GWARANTOWANE TERMINY
Jesteś tutaj: strona głównapomiędzy namiMS Excel i VBA bez tajemnic - wywiad z Grzegorzem Plakiem ekspertem Cognity

MS Excel i VBA bez tajemnic - wywiad z Grzegorzem Plakiem ekspertem Cognity


Kategoria: Wywiad
11Aug

Zapraszamy do lektury I części wywiadu z Grzegorzem Plakiem ekspertem w zakresu realizacji kursów VBA i MS Excel w Cognity. 

 

MS Excel: innowacje w programie MS Excel

Pytanie: Programy pakietu MS Office wydają się ich użytkownikom proste w obsłudze, i że tak powiem konwencjonalne. Czy jest możliwe w ogóle   zastosowanie w np. Excelu czy VBA nowatorskich, innowacyjnych i spersonalizowanych rozwiązań przeznaczonych tylko dla danej firmy?

Odpowiedź: Zarówno w Excelu jak i VBA jest możliwe zastosowanie nowych i nieznanych dotąd rozwiązań, takich, które są dedykowane pod dany dział czy firmę. Programy te dają nam wiele możliwości, które jeżeli tylko chcemy i wiemy jak możemy wykorzystywać. Jednym z innowacyjnych rozwiązań jest stworzenie np. w Excelu własnego kalendarza np. z  świętami firmy czy weekendami pracującymi. 

Pytanie: W jaki sposób zaproponowane przez Pana rozwiązanie było innowacyjne dla firmy oraz, które z wykonywanych zadań/ prace, jakiego działu usprawniło?

Odpowiedź: Na każdym ze szkoleń wprowadzane są rozwiązania nowatorskie połączone z szablonami pracy w Excelu. Wprowadzaniem innowacji sprzyja duża aktywność uczestników szkolenia – im ona jest większa tym łatwiej wypracować rozwiązanie, które będzie odpowiadało specyfice firmy i usprawni jej prace.

Pytanie: Czy w czasie doradztwa przeprowadzonego dla jednej z czołowych instytucji administracji centralnej w Polsce udało się Panu zastosować takie rozwiązanie i na czym ono polegało?

Odpowiedź: Instytucja ta chciała poszerzyć zakres możliwości posługiwania się aplikacjami programu MS Excel i wprowadzić rozwiązania, które usprawnią jej pracę z bazą danych, na której pracują. W czasie doradztwa poleciłem niestandardowe rozwiązania walidacyjne. Zostały też zastosowane VBA oraz ww. już kalendarz w Excelu, stworzony specjalnie na potrzeby tej instytucji. W trakcie doradztwa szablony programu Excel zostały połączone z nieszablonowymi rozwiązaniami.

MS Excel: szablony w programie MS Excel

Pytanie: Panie Grzegorzu mówił Pan o tym, że w takcie realizacji doradztwa korzystał Pan razem z uczestnikami z szablonów – jak często użycie takich szablonów może być rozwiązaniem naszych problemów w pracy z Excelem?

OdpowiedźSzablony dostępne w Excelu to 80% gotowych rozwiązań, pozostałe 20% to rozwiązania, które należy wypracować indywidualnie na kursie lub szkoleniu. Te 20% rozwiązań można nazwać właśnie innowacjami w MS Excel – są one dostosowane do firmy/ działu lub osoby, która korzysta z danej aplikacji.

MS Excel: szkolenie a doradztwo informatyczne

Pytanie: Komu poleciałby Pan skorzystanie z usług doradztwa informatycznego, a komu z kursów Excel?

OdpowiedźDoradztwo sugeruje tym firmom, które chcą doraźnego rozwiązania swojego problemu. Doraźnego i szybkiego. Szkolenie to inwestycja w kapitał ludzki i warto je prowadzić, kiedy myślimy długofalowo. Polecam, aby na szkolenie wysyłać tylko tych pracowników, którzy chcą nabyć wiedzę, rozszerzyć swoje umiejętności – warto wspierać takie postawy. Ważne też jest, aby w szkoleniach uczestniczyły te osoby, które faktycznie wykorzystują daną aplikację.  

