GWARANTOWANE TERMINY
Jesteś tutaj: strona głównastrefa wiedzyOperacje na datach
MENU

Operacje na datach


Kategoria: Analiza danych, Kurs Excel, Samouczek Excel
4May

Obliczanie czasu jest łatwe, ale często możemy napotkać problemy z dodawaniem określonej ilości miesięcy do znanej nam daty. Przykładowo chcemy, aby Microsoft Excel sam wpisał nam odpowiednią datę równo za pół roku od wpisanej przez nas obok daty. Zadanie z  pozoru wydaje się łatwe – do daty dodać 24 miesiące. Ale jak tak naprawdę dodać te dni? Jak  wiemy miesiące mają zmienną ilość dni. Tak więc zapis np. 30 dni x 24 miesiące jest niepoprawny.

Funkcja NUMER SERYJNY DATY

Trudno to zadanie wykonać ręcznie, dlatego w Microsoft Excel znajdziemy dedykowaną funkcję do takiego obliczenia. Nazywa się ona NUMER SERYJNY DATY. Funkcja  ma dwa argumenty – pierwszy to data od której będziemy liczyć i po średniku podajemy ilość miesięcy do przesunięcia, dla przykładu produkt otrzyma dwa lata gwarancji.

A co jeśli chcemy poznać datę wstecz o kilka miesięcy? Przykładowo pracownik banku udzielając kredytu chce sprawdzić, czy wystarczająco długo już posiadamy zatrudnienie na umowę o pracę. Od daty dzisiejszej [ polecamy funkcję DZIS() ] chcemy odjąć 8 miesięcy. Do tego ponownie użyjemy funkcji NUMER SERYJNY DATY lecz tym razem liczbę miesięcy poprzedzimy znakiem minus. To pozwoli „cofnąć się w czasie”.

 

Zapraszamy na prowadzone przez nas szkolenia, które pomogą Ci poznać znacznie lepiej Microsoft Excel:

Wybrani Klienci:

Ten serwis używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.
Więcej informacji o plikach cookies znajdziesz tutaj
Kliknij ZGADZAM SIĘ, aby ta informacja nie wyświetlała się ponownie
Cognity.pl