cognity

Mowa ciała - czy kontakt wzrokowy jest aż tak ważny?

W czasie rozmowy biznesowej lub rozmowy o pracę jesteśmy w sytuacji, w której musimy dobrze się zaprezentować i zainteresować sobą odbiorcę. Jest to również sytuacja bardzo stresująca, w czym zdecydowanie nie pomaga to, że siedzimy na wprost drugiej osoby i nie wiemy, co zrobić z oczami. Czy zachować kontakt wzrokowy czy lepiej go unikać? Czy jest on aż tak ważny w czasie rozmów między dwojgiem ludzi?

29 listopada 2016
blog

Kontakt wzrokowy – co z robić z oczami podczas rozmowy

Ciągłe patrzenie w oczy rozmówcy może być niekomfortowe dla drugiej osoby, jak również dla nas samych. Z drugiej strony nie utrzymywanie w ogóle kontaktu wzrokowego może pokazywać nasz brak zainteresowania lub nieśmiałość. Przeskakiwanie wzrokiem z przedmiotu na przedmiot przekazuje również negatywne sygnały. Wszystkie wymienione zachowania wprowadzają niekomfortową atmosferę w czasie rozmowy. Mogą one nie być zauważone przez rozmówcę, ale wywierają na niego wpływ.  Dlatego też musimy pamiętać o tym, że kontakt wzrokowy jest ważny w czasie rozmów z drugą osobą.  

Kontakt wzrokowy – poznaj reguły gdzie i jak patrzeć 

Istnieją reguły, jeśli chodzi o kontakt wzrokowy z drugim człowiekiem, które zdecydowanie ułatwiają wspólną komunikację. Zasada trzech trójkątów pomaga nam znaleźć odpowiedni punkt, w który powinniśmy skupić naszą uwagę, aby nasz rozmówca czuł się komfortowo i okazał nam sympatię. Musimy jednak pamiętać, aby nie wpatrywać się cały czas w dane miejsce i na kilka sekund przemieszczać nasz wzrok na inny obiekt.

Trójkąt biznesowy

Najbardziej typowy i najlepiej wykorzystywany obszar, na którym powinniśmy utrzymywać nasz wzrok w czasie rozmów biznesowych jest pomiędzy oczami a czołem naszego rozmówcy. To tak zwane „trzecie oko”. Patrząc się w to miejsce, nasz rozmówca ma wrażenie, że patrzymy się mu prosto w oczy, a my nie czujemy się aż tak skrępowani. Ponadto dzięki temu spojrzeniu, przekazujemy naszemu rozmówcy ze jesteśmy zainteresowani tym, co mówi i podchodzimy do tego poważnie.

Trójkąt towarzyski

Im bardziej nasza relacja z rozmówcą się pogłębia oraz im lepiej się znamy, tym łatwiejszy i bardziej intensywny jest nasz kontakt wzrokowy. Dla tego typu relacji charakterystyczny jest drugi sposób patrzenia w oczy - w trójkąt pomiędzy oczami a ustami naszego rozmówcy. W taki sposób najczęściej patrzą na siebie koledzy, przyjaciele, ludzie, którzy dobrze ze sobą współpracują i często spędzają razem czas. Ten typ kontakt wzrokowego nie jest dobry na pierwszym spotkaniu o pracę, ale w relacjach z naszymi kolegami z pracy sprawdza się idealnie. 

Trójkąt intymny

Istnieje jeszcze trzeci rodzaj kontaktu wzrokowego, który jest zarezerwowany do bliskich i intymnych relacji z drugą osobą. Ten obszar powinien być przestrogą, jakiego kontaktu wzrokowego nie powinno wykorzystywać się w czasie spotkań biznesowych. Trójkąt ten to obszar pomiędzy oczami poniżej, aż do okolic dekoltu. Jest to największy z  wymienionych obszarów i dlatego też sprawia, że nasz rozmówca ma wrażenie, jakbyśmy nie patrzyli się mu w oczy, ale na niego całego.

Kontakt wzrokowy z drugą osobą jest często nieświadomy, dlatego też musimy przypominać sobie w czasie rozmowy o tym, aby odpowiednio patrzeć w oczy naszemu rozmówcy. Musimy także pilnować aby nasz kontakt wzrokowy był adekwatny do relacji, jaka łączy nas z drugim człowiekiem oraz w jakiej sytuacji się znajdujemy. 

AUTOR: Monika Pikor

icon

Formularz kontaktowyContact form

Imię *Name
NazwiskoSurname
Adres e-mail *E-mail address
Telefon *Phone number
UwagiComments