GWARANTOWANE TERMINY
Jesteś tutaj: strona głównapomiędzy namiKraków z Cognity – rano szkolenie, wieczorem zwiedzanie

Kraków z Cognity – rano szkolenie, wieczorem zwiedzanie


Kategoria: Wokół Cognity, Wydarzenia w Krakowie
16Jan

Jesteście pierwszy raz w Krakowie?

A może podczas poprzednich wizyt nigdy nie było czasu pozwiedzać?

Możecie to zmienić. W tym wpisie przygotowaliśmy dla Was listę miejsc, które warto odwiedzić przy okazji wizyty w mieście królów.

Prawdopodobnie każdy Polak gdy słyszy „Kraków”, myśli natychmiast: Wawel, Smok Wawelski, Kościół Mariacki, Sukiennice, Rynek i Wisła. Jak najbardziej, każde z tych miejsc jest warte odwiedzenia. Wspaniały Zamek Królewski z widocznymi wpływami włoskimi, krużganki, które uruchamiają wyobraźnię i można zobaczyć przechadzającą się nimi Bonę Sworzę, tuż obok bulwary wiślane, a nieopodal niepozorny smok ziejący od czasu do czasu ogniem, symbolizujący legendę. W rynku kościół Mariacki z wieżą, z której o pełnej godzinie można usłyszeć grany na trąbce hejnał, a w środku podziwiać ołtarz Wita Stwosza. Zaraz za plecami będziecie mieć Sukiennice, gdzie można zobaczyć Bitwę pod Grunwaldem Jana Matejki w pełnej krasie.

Urok centrum

Wszystko to znajduje się w centrum miasta, blisko siebie. Prosto ze szkolenia można tam dojechać z przystanku Rzemieślnicza tramwajem numer 8, wysiadając na przystanku Plac Wszystkich Świętych. Jeśli teraz skręcicie w prawo, po 2 minutach dotrzecie do samego serca miasta – będziecie w rynku, gdzie w okresie świątecznym odbywa się jarmark bożonarodzeniowy, dookoła pachnie grzanym winem i charakterystycznymi potrawami, wszystko jest pięknie udekorowane, a obcokrajowcy zachwycają się polskimi tradycjami. Latem roi się od spacerujących turystów, ulicznych grajków i roześmianych krakowian. 

Z kolei jeśli skręcicie w lewo z przystanku Plac Wszystkich Świętych, idąc wzdłuż ulicy Grodzkiej, po około 5 minutach zobaczycie Wawel, (po drodze mijając Kościół Świętych Piotra i Pawła) a za nim Wisłę. Kierując się bulwarami wiślanymi w lewo, zobaczycie Kościół na Skałce, a zmierzając dalej w tamtym kierunku znajdziecie się na pograniczu dwóch dzielnic Krakowa – Kazimierza oraz Podgórza.

I to miejsca, na które chcieliśmy zwrócić Waszą uwagę. Znajdują się bardzo blisko siedziby Cognity i noszą w sobie ślady historii miasta. Są też mniej zatłoczone niż rynek i nieco bardziej specyficzne.

Po obu stronach Wisły

By dostać się na Kazimierz, należy ze wspomnianego już przystanku Rzemieślnicza pojechać tramwajem numer 19 na przystanek Miodowa lub tramwajem numer 10 (lub 8) na przystanek Plac Wolnica. Oba przystanki znajdują się jakby po przeciwnych stronach, a po środku Kazimierz – dawna dzielnica Żydowska, której odrapane kamienice, charakterystyczne nazwy ulic i synagogi wciąż tworzą wyjątkowy klimat. To miejsce pełne historii, a jednocześnie idące wraz z nowoczesnością – ściana w ścianę znajdują się tam liczne lokale, restauracje, puby, kluby. Każdy z nich jest inny, wyjątkowy i zapełniony ludźmi.

I o ile Kazimierz tętni życiem i jest uczęszczaną przez turystów okolicą, głośną i na swój sposób piękną, o tyle Podgórze to klimat spokoju, sprzyjający wypoczynkowi i kontemplacji. Można się tam dostać tymi samymi tramwajami (dodatkowo też tramwajem numer 8), jednak trzeba wysiąść wcześniej – na przystanku Korona. Skręcając od razu w prawo dojdziemy do bram jednego z najpiękniejszych parków w Krakowie Parku Bednarskiego. A idąc prosto, po około 3 minutach, dotrzecie do Rynku Podgórskiego – było to kiedyś osobne miasteczko, stąd oddzielny rynek i stąd też, jak się tam jest, ma się wrażenie, że się wyjechało z Krakowa. Na skraju ryneczku wznosi się neogotycki, zabytkowy kościół św. Józefa, obok kamienica, w której kiedyś mieszkał Roman Polański, a tuż za kościołem kolejne wejście do Parku Bednarskiego. To miejsce jak enklawą w środku miasta. Gęste drzewa, wiewiórki i spokój sprawiają, że naprawdę ma się wrażenie, że miasto zostawiliśmy gdzieś daleko za plecami.

      

Nieopodal tajemniczy i złowrogi Kamieniołom Liban, w którym kiedyś mieścił się założony przez Niemców w 1942 roku obóz pracy, a w 1993 roku posłużył za scenografię do filmu Stevena Spielberga Lista Schindlera, a obok pozostałości dawnego obozu KL Płaszów i pomnik ofiar.

Stamtąd już tylko krótki spacer i możecie wspiąć się na Kopiec Krakusa, skąd rozpościera się widok na całe miasto, warto oglądać zachód słońca nad Krakowem z kopca, a po zmierzchu w pogodną noc obserwować gwiazdy.

Dziedzictwo

Kraków to też miasto muzeów i teatrów, artystów i poetów. Warto zatrzymać się w Piwnicy pod Baranami, przy Teatrze Słowackiego, czy pójść na sztukę do Teatru Starego. Muzeum Narodowe i wszystkie jego oddziały oferują zbiory cenne i wartościowe. Małopolskie Centrum Kultury, Fabryka Schindlera, Muzeum Inżynierii Miejskiej i wiele innych – każde z nich jest warte odwiedzenia i każde z nich jest składową indywidualnego charakteru miasta.

Dlatego zachęcamy, by prócz udziału w szkoleniu, wykorzystać wolny czas na zapoznanie się ze wszystkim, co w Krakowie wyjątkowe. Życzymy miłego zwiedzania 😉!

PS. Sprawdźcie ofertę naszych szkoleń odbywających się w Krakowie:

Kurs Excel Kraków
Kurs VBA Kraków
Kurs Access Kraków

Wybrani Klienci:

Ten serwis używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.
Więcej informacji o plikach cookies znajdziesz tutaj
Kliknij ZGADZAM SIĘ, aby ta informacja nie wyświetlała się ponownie
Cognity.pl