczek Excel , Kurs Excel
11May

W tym artykule zademonstrujemy funkcję konsolidacja. Jest to wbudowany moduł, który pozwala wielokrotnie przyśpieszyć pracę przy tworzeniu zestawień danych.

Moduł konsolidacja

Funkcjonowanie modułu omówimy na przykładzie. Naszym zadaniem będzie  opracować zestawienie obrotu firmy z kilku oddziałów, dla wielu produktów na przestrzeni 3 lat.

Mamy trzy bardzo podobne tabele, każdy przedstawia dane za określony rok. Konsolidacja polega na stworzeniu jednej łącznej tabeli, która będzie sumować każdy rekord np. produkt A, dla danego oddziału, z każdego kolejnego okresu.

Bez znajomości konsolidacji wiele osób pisze formuły sumowania komórka po komórce.

Ale nam zależy, aby wykonać tę operację znacznie szybciej. W tym celu  przechodzimy do wstążki dane i szukamy przycisku KONSOLIDACJA.

Pierwszym krokiem jest utworzenie nowego arkusza i wskazanie pierwszej komórki od której rozpocznie się nowa tabela. Nic nie piszemy, program sam utworzy za nas tabelę. Wybieramy konsolidacje danych i kolejno wskazujemy obszar tabel, rok po roku, każdorazowo dodając je jako nowe zakresy.

W naszym przykładzie posiadamy wiersz nagłówka i kolumnę z nazwą produktów, dlatego w oknie konsolidowania wskazuje na opcje „górny wiersz” i „lewa kolumna”. Następnie klikamy OK.

Gotowe! Program utworzył nam automatycznie nową tabelę z podsumowaniem.

Gdy chcesz mieć wgląd w to co jest sumowane wybierz dodatkową opcję „Utwórz linki do danych źródłowych”. Pozwoli to na rozwinięcie składników, które były brane do obliczeń dla każdego wiersza podsumowania. Wygląda to tak:

Po lewej stronie obok numerów wierszy pojawiły się kontrolki zgrupowania. Po kliknięciu znaku [+] rozwinie się podlista elementów które dały nam sumę danego produktu. 

 

Zapraszamy na szkolenia:

Wybrani Klienci:

Ten serwis używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.
Więcej informacji o plikach cookies znajdziesz tutaj
Kliknij ZGADZAM SIĘ, aby ta informacja nie wyświetlała się ponownie
Cognity.pl