GWARANTOWANE TERMINY
Jesteś tutaj: strona głównastrefa wiedzyPo co pracujemy? Korzyści psychologiczne
MENU

Po co pracujemy? Korzyści psychologiczne


Kategoria: Kompetencje miękkie w pracy
3Jan

Oczywistą pozytywną konsekwencją podjęcia pracy jest uzyskiwane wynagrodzenie finansowe. To jego brak skłania nas najczęściej do poszukiwania posady. Jednak praca dostarcza nam znacznie więcej psychologicznych korzyści, dla których warto ją podejmować. Przedstawiamy niektóre z nich.

Regularny tryb życia

Prowadzenie regularnego trybu życia jest zdrowe dla naszego organizmu zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym. Rutyna w takich aspektach naszego życia, jak sen czy odżywianie jest zdecydowanie wskazana. Doświadczamy wówczas mniej stresu, a procesy zachodzące w naszym organizmie są bardziej wydajne.

Kontakty społeczne

Podjęcie pracy bardzo często wiąże się z nawiązywaniem nowych relacji społecznych. Może to dla nas stanowić pewien rodzaj treningu społecznego. Często będzie to stanowiło również źródło satysfakcji i wsparcia, a nawet trwałych przyjaźni.

Rozwój kompetencji

Praca z pewnością będzie nam dostarczała regularnych wyzwań. Dlatego podejmując ją mamy szansę na rozwinięcie własnych kompetencji i wykorzystywanie naszego potencjału. Szlifowanie starych umiejętności i pozyskiwanie nowych wzmocni naszą pewność siebie, a co za tym idzie osiągnięcie dobrostanu psychicznego.

Poczucie celu

Podjęcie pracy w bardzo łatwy sposób może pomóc nam w ukierunkowaniu działań i wysiłków, nadać im cel i sens. Pracując, nie tylko wydatkujemy energię, ale również zyskujemy ją wraz z motywacją do podejmowania dalszych wysiłków. Efekty naszej pracy mogą stanowić dla nas pewnego rodzaju nagrodę i tym samym być źródłem satysfakcji życiowej.

Autonomia

Wreszcie podjęcie pracy daje nam poczucie autonomii i niezależności. Stajemy na własnych nogach, by zmierzyć się z wyzwaniami stawianymi nam przez miejsce pracy, zadania, spotykanych ludzi. Rośnie nasza pewność siebie. Prócz niezależności finansowej mamy szansę zyskać znacznie więcej: niezależność psychiczną.

Badania wskazują na istotną różnicę pomiędzy osobami podejmującymi pracę, a osobami niepracującymi na takich płaszczyznach, jak inteligencja emocjonalna, asertywność, czy kompetencje społeczne.

Sam fakt chodzenia do pracy może znacznie podnieść stan naszego samopoczucia. Jeżeli dodatkowo znajdziemy pracę odpowiadająca naszym predyspozycjom i preferencjom zawodowym zyskamy stałe źródło satysfakcji życiowej. Należy jednak pamiętać o ważnym zachowaniu zdrowego balansu pomiędzy życiem osobistym, a pracą i zadbać o własny rozwój na wielu płaszczyznach, nie tylko na polu zawodowym.

Autor: Mariola Such

Wiemy jak istotne jest dobre samopoczucie w pracy, a na to składają się, m.in. dobra organizacja, stworzenie profesjonalnego wizerunku, który pomoże skutecznie poruszać się w środowisku biznesowym oraz budowanie dobrych relacji ze współpracownikami i kontrahentami. Polecamy szkolenia, które pomogą w solidnym przygotowaniu do funkcjonowania w firmie:

Wybrani Klienci:

Ten serwis używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.
Więcej informacji o plikach cookies znajdziesz tutaj
Kliknij ZGADZAM SIĘ, aby ta informacja nie wyświetlała się ponownie
Cognity.pl