Pytanie: Uczestniczy szkoleń, szczególnie szkoleń zamkniętych, często w trakcie ich trwania pracują na swoich plikach – czy takie rozwiązanie sprzyja wypracowywaniu rozwiązania ich problemów z programem Excel? Czy praca na takich plikach usprawnia potem ich pracę w firmie?

OdpowiedźPraca na własnych plikach jest bardzo popularna i faktycznie uczestnicy są do niej bardzo pozytywnie nastawieni, wyjątkiem są tutaj kursy Excel podstawowy czy VBA Podstawowe. Uczestnicy tych 2 szkoleń dopiero poznają możliwości tych aplikacji – zazwyczaj jednak pod koniec szkolenia i oni chcą już zastosować nabyte na kursie umiejętności w swoich plikach.

Operowanie własnymi plikami na szkoleniu pozwala przyśpieszyć wykonywanie zadań w pracy, a także ułatwić pracę osobą korzystającym z aplikacji, a nie koniecznie ją tworzącym. 

MS Excel: jak doskonalić umiejętności obsługi programu MS Excel

Pytanie: Jak często uczestniczy szkoleń zwracają się do Pana z pytaniami już po zakończonym szkoleniu? Jakie są najczęstsze pytania? Oraz czy uważa Pan, że tak forma wspierania uczestników szkoleń jak możliwość kontaktu z trenerem po zakończeniu szkolenia jest przydana i ważna dla uczestników? 

OdpowiedźDuża część osób jest faktycznie aktywna. Najczęstszymi pytaniem są te o język VBA. Jako trener w takcie konsultacji poszkoleniowych uważam, że lepiej dawać wędkę niż od razu rybę, czyli dawać wskazówki do rozwiązania problemu, a nie gotowe rozwiązanie. To, że uczestnik samodzielnie wykona zadanie ma wiele korzyści m.in. wierzy we swoje własne siły i umiejętności, co jest ważne przy dalszej pracy z Excelem, a także zdobędzie nowe umiejętności.

Pytanie: Warsztaty informatyczne to głównie praktyczne szkolenia. Czy po zakończeniu szkolenia należy ćwiczyć umiejętność posługiwania się np. Excelem?

OdpowiedźExcel jest jak mięśnie, – jeśli ich nie używamy, nie wykonujemy ćwiczeń to one zanikają, tak samo jest z umiejętnościami Excela.

Pytanie: Na rynku jest wiele książek i poradników o tym jak korzystać z programów Office. Czy poleca je Pan do nauki, czy czytając literaturę można faktycznie zdobyć umiejętność obsługi tych programów i jeśli tak to, na jakim poziomie? 

OdpowiedźCzytanie to nie wszystko, pamiętajmy, że w np. Excelu liczy się to, co w praktyce umiemy zastosować, a nie to, co znamy w teorii. Tak wiec literatura może być podstawą – jednak, aby móc i umieć stosować narzędzia programów MS Office potrzeba praktyki, obserwacji i ćwiczeń. Obserwacja i ćwiczenia poszerza nasza wiedzę i horyzonty. Oczywiście nie neguję tutaj samouków jednak wydaje mi się, że przy pomocy czytania książek bardzo ciężko jest np. z poziomu podstawowego osiągnąć poziom zaawansowany. Nie mniej jednak literatura jest dobrym dodatkiem do uzupełniania naszej wiedzy. 

Pytanie: Wiele osób uważa, że jego umiejętności z programów MS Office są doskonałe. Czy z Pana doświadczenie wynika, że rzeczywiście prawie każdy zna te programy na poziomie zaawansowanym i wykorzystuje maksymalnie jego możliwości?

 Odpowiedź: Excel jest bardzo rozległym i elastycznym narzędziem. Można powiedzieć, że nawet trenerzy nie znają wszystkich jego zastosowań, więc raczej nie uważam, że jest możliwe to żeby ktoś tak dogłębnie poznał ten program, aby nie móc rozwijać się w jego obsłudze.

