GWARANTOWANE TERMINY
Jesteś tutaj: strona głównastrefa wiedzyPomysł, który odmieni twoje życie
MENU

Pomysł, który odmieni twoje życie


Kategoria: Zarządzanie Czasem, Perfekcyjna Asystentka
26Nov

Trzeba umieć dawać nawet bez powodu, w przeciwnym bowiem razie traci się wprawę w dawaniu.

Elias Canetti 

 

Ile wart jest pomysł? Pomysł oryginalny i na tyle śmiały, by rzucić wyzwanie otaczającej nas rzeczywistości i wbrew wszelkiej logice ją kształtować? Ile taki pomysł może być wart? 

Odpowiedź znalazłam w miejscu nieoczekiwanym. W historii jedenastoletniego chłopca imieniem Trevor. Wpadł on na pomysł tak genialny w swojej prostocie i tak ekspansywny w swojej mechanice, że w dwudziestu pełnych ruchach dociera do połowy ludzkości, a jeszcze przed dopełnieniem dwudziestego pierwszego jego zasięg przekracza wielkość populacji o trzy miliardy. 

Zaczęło się od nowo spotkanej osoby -nauczyciela nauk społecznych. Oraz od słów, które padłszy na podatny grunt dziecięcego umysłu stały się niespodziewanym początkiem.

„ - Co jeśli okaże się, że otaczający was świat nie jest taki jakim powinien być? Co jeśli w życiu  czeka was jedno wielkie rozczarowanie? 

- Mamy przechlapane.

- Chyba że… chyba że zwalicie z nóg wszystko to co was mierzi i przypniecie to do parteru. A zacząć możecie już dziś. Oto wasze zadanie!„Pomyśl jak zmienić świat i zacznij to wprowadzać w życie.”

Dla Trevora słowa stały się życiową inspiracją. Zapoczątkował ruch „Podaj dalej”, którego geniusz opiera się na najprostszej zasadzie pod słońcem: Trevor pomaga pierwszym trzem osobom. Musi to być coś wielkiego, coś czego nie mogą zrobić sami. W zamian każda z nich odpłaci trzem kolejnym. A one kolejnym trzem. I tak od jednego, małego chłopca „Podaj dalej ” rozprzestrzeni się na dziewięć, dwadzieścia siedem, osiemdziesiąt jeden aż w dwudziestym pierwszym podaniu dotrze do liczby dziesięciu miliardów osób. 

Idea Trevora, choć piękna, zdaje się być naiwnością. Utopią.Bo niby jakim cudem miałoby się to udać? A może należy spojrzeć na to z drugiej strony:  dlaczego miałoby się nie udać? Przecież „Podaj dalej” rozprzestrzenia się na tej samej zasadzie co plotka, a plotki żyją i mają się dobrze. Czyżby spełnienie trzech dobrych uczynków w całym życiu przekraczało ludzkie możliwości? Dlaczego my, dorośli jesteśmy pozbawieni prostej wiary, że rzeczywistość da się zmienić? 

Jeśli się dłużej nad tym zastanowić to żeby zmienić świat wcale nie musimy… zmieniać świata. Wystarczy, że zmienimy sposób w jaki na niego patrzymy. Zamiast załamywać ręce i poddawać się wymówkom: „to tyle roboty”, „to skomplikowane”,możemy zakasać rękawy i po prostu to zrobić. Nawet najprostsze rzeczy mają potężny wpływ na ludzi i nasze otoczenie. 

Pomoc niewidomemu przejść przez jezdnie, pomoc komuś w pozbieraniu rozsypanych dokumentów, ustąpićmiejsca w tramwaju. To nic nie kosztuje, a jest otwartą bramą do rzeczy znacznie większych. Wybór należy do nas. Czy wolimy odwrócić wzrok albo przybrać płaszcz cynika? Tylko gdzie nas to zaprowadzi? 

Chciałabym żyć w świcie kształtowanym przez takich ludzi jak Trevor. Niestety, jego historia nie zdarzyła się naprawdę. Jest postacią z fenomenalnego filmu „Podaj dalej”. Historii, która wzrusza, poucza, inspiruje i przede wszystkim udowadnia, że rewolucyjne pomysły nie kosztują absolutnie nic, ale warte są wszystkiego. 

Historię Trevora poznasz w filmie „Podaj dalej”, który możesz obejrzeć TUTAJ

Polecamy i zapraszamy!

 

Autor: MUS

Wybrani Klienci:

Ten serwis używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.
Więcej informacji o plikach cookies znajdziesz tutaj
Kliknij ZGADZAM SIĘ, aby ta informacja nie wyświetlała się ponownie
Cognity.pl