GWARANTOWANE TERMINY
Jesteś tutaj: strona głównapomiędzy namiMS Excel i VBA bez tajemnic - II część wywiadu z Grzegorzem Plakiem ekspertem Cognity

MS Excel i VBA bez tajemnic - II część wywiadu z Grzegorzem Plakiem ekspertem Cognity


Kategoria: Wywiad
22Aug

Zapraszamy do lektury II części wywiadu z Grzegorzem Plakiem - ekspertem Cognity oraz trenerem kursów VBA oraz kursów Excel.

 

VBA w Excelu: kiedy warto stosować język VBA?

Pytanie: Dużo osób, nawet tych, którzy, na co dzień korzystają z zaawansowanych funkcji programów MS Office nie wie gdzie można wykorzystywać język VBA i jak on może usprawnić ich pracę. Czy mógłby Pan podać kilka przykładów gdzie warto zastosować VBA, aby wykonywane zadania były mniej czasochłonne?

Odpowiedź: Wszystkie czynności, które wykonujemy za pomocą Excela możemy zautomatyzować. Warto je automatyzować wtedy, gdy wykonujemy je często. Automatyzacji w VBA nie muszą podlegać tylko skomplikowane czynności, ale także te proste np. jak ustawianie koloru nagłówka, wiersza, kopiowanie danych, pobieranie danych z baz np. typu SQL Server. Dzięki zastosowaniu VBA oszczędzamy czas i pieniądze. 

Pytanie: Czy z Pana doświadczenia wynika, że język VBA jest często używany w polskich firmach? I czy ma Pan jakieś rady, jakie firmy mogą go stosować w swojej pracy? 

Odpowiedź: Z doświadczenia wiem, że nie wiele firm wykorzystuje VBA i przez to generuje duże koszty. Z języka tego mogą skorzystać zarówno te duże firmy jak i te małe – tak naprawdę 99% firm pracujących w programie Excel może zautomatyzować swoją pracę za pomocą VBA. 

Czy warto szkolić  pracowników z MS Excel?

Pytanie: Tak samo jak dużo osób nie wie gdzie wykorzystać VBA, tak samo dużo uważa, że umiejętności obsługi programów MS Office są podstawą i nie należy szkolić swoich pracowników z tych tematów. Czy mógłby się Pan odnieść do tego stwierdzenia?

Odpowiedź: Pracownicy zazwyczaj wykorzystują wiedzę i umiejętności obsługi programów MS Office tylko w tym zakresie, który aktualnie jest im potrzebny w pracy, tak jak już wyżej wspominałem nie zawsze optymalnie wykorzystują możliwości, które daje nam dany program. Problem pojawia się wtedy, gdy pracownik dostaje nowe zadania wymagające od niego usprawnienia pewnych procesów czy też nowych umiejętności - szkolenie wtedy jest niezbędne.

Z moich obserwacji wynika jednak, że jednorazowy udział w kursie to nie wszystko – ludzie mają tendencję do skupiania się na tych rzeczach, które w danej chwili są im niezbędne do pracy, jeżeli jakaś opcja byłaby potrzebna np. za rok od ukończenia kursu już o niej nie będą pamiętać. Dlatego też warto systematycznie uczestniczyć w szkoleniach i zastanawiać się jak jeszcze uprościć pracę w firmie. 

Pamiętajmy też, że wszystko, co jest podstawowe jest najbardziej istotne w funkcjonowaniu firmy czy organizacji. To często te podstawowe umiejętności są trampoliną do rozwoju. Warto tutaj przypomnieć o japońskiej filozofii Kaizen, która każe doskonalić rozwiązania i poszukiwać nowych. Myślę, że jej założenia mogą być świetnym mottem dla szkoleń informatycznych. 

Pytanie: Czy umiejętności obsługi pakietu MS Office należy stale doskonalić? Na przykład w kontekście zmian, jakie zachodzą w kolejnych wersjach MS Office?

