GWARANTOWANE TERMINY
Jesteś tutaj: strona głównastrefa wiedzyNajczęstsze błędy popełniane przez rekruterów!
MENU

Najczęstsze błędy popełniane przez rekruterów!


Kategoria: HR w praktyce, Profesjonalne dokumenty
31Oct

Osoby zajmujące się rekrutacją czy to w firmach czy w agencjach pracy nazywamy różnie – specjalistą ds. rekrutacji, specjalista ds. kadr, personalnych, HR. Bez względu jaką nazwę nosi ich stanowisko na swoich ramionach noszą oni duże brzemię. Ich zadaniem jest wybrać spośród setek tą osobę, która będzie najlepiej pasować do firmy i stanowiska, a przy tym będzie miała niezbędne kompetencje, umiejętności i predyspozycje. Tak jak każdy również rekruterzy popełniają błędy. Jakie czytaj poniżej!

Kompetencje rekrutera

Idealny rekruter powinien być osobą, która ma żyłkę łowcy i poszukiwacza talentów. Powinna być to osoba, która nie ma najmniejszych problemów z komunikacją oraz wykazuje się empatią. Osoba rekrutująca powinna lubić ludzi, a poznawanie nowych osób nie może stanowić dla niej problemów.

Wizerunek rekrutera jest niezwykle ważny. Jest on wizytówką firmy. To od tego jak zostanie odebrany, będzie zależeć ogólne wrażenie i postrzeganie pracodawcy przez kandydatów. Niewątpliwie rozwijanie wszystkich cech idealnego rekrutera może być bardzo czasochłonne, warto jednak próbować a przede wszystkim warto unikać podstawowych błędów podczas rozmów kwalifikacyjnych z kandydatami.

Po drugiej stronie kamery – błędy rekrutera podczas interview

Istnieje kilka podstawowy błędów, które może popełnić osoba przeprowadzająca rozmowy kwalifikacyjne. Każdy z nich oznacza, że rozmowę będzie można zaliczyć do nie udanych, a z naszej „siatki” może uciec nam dokonały kandydat.

Do najczęściej popełnianych błędów należą:

 

Niesłuchanie wypowiedzi kandydatów

Najgorszym z możliwych błędów jest brak zainteresowania tym co mówi kandydat. Rekruter nie może być znudzony tym co słyszy, zajmować się czymś innym, czy też zadawać po raz drugi to samo pytania, mimo iż kandydat dopiero co udzielił na nie odpowiedzi.

Nieprzygotowanie do rozmowy

Niedopuszczalne jest by rekruter czytał po raz pierwszy aplikację dopiero na rozmowie kwalifikacyjnej. Do przygotowania do spotkania zoboligowany jest nie tylko kandydat, ale też osoba chcąca zatrudnić odpowiedniego pracownika.

Potęgowanie stresu kandydata

Zadaniem rekrutera jest rozluźnienie atmosfery, nie zaś wprowadzanie dodatkowego napięcia poprzez uporczywe wgapianie się w kandydata, mówienie podniesionym głosem, ciągłe przerywanie wypowiedzi lub nerwowe spoglądanie na zegarek.

Spoufalanie się

Proces rekrutacji powinien przebiegać w oficjalnym tonie. Nawet jeżeli w firmie panuje przyjazna atmosfera i każdy zwraca się do każdego po imieniu, w rozmowie kwalifikacyjnej może to zostać odebrane jako nieprofesjonalne.

Pytanie o życie osobiste kandydata

Rekruter nie powinien zadawać pytań w stylu „Kiedy planuje Pani urodzić dziecko?”, „Jak zamierza Pani pogodzić obowiązki rodzinne z życiem zawodowym?” itp.

Zbytnie przywiązywanie wagi do treści CV

Zbyt duże skupienie na samym doświadczeniu kandydata nie pozwoli na obserwowaniu cech osobowościowych czy też weryfikowaniu kompetencji miękkich. Zatrudnienie osoby prezentującej odmienny system wartości niż firma może w efekcie przynieść niezadowolonego i nieefektywnego pracownika.

Brak szacunku do rekrutowanych

Jedynej ocenie jakiej rekruter ma prawo poddawać kandydatów, to ocena pod kątem aplikacji na wybrane stanowisko. Osoba przeprowadzająca rekrutację powinna odnosić się z takim samym szacunkiem i zachowywać wpełni profesjonalnie zarówno prowadząc rekrutację na stanowisko dyrektora generalnego jak i sprzątaczki.

Zdecydowanie kluczem do dobrej rekrutacji jest podejście rekrutera do kandydatów w taki sposób, jak sam chciałby być rekrutowany. Kandydaci coraz częściej wyrażają opinię, na różnego typu forach, dotyczące przebiegu rozmów czy też samych rekruterów. Warto pamiętać, że rozmowa kwalifikacyjna to nie tylko próba pozyskania pracownika idealnego, ale także sposób na pozytywny odbiór przez osoby, które bardzo często po raz pierwszy mają kontakt z firmą.

Aby doskonalić umiejetności z zakresu wykorzystywania MS Excel w działach HR zapraszamy na:

Licencja Creative Commons
Najczęstsze błędy popełniane przez rekruterów by Cognity is licensed underCreative Commons Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne 4.0 Międzynarodowe License.

Wybrani Klienci:

Ten serwis używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.
Więcej informacji o plikach cookies znajdziesz tutaj
Kliknij ZGADZAM SIĘ, aby ta informacja nie wyświetlała się ponownie
Cognity.pl