GWARANTOWANE TERMINY
Jesteś tutaj: strona głównastrefa wiedzyNetworking w poszukiwaniu pracy
MENU

Networking w poszukiwaniu pracy


Kategoria: HR w praktyce
20Mar

Jak najskuteczniej zdobyć pracę? Przez znajomości. Intuicyjne stwierdzenie potwierdzają badania dotyczące rynku pracy. Około dwóch trzecich propozycji zatrudnienia wynika z sieci kontaktów. Współczesne znaczenie znajomości nie ma nic wspólnego z patologicznymi sytuacjami w poprzednim systemie. Dziś znajomości to profesjonalna sieć biznesowa budowana w procesie networkingu.

Networking biznesowy to trwałe i ciągłe rozwijanie sieci kontaktów. Nawiązywanie nowych znajomości z coraz szerszym kręgiem osób z różnych branż sprzyja wymianie informacji i tworzy życzliwą atmosferę do prowadzenia biznesu. 

Działania networkingowe polegają na wzajemnym polecaniu swoich usług, dzieleniu się wiedzą oraz udzielaniu pomocy jeśli jest ona potrzebna. Networking bazuje na wzajemnym zaufaniu i poparciu. Kluczową kwestią jest w nim budowanie długotrwałych relacji opartych na obustronnych korzyściach

Networking jest popularną metodą poszukiwania pracy, jak również rekrutowania pracowników. Dzięki networkingowi stajemy się bardziej widoczni na rynku pracy.

Networking na rynku pracy

Budowanie sieci kontaktów zmusza do działania. Wymaga udziału w wielu spotkaniach, bezpośrednich rozmowach. Może to się łączyć z lękiem i wątpliwościami dotyczącymi własnej wartości. Nikt nie lubi prosić o pracę. 

Tworzenie sieci nie jest jednak proszeniem o pracę, ale nawiązywaniem znajomości, które mogą dostarczyć wskazówek dotyczących wolnych miejsc pracy. Każdy spotkany człowiek może w przyszłości stać się partnerem biznesowym lub pracodawcą. Budowanie sieci naprowadza na osoby, które posiadają wiadomości o wolnych miejscach pracy. Rezultatami takich kontaktów mogą być rozmowy kwalifikacyjne.

Networking: jak skutecznie budować sieci kontaktów? 

Wartościowych ludzi możemy spotkać praktycznie wszędzie. Mogą to być zarówno spotkania zaplanowane, jak i całkowicie przypadkowe. Należy być otwartym i życzliwym w każdej sytuacji. Naszym potencjalnym „kontaktem” może być osoba w kolejce, pasażer podróżujący z nami w jednym przedziale, rodzice szkolnych kolegów naszych dzieci. Najlepiej zacząć od osób nam najbliższych: rodziny, przyjaciół, sąsiadów, kolegów ze szkoły lub pracy. Każdą z tych osób można poprosić o kontakt do kolejnej osoby i w ten sposób poszerzać swoją sieć kontaktów. 

Najskuteczniejsze są jednak spotkania zaplanowane i związane z biznesem. Mogą to być:

  • Szkolenia i seminaria, na których spotkamy osoby zajmujące się interesującą nas tematyką.
  • Targi pracy i targi kariery, podczas których najłatwiej przedstawić swoją ofertę potencjalnym pracownikom, ponieważ taki jest cel tego wydarzenia, przez co proszenie o pomoc w poszukiwaniu pracy wiąże się z mniejszym dyskomfortem.
  • Kontakt internetowy. Działają liczne portale społecznościowe o charakterze biznesowym. Posiadanie aktualnego profilu na jednym (lub wielu) z nich, udzielanie się w dyskusjach na specjalistycznych forach może skutkować nawiązaniem interesujących relacji.
  • Grupy networkingowe. Zakładane specjalnie w celu umożliwienia zdobywania kontaktów biznesowych. Czasami udział w takich spotkaniach jest płatny, ale możliwe do uzyskania korzyści są wręcz bezcenne.