Nie raz zdarza się tak, że mimo sugestii firmy szkoleniowej uczestnik szkolenia chce uczestnicy w kursie na wyższym poziomie zaawansowania niż wynika to z ankiet badających potrzeby szkoleniowe – ja osobiście odradzam takie rozwiązanie. Jeżeli jednak ktoś się już na nie zdecyduje to wtedy są dwa wyjścia, albo na szkoleniu realizujemy program na niższym poziomie zaawansowania, albo po rozmowie uczestnik zmienia grupę na niższą. 

Pytanie: A czy jest możliwość nauczenia się obsługi programu MS Excel od stopnia podstawowego do zaawansowanego w czasie 2 dniowego szkolenia?

 OdpowiedźNiestety nie – na każdy poziom zaawansowania trzeba poświęcić minimum 2 dni szkoleniowe. Jeżeli już miałbym sugerować opuszczenie jakiegoś poziomu to raczej kursu Excel Zaawansowany. 

MS Excel: badanie potrzeb szkoleniowych w szkoleniach informatycznych

Pytanie: Czy ankiety przedszkoleniowe wypełniane przez uczestników w ramach tzw. identyfikacji potrzeb szkoleniowych pomagają panu przygotować się do szkolenia?  Jeśli tak to, w jaki sposób? Czy uważa Pan IPS za ważny aspekt w organizacji szkoleń? 

OdpowiedźTak, badanie potrzeb przed szkoleniowych bardzo ułatwia praca trenerowi, przede wszystkim pozwala na skutecznie przygotowanie się do szkolenia. Analizują je sprawdzam, jakie umiejętności i narzędzia uczestnicy wykorzystują w pracy, co uczestnik kursu wie, a czego jeszcze nie. Na tej podstawie wiem, o jakich funkcjonalnościach aplikacji mówić, jakie dawać rady i wskazówki żeby uprościć prace, a także pozwolić na wykorzystanie przez uczestnika maksimum umiejętności programu. Często tez już na samym szkoleni,u na jego początku, pytam uczestników jak w swojej codziennej pracy wykonują daną czynności i patrzę czy jest to rozwiązanie najbardziej optymalne, jeśli nie to wspólnie z kursantem wypracowujemy takie rozwiązanie. 

Pytanie: Czy z tych rozmów wynika, że w polskich firmach wielu pracowników stosuje rozwiązania optymalne w obsłudze programów MS Office? 

Rożnie z tym bywa, jednak w większości uczestnicy przedłużają swoja pracę poprzez nie stosowanie prostych rzeczy np. skrótów klawiaturowych w Excelu czy VBA. Takie proste rzeczy jak np. używanie skrótu klawiszowego przy powiedzmy boldowaniu znacznie optymalizuje czas pracy niż wykorzystywanie do tego celu myszy. Może to jest prosta operacja jednak, gdy jest dużo tych operacji czas ich wykonywanie manualnego znacznie się wydłuża. 

 

Na drugą część wywiadu, w której dowiedzą się Państo m.in. jak można w życiu codziennym zastosować VBA i Excela oraz dlaczgo ważne są szkolenia branżowe z programu MS Excel zapraszamy TUTAJ.

Więcej o Pan Grzegorzu Plaku znajdziecie Państwo w zakładce Trenerzy

 

Zainteresowanych szkoleniami z Panem Grzegorzem plakiem zapraszamy na:

Nasze szkolenia realizujemy również w języku angielskim - SZCZEGÓŁY

Zapraszamy też do lektury pozostałych wywiadów przeprowadzonych z trenerami i ekspertami Cognity oraz naszymi Klientami:

Wybrani Klienci:

Ten serwis używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.
Więcej informacji o plikach cookies znajdziesz tutaj
Kliknij ZGADZAM SIĘ, aby ta informacja nie wyświetlała się ponownie
Cognity.pl