cognity

Mowa ciała - Czy moja postawa ciała jest odpowiednia?

Występując publicznie ważnym jest, aby być świadomym swojej mowy ciała i sygnałów jakie ona przekazuje. Nasza postawa ciała informuję odbiorców o naszym nastawieniu oraz emocjach. Często nasza mowa ciała jest nieświadoma i wtedy powoduje chaos w odbiorze nas przez innych ludzi. Jeśli jest uświadomiona pomaga nam umocnić przekaz jaki nadajemy naszymi słowami. Ważnym jest, aby przed wystąpieniem odpowiedzieć sobie na pytanie:Czy moja postawa ciała jest odpowiednia?

07 listopada 2017
blog

Mowa ciała: rodzaje postawy

Istnieją dwa główne podziały jeśli chodzi o postawę, którą prezentujemy, jest to pozycja zamknięta oraz pozycja otwarta. Każda z nich mówi coś innego, jedna pokazuje nas w negatywnym świetle, druga przedstawia naspozytywnie, jako ekspertów. 

Postawa ciała zamknięta to przede wszystkim skrzyżowane ręce na piersiach oraz skrzyżowane nogi, gdzie ciężar ciała pozostaje skupiony na jednej nodze. Mniej typowymi zamkniętymi pozycjami jest trzymanie jednej ręki na drugiej na poziomie łokcia lub trzymanie rąk złączonych jak do modlitwy na poziomie ud.  Wszystkie te pozycje są reakcjami obrony przed zaistniałą sytuacją i pokazują nasz ogólny dyskomfort. Skrzyżowane ręce lub trzymanie swojego łokcia czy drugiej ręki dodaje nam otuchy i jest naszą reakcją pocieszania się i dodawania sobie więcej pewności siebie. Musimy jednak pamiętać, że tego typu postawy ciała powodują, że jesteśmy odbierani jako osoby chłodne, negatywnie nastawione, czasami aroganckie lub po prostu zlęknione

Postawa ciała otwarta, na zasadzie kontrastu do poprzedniej to brak skrzyżowań rąk i nóg. Stoimy mocno i pewnie, w lekkim, naturalnym rozkroku, nasze ręce sa ułożone  wzdłuż ciała, delikatnie uniesione, skierowane do adresata. Taka postawa gwarantuje nam pozytywny odbiór przez innych, jako osobę pewną siebie oraz tego co mówi.

 

Mowa ciała w prezentacji: postawa dominująca 

Czasami postawa ciała pokazuje naszą dominacje nad słuchaczami, co nie zawsze jest pozytywnie odpierane w czasie prowadzenia prezentacji. Dominująca postawa to szeroko rozstawione nogi, na których mocno utrzymuje się cały ciężar ciała. Ręce natomiast są złączone razem za plecami lub mocno położone na biodrach. Taka pozycja pokazuje innym, że czujemy się wyżej w hierarchii, mamy władze i oczekujemy podporządkowania. Tak samo również jesteśmy odbierani. 

 

Mowa ciała w prezentacji: postawa wyluzowana

Ważnym jest, aby dopasować swoją postawę do poziomu i powagi prezentacji. Jeśli mówimy o rzeczach ważnych, istotnych nie możemy pokazywać swoim ciałem lekceważącej, luźnej reakcji. Tak samo, gdy mówimy o sprawach lżejszych, zabawnych nie możemy  pokazywać poważnej postawy ciała. Pamiętajmy o tym, aby zsynchronizować to co mówimy, z tym co pokazujemy.  Wyluzowana postawa ciała to oparcie ciężaru ciała na jednej stopie oraz na przykład trzymanie jednej reki w kieszeni. Tego typu postawa ciała jest akceptowana jedynie, jeśli pasuje do naszego luźnego tematu prezentacji w niezobowiązujących warunkach lub jeśli jesteśmy wprawionymi mowcami, a taki jest nasz sposób bycia, który jest rozumiany i akceptowany przez innych.

 

Mowa ciała w prezentacji: jak być odbieranym jako ekspert

Istnieje postawa ciała, która przedstawia nas jako specjalistę. Jest to trzymanie rąk na wysokości brzucha, ze złączonymi razem wszystkimi palcami. Ta postawa pomaga nam w sytuacjach stresowych, gdzie chroni nas przed chaotycznymi ruchami rąk. Pokazuje również nasz spokój, zdecydowanie oraz to, że jesteśmy pewni tego co mówimy. Jest to pozycja pozytywna, lecz niestety w dzisiejszych czasach popularnie znana i często używana przez polityków. Spowodowało to, że nabrała wydźwięku lekko negatywnego, dlatego ważnym jest aby jej nie nadużywać i dostosować do treści wypowiedzi. Jeśli jest używana rozważnie nadal pozostawia pozytywny wydźwięk na odbiorcach.

 

Jak ćwiczyć mowę ciała w prezentacji? 

Postawa ciała mówi bardzo dużo o nastawieniu do innych oraz naszych emocjach, dlatego ważne jest jej ciągłe ćwiczenie, aby naturalnie przychodziło nam trzymanie pozytywnej postawy ciała, nawet w sytuacjach stresowych. 

Jak ćwiczyć pozytywną postawę podczas prezentacji? Stań przed lustrem, wypróbuj wszystkie postawy ciała, które zostały podane. Zwróć uwagę na to  jak czujesz się stojąc w danej pozycji, jakie emocje przeżywasz. Pomyśl też co mogą myśleć o tobie inni. Wypróbuj otwartą postawę ciała, dostosuj ją do twojego stylu bycia oraz osobowości i ćwicz, ćwicz, ćwicz aż stanie się dla ciebie naturalna. Będziesz mógł wtedy używać jej bez namysłu w każdej sytuacji, kiedy będziesz musiał przemawiać. 

 

AUTOR: Monika Pikor

 

icon

Formularz kontaktowyContact form

Imię *Name
NazwiskoSurname
Adres e-mail *E-mail address
Telefon *Phone number
UwagiComments