GWARANTOWANE TERMINY
Jesteś tutaj: strona głównastrefa wiedzyPokolenie Y na ścieżce kariery zawodowej
MENU

Pokolenie Y na ścieżce kariery zawodowej


Kategoria: HR w praktyce
18Apr

Młodzi Polacy należący do pokolenia Y zdążyli już wejść na rynek pracy. Obserwacja ich zachowań pozwala wysuwać wnioski na temat nowego stylu, jaki zdominuje za kilka lat sposób funkcjonowania wielu przedsiębiorstw. Co ich odróżnia od poprzednich pokoleń?

Generacja Y - świadkowie postępu

Do generacji Y należą osoby, które urodziły się między 1980 a 2000 rokiem. Populacja ta, określana również mianem pokolenia millenium to ludzie oswojeni z nowoczesnymi technologiami. Postęp techniczny odbywał się niejako na ich oczach, więc nie dziwi fakt, że  najważniejszym narzędziem pracy jest dla nich komputer, a źródłem wiedzy o świecie – Internet

Wejście tej grupy ludzi na rynek pracy tylko podkreśliło różnicę istniejącą między pokoleniem Y i poprzedzającym je pokoleniem X, które  posiada całkiem inną mentalność.

Pokolenie Y w pracy

Jedną z podstawowych różnic między tymi generacjami jest podejście do pracy zawodowej

Dla Iksów stała posada była potwierdzeniem stabilizacji życiowej, a wszelkie zmiany budziły niepokój o przyszłość. 

Natomiast obecnie młodzi ludzie nie chcą wiązać się z jedną firmą na całe życie. Ich priorytetem jest ciekawa praca i aktywny rozwój własny, który równocześnie wpływa na pozytywną zmianę rzeczywistości. 

Postęp ten jednak powinien się odbywać na ich warunkach. Dokładnie wiedzą czego oczekują od pracodawców, a jeśli ich roszczenia nie są uwzględniane, szukają dla siebie innego miejsca. Cierpliwość nie jest ich mocną stroną, co często spotyka się z dezaprobatą pracodawców. 

Pewność siebie u młodych pracowników wynika nie tylko ze stylu wychowania, wykształcenia czy posiadanych zasobów, ale również z możliwości jakie przyniosła globalizacja. Problem braku pracy na miejscu rozwiązywany jest często poprzez emigracje zarobkową. Trzeba przyznać, że nie brakuje im odwagi w podejmowaniu nowych wyzwań.

Pokolenie graczy

Ludzie wychowani na grach komputerowych przyzwyczajeni są do działania wyznaczonego przez cel. Lubią być nagradzani za osiągnięcie poszczególnych poziomów rozwiązania problemu. Cenią sobie także krótkoterminowość zadań, a co za tym idzie element ciągłej nowości. Wykonywanie kilku zadań w tym samym czasie nie stanowi dla nich kłopotu. Praca w grupie dostarcza im pozytywnych bodźców. 

Ten model ma jednak swoje wady; jak się okazuje taki styl funkcjonowania źle wpływa na koncentrację; nie sprzyja też cierpliwości w dążeniu do realizacji zamierzeń

Paradoks równowagi

Mimo tego, że młodzi ludzie na rynku pracy bardziej niż stałość cenią atrakcyjność pracy, nie można powiedzieć, że brak równowagi określa także pozostałe sfery ich życia. 

Jak wynika z badania firmy Deloitte, polskie pokolenie Y dąży do balansu między pracą a życiem osobistym. Kariera zawodowa jest dopiero na czwartym miejscu w rankingu wartości; wyżej Igreki cenią rodzinę, zdrowie i rozwój osobisty. 

Jeżeli duża elastyczność oferowana przez pracodawcę spotka się z nastawieniem na wysokie rezultaty pracownika, możliwe jest jeszcze lepsze godzenie życia prywatnego z zawodowym. 

Specyfika pokolenia Y pokazuje, że zmiana funkcjonowania wielu firm jest tylko kwestią czasu. Duża elastyczność, nastawienie na działanie projektowe i gotowość do podejmowania ryzyka to wyznaczniki nowego stylu pracy. Wynika z tego wiele pozytywów, ale  nie należy zapominać o tym, że element stabilizacji jest wpisany w założenia organizacji firm.

Autor: Elżbieta Konik

 

Licencja Creative Commons
Pokolenie Y na ścieżce kariery zawodowej by Cognity is licensed under a Creative Commons Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne 4.0 Międzynarodowe License.

Wybrani Klienci:

Ten serwis używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.
Więcej informacji o plikach cookies znajdziesz tutaj
Kliknij ZGADZAM SIĘ, aby ta informacja nie wyświetlała się ponownie
Cognity.pl