Savoir vivre na spotkaniu biznesowym

Przede wszystkim wyznacz sobie konkretny cel. Brak celu skutkuje brakiem efektów. Gdy nie będziesz wiedział po co idziesz na takie spotkanie, być może miło spędzisz czas, ale nie osiągniesz żadnych wyników. Zastanów się kogo chcesz poznać? Ludzi z jakich branż? Jakich informacji szukasz? Czego chcesz się dowiedzieć? Chcesz promować swój produkt, czy siebie?

Przygotuj swoją prezentację i główne przesłanie, z którym zamierzasz dotrzeć do innych osób. Możesz zostać poproszony o zaprezentowanie swojego produktu lub idei. Musisz być na to przygotowany. Napisz i przećwicz przed spotkaniem minutową prezentację tego, z czym przyszedłeś. Skup się na rzeczach najistotniejszych i na tym, co wyróżnia cię spośród konkurencji.

Inicjuj rozmowy. Zaprezentuj się jako lider, który podejmuje działania. Przedstawiaj się tak, żebyś został zapamiętany. Staraj się mówić w sposób ciekawy. Używaj porównań, metafor. Mów z emocjami i o emocjach. Opowiadaj historie dotyczące twoich osiągnięć. Historie są interesujące, inspirujące i łatwo zapadają w pamięć. 

Podtrzymuj swoją sieć kontaktów i nie pozwól, żeby się rozpadła. Postaraj się co kilka tygodni zadzwonić lub napisać wiadomość do nowo poznanych osób. Zapraszaj na spotkania i dziel się informacjami. Możesz na przykład podesłać link do ciekawego artykułu, poinformować o ciekawym wydarzeniu lub wakacie na jakimś stanowisku pracy. Dawaj innym jak najwięcej wsparcia.

Korzyści z networkingu

Networking zwiększa szanse na znalezienie pracy

Rozległa sieć kontaktów daje możliwość dotarcia do niepublikowanych ofert. Ukryty rynek pracy stanowi ponad połowę wszystkich wolnych miejsc pracy. Wykorzystując system poleceń i referencji możemy odpowiadać na oferty, które jeszcze nigdzie się nie ukazały.

Networking rozwija umiejętności zawodowe

Budowanie kontaktów jest dobrym sposobem podnoszenia kwalifikacji zawodowych. Od innych ludzi można się wiele nauczyć. To powoduje, że stajemy się lepsi w tym, co robimy. Dlatego budowanie kontaktów w trakcie poszukiwania pracy odgrywa pożyteczną rolę również z punktu widzenia rozwoju umiejętności zawodowych.

Networking wspiera rozwój biznesu

Umiejętność budowania sieci kontaktów może być cennym wsparciem dla realizacji celów biznesowych. Poznawanie ludzi z różnych branż wzbogaca ogólną wiedzę o biznesie. Wymiana doświadczeń i informacji umożliwia spojrzenie na własną działalność z innej perspektywy. Możliwość poznania przyszłych partnerów, dostawców lub klientów sprawi, że w przyszłości unikniemy wielu niepotrzebnych błędów.

Networking może być doskonałym narzędziem rozwoju kariery zawodowej. Początki budowania sieci kontaktów są trudne, ale jest to umiejętność, której można się nauczyć. Warto zacząć od osób nam najbliższych i pozytywnie do nas nastawionych. Kolejne kontakty będziemy zdobywać metodą kuli śnieżnej (kolejne osoby będą nas przedstawiać następnym i następnym). 

Dzięki rozległej sieci kontaktów uzyskujemy dostęp do rozwiązań wielu problemów napotykanych na naszej drodze. Należy przy tym pamiętać, że networking może nie przynosić natychmiastowych efektów. Musimy zainwestować swój czas w nawiązywanie i rozwijanie relacji, nie przyjmując postawy roszczeniowej. Ważna jest ilość posiadanych kontaktów, ale najważniejsza jest jakość nawiązanych znajomości.

autor: pl

Licencja Creative Commons
Networking w poszukiwaniu pracy by Cognity is licensed under a Creative Commons Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne 4.0 Międzynarodowe License.

Wybrani Klienci:

Ten serwis używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.
Więcej informacji o plikach cookies znajdziesz tutaj
Kliknij ZGADZAM SIĘ, aby ta informacja nie wyświetlała się ponownie
Cognity.pl