GWARANTOWANE TERMINY
Jesteś tutaj: strona głównastrefa wiedzyKwota spłaty pożyczki w MS Excel
MENU

Kwota spłaty pożyczki w MS Excel


Kategoria: Analiza danych, Samouczek Excel , Kurs Excel
1Jun

Ostatnio wiele się dzieje w strefie kredytów, podwyżki stóp procentowych, drożejące raty, dlatego dzisiaj zapoznamy się dokładnie z jedną z funkcji finansowych PMT, która oblicza kwotę spłaty pożyczki – przy prostym założeniu stałych spłat i niezmiennej stopie procentowej.

Funkcja PMT

Składnia funkcji PMT zawiera kolejno: stopa; liczba okresów; wb; [wp]; oraz [typ]. Elementy te to – stopa na jaką chcemy mieć lub mamy zawartą pożyczkę, liczba okresów – to po prostu liczba spłat na jaką podzielona jest w całości nasza pożyczka. Wartość obecna, czyli bieżąca – to argument konieczny, bez którego podania nie zadziała funkcja, należy tutaj określić całkowitą kwotę będącą wartością serii przyszłych płatności – w bankowości zwana także kapitałem. Wartość przyszła – to dobrowolny argument funkcji, oznacza on przyszłą wartość salda, które ma być osiągnięte przy ostatniej wpłacie. Jeśli pozostawimy ten argument pusty, wówczas system przyjmie w to miejsce zero. Ostatni parametr to typ, który przyjmuje tryby zero 0 lub 1. Wybranie zero lub pominięcie tego parametru oznacza typ w którym liczymy że płatność przypada na koniec okresu, a w przypadku podania jedynki – płatność przypada na początek okresu.

Dla wnikliwych, warto podkreślić, że funkcja ta obejmuje kapitał i oprocentowanie, ale pomija podatki i inne opłaty dodatkowe przy pożyczce, jak np. ubezpieczenie.

Aby sprawnie korzystać z funkcji trzeba umiejętnie podawać argumenty, gdyż przykładowo oprocentowanie 16% rocznie płacone w comiesięcznych ratach przez 4 lata- podamy jako 16%/12, dla argumentu stopa i  dla argumentu liczba okresów. Gdybyśmy zmienili sposób spłacania na roczne spłaty przy tych samych założeniach wówczas stopa będzie podana jako 16%, a okresy to oczywiście liczba 4.

Jeśli chcemy szybko wyliczyć pełną kwotę spłaconych rat, przez cały okres trwania pożyczki – po prostu mnożymy wynik wyżej wymienionej funkcji, przez znaną nam liczbę okresów. W przykładzie mamy 16% roczna stopa, 36 miesięcy i kwota jaka nas interesuje to 50 000zł. Funkcja ma wzór =PMT(D8/12;F8;H8). W drugiej wersji dodajemy parametr 1 dla typ.

 

Zapraszamy na prowadzone przez nas szkolenia, które pomogą Ci poznać znacznie lepiej Microsoft Excel:

Wybrani Klienci:

Ten serwis używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.
Więcej informacji o plikach cookies znajdziesz tutaj
Kliknij ZGADZAM SIĘ, aby ta informacja nie wyświetlała się ponownie
Cognity.pl