GWARANTOWANE TERMINY
Jesteś tutaj: strona głównastrefa wiedzyObliczenia czasu z udziałem finansów
MENU

Obliczenia czasu z udziałem finansów


Kategoria: Analiza danych, Kurs Excel, Samouczek Excel
25May

Obliczenia z użyciem dat w Microsoft Excel stanowią dość obszerne zagadnienie. W  tym artykule skupimy się na przykładach, które sprawiają najwięcej problemów np. w  naliczaniu czasu pracy, obliczaniu wypłat. Trudności powoduje sytuacja, w której podczas obliczeń mieszają się różne jednostki, przykładowo czas wyrażony w godzinach lub minutach mnożony przez walutę – złotówki.

Daty w Excelu

Przejdźmy do przykładu – chcemy policzyć wynagrodzenie pracownika za przepracowane 8h, przy założeniu, że zarabia 70zł/h. W tym wypadku oczekujemy wyniku w  złotówkach. Jeśli traktujemy 8h jako zwykłą liczbę to nie ma problemu – otrzymamy wynik w złotówkach. Natomiast jeśli czas w rekordach podamy w formatowaniu czasowym typu G:M:S to otrzymamy błędny wynik.

 

Problem wygenerowało ustawienie formatu kolumny „Godziny pracy” jako CZAS. Format ten jest konieczny, gdy chcemy precyzyjnie podawać czas, wraz z minutami czy sekundami. Aby odzyskać z tej formuły prawidłową kwotę wynagrodzenia musimy przeliczyć wynik – mnożąc przez 24 iloczyn godzin i stawki.

Data jest wartością liczbową, format danych jedynie prezentuje nam datę, dlatego konieczne jest wymnożenie liczby przez ilość godzin w dobie.

Drugi przykład, to wyliczenie podobne jak wyżej, lecz teraz obliczamy czas dla wartości w minutach, przy stawce za 1 minutę.

Dla uzyskania prawidłowego wyniku w wartości walutowej pomnożymy wynik przez 60 minut w godzinie.

 

 

Aby doskonalić umiejetności w programie Excel, polecamy:

Wybrani Klienci:

Ten serwis używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.
Więcej informacji o plikach cookies znajdziesz tutaj
Kliknij ZGADZAM SIĘ, aby ta informacja nie wyświetlała się ponownie
Cognity.pl