GWARANTOWANE TERMINY
Jesteś tutaj: strona głównastrefa wiedzyMistrz uniku- jak odpowiadać na pytania publiczności?
MENU

Mistrz uniku- jak odpowiadać na pytania publiczności?


Kategoria: Kompetencje miękkie w pracy
12Mar

Mają ogromną moc. Dzięki nim słabe wystąpienie może stać się emocjonujące i ciekawe. Przez nie doskonale przygotowany mówca i dopracowana w najdrobniejszych szczegółach prezentacja mogą obrócić się w porażkę. Pytania od słuchaczy. Jak sobie z nimi poradzić?

Czy ktoś z Państwa ma jakieś pytania? Tym zdaniem kończy się znaczna część wystąpień. Kończy się to, co wystudiowane, przemyślane, przygotowane. Zaczyna się za to prawdziwy sprawdzian dla mówcy. Czy jest ekspertem w prezentowanym temacie? Czy potrafi słuchać? Jak poradzi sobie z improwizowanymi odpowiedziami?

Dla doświadczonych prelegentów pytania są okazją do podbudowania swojego autorytetu. Są dobrym narzędziem do podkreślenia swoich racji, powtórzenia najważniejszego przesłania wystąpienia, rozwiania wszelkich wątpliwości. Dla osób nieprzygotowanych pytania są najtrudniejszą częścią wystąpienia. Dlatego przedłużają oni swoje przemówienia na tyle, żeby nie wystarczyło już czasu na dyskusję ze słuchaczami.

Rodzaje pytań od publiczności

Wszystkie pojawiające się pytania możemy podzielić na trzy kategorie. Pierwszą stanowią pytania, na które możemy odpowiedzieć natychmiast. Druga grupa to pytania, na które nie znamy odpowiedzi. Ostatni zbiór to pytania agresywne, na które słuchacze nie chcą usłyszeć odpowiedzi. Służą one do wygłoszenia własnej opinii, wytrącenia mówcy z równowagi lub zdobycia chwilowej popularności. Do każdej kategorii pytań powinniśmy podejść inaczej.

Pytania, na które znamy odpowiedź

Wbrew pozorom, takie sytuacje zdarzają się najczęściej. Jeżeli dobrze przygotowałeś się do wystąpienia i znasz temat, na który mówisz, słuchaczom trudno będzie Cię zaskoczyć. A im częściej będziesz występował, tym szybciej dojdziesz do wniosku, że słuchacze zadają kilka podobnych pytań. Taką sytuację potraktuj jako okazję to powtórzenia głównych tez swojego wystąpienia. Przywołaj nowe przykłady, opisz dokładniej interesujące słuchaczy zagadnienie. Gdy pytanie dotyczy kwestii wcześniej omówionej, nie irytuj się i nie atakuj pytającego. Użyj go do zaktywizowania uczestników i poproś któregoś z nich o udzielenie odpowiedzi.

Pytania, na które nie znamy odpowiedzi

Nie oszukuj, nie kłam, nie wymyślaj odpowiedzi na poczekaniu. To najgorsze co możesz zrobić. Ktoś z uczestników może się zorientować albo zweryfikować Twoje słowa wykorzystując smartphone lub tablet z dostępem do Internetu. Możesz odwrócić pytanie i skierować je do pozostałych słuchaczy. Być może ktoś zna odpowiedź. Może wspólnym wysiłkiem lub grupową dyskusją uda wam się znaleźć odpowiedź. Najlepiej jednak powiedzieć prawdę. Przyznać się do swojej niewiedzy oraz określić termin i formę przekazania odpowiedzi (po przerwie, kolejnego dnia, w późniejszym terminie wysłać e-mail).

Pytania agresywne

Zdarza się, że na Twojej prezentacji znajdą się osoby nie zainteresowane Twoim wystąpieniem. Za wszelką cenę będą chciały wyprowadzić Cię z równowagi, zaznaczyć swoją obecność, przebić się z własną ideologią. Pod pozorem zadania pytania wygłaszają własne „przemówienie” lub w inny sposób Cię atakują. W takiej sytuacji nie wdawaj się w dyskusję, ponieważ Twojego oponenta nie interesują argumenty. Poproś go o zadanie konkretnego pytania i odpowiedz na nie jak na każde inne.

Inną strategią może być potraktowanie takiego pytania poważnie i dowiedzenie się dokładnie, co pytający chce osiągnąć. Następnie odpowiadamy na zarzuty, oddzielając istotę pytania, na którą odpowiadamy rzeczowo, od negatywnych emocji, które otwarcie nazywamy. Nazwanie negatywnej sytuacji pozwala zająć się tym, co ważne. Usuwa emocjonalną przeszkodę i pozwala wrócić do tematu pytania.

Komunikacja– sposób, który zawsze działa

Dialog ze słuchaczami jest najistotniejszą częścią wystąpienia. Dla niedoświadczonych mówców jest to sytuacja niekomfortowa. Profesjonaliści potrafią wykorzystać stawiane pytania do udowodnienia swoich kompetencji i przypomnienia głównego przekazu wystąpienia. Istnieje jeden skuteczny sposób umożliwiający poradzenie sobie z pytaniami publiczności. Jest to odpowiednie przygotowanie się do wystąpienia. Postawienie się w roli słuchaczy i zastanowienie się, o co zapytałbym na ich miejscu. To pozwoli nam odpowiedzieć na znakomitą większość pytań w sposób rzetelny i profesjonalny.

autor: pl

Licencja Creative Commons
Mistrz uniku- jak odpowiadać na pytania publiczności? by Cognity is licensed under a Creative Commons Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne 4.0 Międzynarodowe License.

Wybrani Klienci:

Ten serwis używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.
Więcej informacji o plikach cookies znajdziesz tutaj
Kliknij ZGADZAM SIĘ, aby ta informacja nie wyświetlała się ponownie
Cognity.pl