Odpowiedź: Teoretycznie tak, Office 2013 dostarcza lepsze rozwiązania niż Office 2010, jednak programy w Office 2010 a 2013 są dość podobne. Warto jednak, jeśli planujemy pracę w Office 2013, rozważyć szkolenia obejmujące swoim zakresem dodatki do tych programów tworzone przez Microsoft lub inne firmy dedykowane. Obsługa dodatków zazwyczaj omawiana jest na kursach Excel Zaawansowany lub branżowowy. Jest tak z racji tego, że dodatki te są zazwyczaj w znaczny sposób ukierunkowane na branże np. dodatek Solver jest używany do analizy danych w Excelu i omawiany np. na kursie Excel w analizie danych w Cognity. 

Dodatki do programu MS Excel

Pytanie: Czy praca na dodatkach do programu Excel jest korzystna dla firm i jeśli tak to kiedy? 

Odpowiedź: Wszystko zależy od firmy i jej branży, warto je np. stosować, jeżeli zajmujemy się analizą danych z pomocą Excela. Można też rozważyć opcję napisania własnego dodatku VBA, który może zastąpić drogi oficjalnie wypuszczony dodatek. Aplikacja tak, stworzona na nasze potrzeby, zawsze jest lepsza niż rozwiązania szablonowe. 

Wykorzystanie Excela na co dzień

Pytanie: Jak już wiemy lub powinniśmy wiedzieć program Excel jest właściwie niezbędny w pracy, czy jednak Excel można wykorzystywać w życiu codziennym? Czy mógłby Pan podać jakieś przykłady gdzie, na co dzień wykorzystujemy Excela?

Odpowiedź: W życiu codziennym Excel może mieć wiele zastosowań, trudno tutaj wymienić i wyliczyć każde. Najprostszym przykładem jest zastosowanie Excela do stworzenia domowego budżetu czy zaplanowania wydatków – w tym celu możemy użyć takich narzędzi jak mediana, decyle, pencyle. W Excelu możemy prowadzić też własny kalendarz, tworzyć harmonogramy czy np. wykorzystywać go do prowadzenia statystyk powiedzmy związanych z wynikami sportowymi. To jak wykorzystujemy ten program w życiu codziennym tak naprawdę zależy od tego na ile go znamy i ile chcemy temu poświecić czasu. 

Pytanie: Czy są jakieś zaawansowane funkcje Excela, które możemy wykorzystywać w życiu codziennym?

Odpowiedź: Taką funkcją może być np. wykres dynamiczny czy listy dynamiczne, który możemy użyć przy planowaniu domowego budżetu. Informację o tych funkcjach Excela są już zaawansowane i przekazuje się je na kursie Excel Zaawansowany cz. II, który jest realizowany przez Cognity. 

Szkolenia branżowe z programu MS Excel

Pytanie: Czy uważa Pan, że szkolenia tzw. branżowe z Excela są ważne i kto przede wszystkim powinien w nich uczestniczyć? Czy dają one większe nakierowanie na branżowe problemy rozwiązywane za pomocą Excela? 

Odpowiedź: Na szkoleniach z Excela branżowego wskazujemy te problemy, które dotyczą konkretnych dziedzin czy działów firmy. Można to pokazać np. na funkcji JEŻELI w Excelu – o funkcji tej opowiadamy zarówno na kursie Excel średniozaawansowany jak i np. kursie Excel w Dystrybucji, Logistyce i Analizach Sprzedaży.

Na szkoleniu branżowym pokazuje jak używać tej funkcji do wyliczenia sumy sprzedaży danego towaru (sprzedaż) czy obliczyć liczbę kilometrów na trasie. Na szkoleniu branżowym ćwiczenia dostosowane są też pod daną branże. Ważne jest to, dlatego, że niektórzy uczestniczy kursu Excel średniozaawansowany mimo, że poznają funkcję Excela nie wiedzą jak w praktyczny sposób mogą zastosować je w swoich działach. 

Pytanie: A co Pan najbardziej lubi w programie MS Excel?

