GWARANTOWANE TERMINY
Jesteś tutaj: strona głównastrefa wiedzyNowe zmiany w e-handlu
MENU

Nowe zmiany w e-handlu


Kategoria: Kurs Ochrona Danych Osobowych, Prawo e-commerce
14Jul

Zmiana ustawy o e-handlu czy tzw. usługach e-commeres weszła w życie od 13 czerwca w krajach UE, chociaż w Polsce ze względu na opóźnienia legislacyjne będzie obowiązywać dopiero od stycznia przyszłego roku warto już dziś zapoznać się ze zmianami, jakie ona wnosi. 


Wartość rynku e-commerce w Polsce na rok 2013 wynosiła około 30 mln zł, pomimo że daleko nam jeszcze do „starych’ krajów UE, to wynik ten nie jest najgorszy (według raportu przedstawionego przez Cube Research). Nie dziwi, więc, że e-handel poddawany jest nowym regulacja prawnym. Do tej pory każdy, kto powadził sklep internetowy na terenie państw – członków Unii Europejskiej był zobowiązany do przestrzegania prawa, w którym owy sklep się mieścił. 

W związku z tym robiąc zakupy np. w sklepie internetowym w Grecji, Holandii czy Francji nie raz napotkaliśmy na problemy, aby to zmienić Unia Europejska przygotowała nową dyrektywę regulująca prawa konsumenta w krajach członkowskich. 

Zapraszamy do lektury artykułu, z którego dowiedzą się Państwo, kogo i jakie zmiany dotknie nowe prawo Unii Europejskiej. 

Zmiany w e-handlu, kogo dotyczą? 

Zgodnie z powyższymi informacjami zmiany w e-handlu obejmą wszystkich przedsiębiorców z krajów Unii Europejskiej prowadzących sklepy internetowe. Zmiany te mają uprościć proces zakupów on-line i sprawić, ze będzie one bardziej dostoswany do potrzeb i oczekiwań kupujących. 

Nowe obowiązki właścicieli e-sklepów 

Nie ukrywajmy, że zmiany te w znaczny sposób dotkną właścicieli e-sklepów. To na nich ustawa nakłada nowe obowiązku i wymagania. Warto jednak zaznaczyć, ze plusem dla przedsiębiorców będzie możliwość oferowania swoich produktów i usług we wszystkich krajach członkowskich, nie tylko w tym, w którym mają zarejestrowaną działalność. 

Najważniejsze zmiany w e-handlu

 ✔ Nowa ustawa wprowadza 14 dniowy termin odstąpienia od umowy kupna-sprzedaży. Termin ten jest liczony od momentu otrzymania przez kupującego towaru. Co ważna zapis ten dotyczy także tworów kupionych za pomocą aukcji i licytacji. 

 ✔ Sprzedawca ma obowiązek w jasny i zrozumiały sposób poinformować klienta o swoich danych identyfikacyjnych, czyli nazwie i adresie pocztowy firmy, NIP-ie, numerze telefonu itp.

 ✔ Na stronie www będą musiały pojawić się wzór formularza rezygnacji oraz wzór pouczenia o odstąpienia od umowy. 

 ✔ Koszty zwrotu towaru kupujący będzie ponosił tylko wtedy kiedy w zostanie o tym poinformowany w jasny sposób przez sprzedawcę; w innym wypadku koszt ten będzie kosztem ponoszonym przez e-sklep.

 ✔ Właściciele e-sklepów będą musieli w jasny i zrozumiały sposób informować o wszystkich kosztach dotyczących zakupu towaru.

 ✔ Odpowiedzialność za uszkodzenia powstałe podczas transportu będzie ponosi sprzedawca.

 ✔ Zmiany zajdą też w sprzedaży treści cyfrowych. Sprzedający, zgodnie z nową ustawą, będzie musiał wyraźnie określić kompatybilność danej treści z różnym oprogramowaniem oraz sprzętem. Natomiast kupujący będzie mógł dokonać zwrotu tylko i wyłącznie przed pobraniem treści z serwera. Po tym, kiedy produkt zostanie już pobrany nabywca traci prawo do zwrotu.


Powyższy artykuł związany jest z kursem Aspekty prawne związane z handlem elektronicznym. Prowadzenie serwisów internetowych. Wszystkich tych z Państwa, którzy chcą zapoznać się z treścią ustawy zapraszamy TUTAJ, natomiast wszystkich tych, dla których język prawnyczy ustawy jest zbyt skomplikowany zapraszamy na szkolenie z Panem Maciejem Kaweckim – ekspertem ws. e-handlu i ochrony danych osobowych. 

 

Ten temat jest szczegółowo omówiony na szkoleniu:

 

Powiązane artykuły:

 

Licencja Creative Commons
Nowe zmiany w e-handlu by www.cognity.pl is licensed under a Creative Commons Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne 4.0 Międzynarodowe License.

Wybrani Klienci:

Ten serwis używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.
Więcej informacji o plikach cookies znajdziesz tutaj
Kliknij ZGADZAM SIĘ, aby ta informacja nie wyświetlała się ponownie
Cognity.pl