GWARANTOWANE TERMINY
Jesteś tutaj: strona głównastrefa wiedzyMnemotechniki czyli sposoby na szybkie zapamiętywanie
MENU

Mnemotechniki czyli sposoby na szybkie zapamiętywanie


Kategoria: Kompetencje miękkie w pracy, Zarządzanie Czasem
2Aug

Uczymy się przez całe życie, często to męczące i długotrwałe zajecie. Zadajemy sobie często pytanie: jak uczyć się szybciej? Okazuje się, że jest na to sposób! Mnemotechniki - znane już w starożytnej Grecji ułatwiają nie tylko zapamiętywanie ale także przechowywanie i przypominanie sobie informacji.

Czym są mnemotechniki?

Mnemotechniki lub mnemoniki to nazwy sposobów ułatwiających zapamiętanie, przechowywanie oraz przypominanie sobie informacji. Nazwa ta pochodzi od greckiego słowa mneme - pamięć i Mnemosyne - grecka bogini uosabiająca pamięć. Dzięki nim można w bardzo szybki i łatwy sposób przyspieszyć proces zapamiętywania.

Mózg na szybkich obrotach

Jak to się dzieje, że możemy zapamiętywać szybciej? Możliwe jest to dzięki stymulacji obu półkul mózgowych. Lewa półkula mózgu odpowiedzialna jest za procesy analityczne i krytyczne. Dzięki niej postępujemy racjonalnie, liczymy, myślimy technicznie oraz logicznie. Prawa półkula zaś odpowiedzialna jest za funkcje artystyczne, takie jak kreatywność i muzykalność. Kluczem do szybkiego zapamiętywania jest wykorzystanie obu tych półkul w tym samym czasie.

Mnemotechniki proste

Jednym ze sposobów wykorzystania mnemotechniki są tzw. pierwsze litery. Technika polecana dla zapamiętania ciągu wyrazów lub znaków. aby zapamiętać przypadkowy zestaw wyrazów należy z ich pierwszych liter utworzyć proste do zapamiętania zdanie. Przykładem mogą być kierunki świata w języku angielskim (North, East, South, West) , od ich pierwszych liter tworzymy zdanie: Na Ekranie Siedzi Wrona. Możemy również tworzyć nic nie znaczące akronimy, np. aby zapamiętać różne gałęzie psychologii (medyczną, indywidualną, genetyczną, ogólną, społeczną, edukacyjną, przemysłową, prawniczą) tworzymy akronim MIGOSEPP.

Pałac w myślach, myśli w pałacu

Znanym przykładem mnemotechniki złożonej jest pałac myśli. Wiele osób słyszała kiedyś tą nazwę, chociażby oglądając serial Sherlock, ale nie bardzo wie jak stosować.  Pałac myśli to znane, rzeczywiste lub wyimaginowane otoczenie. To właśnie tam umieszczany obraz - wizualny symbol informacji, którą pragniemy zapamiętać. Pałac nie musi byś dużą przestrzenią, wystarczy tak naprawdę wyobrażenie niewielkiego pokoju, ale takiego który znamy od podszewki. Na przykład, żeby zapamiętać ulubione kwiaty swojej mamy wystarczy umieścić na ścianie w naszym pokoju obraz na którym są namalowane.

Jest wiele rodzajów mnemotechniki, są sposoby łatwe oraz wymagające trochę więcej uwagi. Jednak korzystanie z technik pamięciowych wymaga skupienia co na pewno zaprocentuje w przyszłości i pomoże w wielu trudnych sytuacjach.

Mamy nadzieję, że skorzystacie z tej techniki!

Aby doskonalić umiejetności z zakresu umiejętności miękkich zapraszamy na:

Licencja Creative Commons
Mnemotechniki czyli sposoby na szybkie zapamiętywanie! Kurs Excel z certyfikatem by Cognity is licensed underCreative Commons Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne 4.0 Międzynarodowe License.

Wybrani Klienci:

Ten serwis używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.
Więcej informacji o plikach cookies znajdziesz tutaj
Kliknij ZGADZAM SIĘ, aby ta informacja nie wyświetlała się ponownie
Cognity.pl