Odpowiedź: Elastyczność.

Różnice między Excelu 2007 a 2010

Pytanie: Wiele firm współcześnie pracuje jeszcze na programach Office w wersji 2007 czy warto zmodernizować oprogramowania na nowsze? I jeśli tak to, dlaczego - co takiego innowacyjnego jest w MS Office 2010 lub już, 2013 czego nie mają poprzednie wersje nowych programów? 

Odpowiedź: Programy Office 2010 mają więcej opcji niż te 2007. Wprowadzaj m.in. makr, który pozwala na nagrywanie wykresów bez modyfikowania VBA. W wersji z roku 2010 możemy też korzystać z większej ilości szablonów. Ciężko jednoznacznie komuś radzić czy powinien zmieniać oprogramowanie to zależy głównie od celów firmy i od tego, do czego wykorzystujemy programy Office. 

Pytanie: Jak wszyscy wiemy praca w większości firm odbywa się właśnie z pomocą programów MS Office, ale są jeszcze takie, które mają nie pełne pakiety lub unikają pracy w programach MS Office? Co daje praca z nimi? Czy dzięki temu np. zmniejszamy biurokratyzację?

Odpowiedź: Używanie technologii i praca na programach komputerowych na pewno usprawnia pracę, zmniejsza biurokratyzację, redukuje czas, który poświęcamy na dane zadania, a także ogranicza koszty finansowe, jakie ponosimy. Jeżeli już w zasobach firmy posiadamy pełen dostęp do programów MS Office to warto nauczyć się wykorzystywać w pełni ich możliwości. 

MS Excel: szkolenia w języku angielskim

Pytanie: Obecnie Cognity Szkolenia, jako jedna z niewielu firm, na polskim rynku, wprowadziła szkolenia Excel oraz VBA w języku angielskim. Kiedy warto uczestniczyć w takim szkoleniu i dlaczego?

Odpowiedź: Szkolenia w języku angielskim polecam szczególnie pracownikom korporacji międzynarodowych i firm outsourcingowych. Język angielski jest najbardziej uniwersalnym językiem tak, więc szkolenie to mogę zasugerować tym, którzy pracuję np. w Excelu chińskim – dzięki temu poznają możliwości aplikacji.

Pytanie: Nowością są też szkolenia łączące umiejętności miękkie ze znajomością programów MS Office np. Kurs Zarządzanie Czasem z wykorzystaniem MS Outlook czy Kurs PowerPoint Poza Schematem – Efektownie zaprezentuj to, co stworzyłeś. Czy uważa Pan, że takie połączenie zdobywanych umiejętności na jednym szkoleniu jest ważne i przydaje się w pracy?

Odpowiedź: Przede wszystkim na początku chciałem obalić mit, że umiejętności miękkie nie łączą się z umiejętnościami twardymi. Takie połączenie jest bardzo ważne w naszej pracy zawodowej. Widać to szczególnie przy wykorzystywaniu programu MS Outlook czy MS PowerPoint, bo co z tego, że będziemy potrafili stworzyć wykres, wstawić go w prezentację, jeśli nie będziemy potrafili ich zaprezentować.

Zainteresowanych tym jakie innowacje może spotkać w Excelu, jak pracować na szablonach Excel czy też jak doskonalić umiejętności obsługi Excela zapraszamy do I części wywiadu z Panem Grzegorzem Plakiem, dostępnego TUTAJ.

Więcej o Pan Grzegorzu Plaku znajdziecie Państwo w zakładce Trenerzy

Polecamy również szkolenia prowadzone przez Pana Grzegorza:

Nasze szkolenia realizujemy również w języku angielskim - SZCZEGÓŁY

Zainteresowanych wywiadami Cognity zapraszamy do lektury:

Wybrani Klienci:

Ten serwis używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.
Więcej informacji o plikach cookies znajdziesz tutaj
Kliknij ZGADZAM SIĘ, aby ta informacja nie wyświetlała się ponownie
Cognity.pl