GWARANTOWANE TERMINY
Jesteś tutaj: strona głównastrefa wiedzyMetoda 5S czyli jak zorganizować miejsce pracy
MENU

Metoda 5S czyli jak zorganizować miejsce pracy


Kategoria: Kompetencje miękkie w pracy
28Jul

Stworzenie dobrze zorganizowanego miejsca pracy jest dużym wyzwaniem. Wiele rzeczy nas rozprasza, nie możemy skupić swojej uwagi na pracy. Jak sobie z tym poradzić, jak zmienić swoje miejsce pracy by służyło nam do tego do czego jest przeznaczone? Odpowiedzią jest metoda 5S. 

Nazwa metody pochodzi od pięciu japońskich słów, które opisują etapy jej wdrożenia:

Seiri

Pierwszy etap to selekcja, dokonuje się w nim rozróżnienie przedmiotów, które są potrzebne od tych które się już nie przydadzą. Jest to zarządzanie obszarem, oparte na rzeczach zasadniczych. W tym etapie przeprowadza się inwentaryzację i używa tzw. czerwonych kartek dla rzeczy które są zbędne.

Seiton

Kolejny etap to systematyka. W tym etapie określa sie sposób i miejsce składowania przedmiotów. Ma to na celu łatwy dostęp do wszystkich potrzebnych materiałów oraz stworzenie uporządkowanych miejsc pracy. Na tym etapie szczególny nacisk kładzie się na ulepszanie czyli doskonalenie procesów i eliminację strat.

Seiso

Trzeci etap to sprzątanie. Sprzątanie to odbywa sie nawet kilka razy by doprowadzić do nieskazitelnej czystości maszyn i pomieszczeń. W tym etapie ustalany jest również grafik sprzątania i przydzielane obowiązki.

Seiketsu

Ten etap polega na utrzymaniu czystości, standaryzacja. To określenie warunków jakie są odpowiednie dla przeprowadzonych wcześniej zmian, udokumentowanie i ustandaryzowanie wszelkich rozwiązań. W tym etapie sporządza się także listę zadań niezbędnych do utrzymania standardu 5S.

Shitsuke

Ostatni etap to samodyscyplina i samodoskonalenie. Są to działania mające na celu utrzymanie pierwszych czterech etapów takie jak audyty i patrole. W firmach obowiązki wynikające z 5S powinny być wymienione w opisie stanowisk. Ważne są działania miękkie, np. konkursy związane z tą metodą dla pracowników.

Korzyści z wdrożenia 5S:

Wdrożenie tej metody wpływa pozytywnie na jakość wyrobów, bezpieczeństwo i higienę pracy jak również jest wydajność. Co ważne metoda ta zwiększa satysfakcjię pracowników a także rozwój przedsiębiorstwa.

Zasada 5S choć zastała wymyślona w Japonii, ponad 30 lat temu nadal jest bardzo popularna w Polsce i Europie. Metodę tą warto zastosować w codziennym życiu, dzięki niej z łatwością utrzymany nasze stanowisko pracy w odpowiednim stanie.

 

Autor: Monika Podgórna


 

Licencja Creative Commons
Metoda 5S czyli jak zorganizować miejsce pracy by Cognity is licensed under a Creative Commons Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne 4.0 Międzynarodowe License.

Wybrani Klienci:

Ten serwis używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.
Więcej informacji o plikach cookies znajdziesz tutaj
Kliknij ZGADZAM SIĘ, aby ta informacja nie wyświetlała się ponownie
Cognity.pl