GWARANTOWANE TERMINY
Jesteś tutaj: strona głównastrefa wiedzyKról jest tylko jeden. Krótka historia MS Excel
MENU

Król jest tylko jeden. Krótka historia MS Excel


Kategoria: Kurs Excel
9May

Excel nie jest programem prostym. Trzeba poświęcić dużo czasu na zgłębianie jego tajemnic. Jego możliwości są prawie nieograniczone. Czy ta nauka się opłaca? Oczywiście! Excel jest powszechnie wykorzystywany przez większość ludzi. Z arkusza kalkulacyjnego korzystają wysoko wykfalifikowani specjaliści, szeregowi pracownicy czy też osoby prywatne . Za nim zagłębicie się w formuły, funkcje czy komórki zapraszamy do poznania historii programu MS Excel. 

Szalone lata 60 XX wieku – początki ery cyfryzacji 

Lata 60 XX wieku kojarzymy z czasem dzieci kwiatów, konfliktami w Wietnamy czy na Kubie, a także pierwszym człowiekiem na Księżycu. To co jeszcze powinniśmy pamiętać to to, że właśnie w tych szalonych czasach powstanie pierwszy arkusz kalkulacyjny. 

Choć większość ludzi kojarzy arkusz kalkulacyjny z programem Excel to historia arkuszy jest dużo dłuższa. Niegdyś księgowi i urzędnicy sporządzali arkusze kalkulacyjne na dużych kartkach papieru by ułatwić sobie prace i podsumowywanie danych. Pierwszy komputerowy arkusz powstał w 1961 roku i został stworzony przez Richarda Mettesicha. Wówczas nie istniały jeszcze komputery osobiste, więc na korzystanie z niego mogły pozwolić sobie tylko duże korporacje. 

Lata 70 XX wieku – pierwsze komputery osobiste 

Możliwość korzystania przez masy z arkuszy kalkulacyjnych pojawiła się w  latach 70 XX wieku z chwilą pojawienia się pierwszych komputerów osobistych.

Rozwój branży IT nastąpił wraz z pojawieniem się pierwszych potentatów w tej branży takich jak Microsoft. 

O historii Microsoftu i produktów firmy Billa Gatesa znajdziecie TUTAJ

Czy było coś przed Excelem?

Excel nie był pierwszym arkuszem kalkulacyjnym dla PC. 

Duet Dan Bricklin i Bob Franklin stworzyli w 1978 roku program VisiCalc. Dobrali oni skutecznego specjalistę od marketingu dzięki któremu program jak i komputery osobiste stały się obiektem pożądania wielu firm. Choć nie była to tania inwestycja VisiCalc sprzedał się w około milionie egzemplarzy. W 1981 roku weszły pierwsze komputery z systemem MS-DOS. Twórcy VisiCalca nie zareagowali wystarczająco szybko i konkurencja miała pole do popisu - pojawił się Lotus 1-2-3. Firma, która wydała Lotusa szybko usunęła VisiCalc z rynku wykupując go.

W międzyczasie w 1982 roku Microsoft próbuje swoich sił w konkurencji z Lotusem tworząc Multiplan, jednak program ten nigdy nie zdobył dużej popularności.

 

Monika Podgórna 

 

Licencja Creative Commons
Król jest tylko jeden. Krótka historia MS Excel by Cognity is licensed under a Creative Commons Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne 4.0 Międzynarodowe License.

Wybrani Klienci:

Ten serwis używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.
Więcej informacji o plikach cookies znajdziesz tutaj
Kliknij ZGADZAM SIĘ, aby ta informacja nie wyświetlała się ponownie
Cognity.pl